Reklamı Kapat

Kiracıoğlu, sanayicilere bir kez daha seslendi: Bu yönetimi ibra etmeyiniz

Kiracıoğlu, sanayicilere bir kez daha seslendi: Bu yönetimi ibra etmeyiniz
Kayseri OSB'ne Sahip çık Platformu Başkanı Bekir Okay Kiracıoğlu, Kayseri OSB'nin Dubai TTM yatırımına ilişkin "pazartesi günü açıklayacağım" dediği gelişmeleri sosyal medya hesabından açıkladı. Kayseri OSB tarafından yürütülen Duabi TTM'nin Ticaret Bakanlığı teşvik programından çıkarıldığı ve zararın büyük olduğunu ortaya çıktı.

Kiracıoğlu, "Sadece Dubai projesinde 16 MİLYON USD zarar ettiren, devraldığı 100 MİLYON USD'lik kaynağı bitirip üstüne 140 MİLYON TL borçlandıran bu yönetimi ibra etmeyiniz" dedi.

Kiracıoğlu'nun daha önce hazırlatıp OSB'de sanayicilere dağıttığı broşürde de geniş yer bulan Kayseri OSB'nin Dubai TTM yatırımının içinde bulunduğu çıkmaz ise yapılan bu açıklama ile daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Kiracıoğlu paylaşımında;

"Ticaret Bakanlığımız, Dubai TTM nin de içinde bulunduğu TTM lerin çok verimsiz olması nedeniyle 2022 yılı 2.yarısı itibariyle teşvik kapsamından çıkarma kararı aldı. (Her ne kadar OSB yönetimi inkar etse de Dubai TTM NİN sadece % 39 u dolu hatta OSB dış ticaret e verilen 1000 m2 yi düşersek sadece %29 dolu oluyor.)

DUBAİ TTM nin teşvik ten çıkarılması OSB mize yüklenecek zararı daha artması anlamına geliyor. Üst limitleri saklayıp yüzde 75 ini geri alacağız yalanını söyleyen OSB yöneticileri gerçekten OSB mizi büyük bir borcun altına sokmayı başarmışlardır.
Dubai projesinin maliyeti yaklaşık 22,500,000 USD iken her şey yolunda gitmesi halinde bile toplam teşvik için 6,300,000 USD alınabilinecektir Bu durum da açık yaklaşık 16,200,000 USD civarında oluşmaktadır.
Şimdi Kayseri OSB yönetimine soruyorum 3 yıldır katılımcılardan sadece yaklaşık 150,000 USD tahsil edebilmişken bu 16 MİLYON USD'yi 25 katılımcıdan alabilecek misiniz? Alamayacağınızı bizim kadar sizde biliyorsunuz ve bu rakam Kayseri OSB bütçesinden ödenecek yükü yine sanayicilerimizin sırtına yükleyeceksiniz.

Yazdığım bilgilerin yalan olduğunu iddia ediyor, böyle bir zarar yok diyorsanız. Oluşacak zararlar için tüm yönetim kurulu olarak NOTERDEN zararları karşılayacağınızı belirten taahhüt verirsiniz, bizde çıkar sizlerden özür dileriz. Bunu yapamayacağınızı biliyoruz ve bu nedenle tüm sanayicilerimize seslenmek istiyoruz. Sadece Dubai projesinde 16 MİLYON USD zarar ettiren, devraldığı 100 MİLYON USD lik kaynağı bitirip üstüne 140 MİLYON TL borçlandıran bu yönetimi ibra etmeyiniz, etmeyiniz ki kendi çıkarları için har vurup harman savurdukları, müsrifçe harcadıkları paralarımızı geri alabilelim. Tüm sanayicilerimizin kendi kaynaklarına sahip çıkacağına ve bu israf düzenine son vereceğine dair inancımız tamdır." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×