Kedi Maması (Kuru, Yaş, Konserve, Açık, Ödül) Alırken Bunları Unutmayın!

Kedi Maması (Kuru, Yaş, Konserve, Açık, Ödül) Alırken Bunları Unutmayın!
Kedi maması, kedilerin ihtiyacı olan besinleri alabilmesi için önemlidir. Kedilerin doğru mamalarla beslenmeleri sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeleriyle doğru orantılıdır. Bu yüzden sağlıklı kedinin pek çok besin maddesine ihtiyacı vardır.

Besin maddesi doğru seçilen mamalarla kedinin mide ve bağırsak sistemini düzenli şekilde çalışır. Eğer kedi maması konusunda hassas davranmazsak ilerleyen zamanlarda kedi için risk oluşturan sağlık problemleriyle karşılaşmak muhtemeldir. Bu yüzden kedi için mama seçerken dikkat etmeliyiz.

Kedi Maması Seçerken Bunları Unutmayın
 

 

Kedi için en uygun mamayı seçerken birçok unsura dikkat etmek gerekir. Bu hususlar; köpeğin yaşı, kilosu, türü, cinsi ve tüy yapısıdır. Bu hususlara dikkat ederek en uygun kedi mamasını seçmeyi unutmayın:

Kedinin Yaşı: Kediye mama seçiminde bulunurken yaş önemli bir faktördür. Yeni doğan bir kedi farklı besinlere ihtiyaç duyarken, yetişkin bir kedi için farklı besinler tercih edilir. Yavru kedilerin büyümesi ve gelişmesi için yüksek kalorili mamalara ihtiyacı vardır. Bu yüzden onlara özel üretilen yüksek yağ ve protein oranı bulunan mamalardan tercih edilmelidir. Kedilerin yaşı ilerledikçe almaları gereken kalori miktarı azalır ve bağışıklık sistemleri güçlendiği için ihtiyaç duydukları besin takviyesi değişiklik gösterir. Yetişkin kedilere yaşamın her evresinde vitamin ve mineral içeren mamalardan tercih edilmelidir. Yaşlı kediler ise, yaşlanmaya beraber aktivite düzeyleri azalır ve sağlık problemleri ortaya çıkar. Yaşlanma kedilerde böbrek rahatsızlıklarına sebep olacağı için bu evrede tüketecekleri fosfor, sodyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan mamaları tüketmeleri önerilir.
Kedinin Cinsi: Her kedi cinsinin ihtiyaç duyduğu besin değeri farklıdır. Bu yüzden kedi maması seçiminde bulunurken kedinin cinsi dikkate alınmalıdır. Buradaki önemli bir husus kedinin tüylerinin uzunluğudur. Kediler, tüylerini yalayarak temizliklerini yaptıkları için bir miktar tüyü yutarlar. Bu durum ise kedilerin mide sistemini etkiler. Bu yüzden de uzun tüye sahip olan kedilerin tüy yutma oranı kısalara göre daha fazladır. Kedi maması seçerken kedinin tüy uzunluğunu göz önünde bulundurarak tercihte bulunulmalıdır. Uzun tüylü kedi cinslerine malt oranı daha çok olan kedi maması alınabilir.
Kedinin Kilosu: Kedilerin her birinin özelliği değişiklik gösterir. Bu değişiklikler ise kedilerin farklı ihtiyaçlarının olduğuna işaret eder. Kimi kediler çok kilolu ve hareketsizdir. İhtiyacından fazla mama tüketen kediler kilo alır. Tam aksi durumda ise kedi zayıf kalır ve sağlık problemleri yaşanmaya başlar. Bu yüzden kedinin kilo durumuna uygun olan mamalardan tercih edilmesi gerekir. Kedilere özel üretilen mamalardan içerisinde yağ, lif ve protein oranı oldukça düşük olan mamalardan alınmalıdır.
Kedinin Sindirim Sistemi: kedilerin sindirimlerindeki bağırsakları ve diğer organları sağlığı içi büyük bir rol oynar. Kedilerin sağlığını korumak için beslenmelerine oldukça önem verilmelidir. Bu sebeple kedilerin sindirime destek olan kedi mamalarından almaya dikkat edilmelidir.
Mama Kalitesi: kedi maması seçerken mamanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kalitesiz mamalar kedinin sağlığını riske atarak çeşitli sağlık problemlerini meydana getirir. Mesela kalitesiz mama tüketen bir kedide tüy problemleri meydana gelir. Bu sebeple kaliteli kedi mamalarına yönelmeli ve kedinin ihtiyaç duyduğu besin değerleri karşılanmalıdır. Kaliteli kedi maması seçilirse kedinin tüyleri daha sağlıklı ve canlı bir yapıda olmaya başlayacaktır. Aksi durumda bir mama alındığında ise hem kedinin besin değerleri karşılanmayacak hem de kedi sağlıksız ve güçsüz sürekli dökülen tüylere sahip olacaktır. Bu sebeple mama seçerken kaliteli mama olmasına dikkat edilmelidir.
 

Açık Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık kedi maması seçerken şunlara dikkat edilmelidir:

?        Açık mamalar, üzerinde herhangi bir bilgi bulunmayan düz poşetlere koyularak satışa sunulur. Poşetlerin üzerinde son kullanma tarihi yer almadığı için bu mamaların bayat olma ihtimalleri yüksektir. Açık mama seçiminde bulunurken mutlaka mamanın taze olduğundan emin olunmalıdır. Çevrece bilinen güvenilir satıcılardan açık mama alınmalıdır.

?        Açık mamalar yapay tatlandırıcı, koruyucu ve renklendirici gibi ürünleri içeriğinde barındırmamalıdır. Bu kimyasal içerikli ürünler kedinin sağlığını riske atmaktadır.

?        Açık mama kısırlaştırılmış bir kedi için tercih edilecekse, ona uygun az yağ içeren açık kedi mamasından seçilmelidir. Kısırlaştırılan kediler bu işlemden sonra hormon değişikliği yaşarlar. Bundan dolayı ise kilo almaya başlarlar. Bu durum ise kedilerin sağlığı için risk oluşturur.

?        Yavru kediler için seçilecek açık mamanın içeriğinde protein ve yağ oranın yüksek olması gerekir. Yağ ve protein açısından zengin olan açık mamalar, kedilerin gelişimi için önem arz eder.

?        Açık mamanın boyutu kedi tarafından kolayca tüketilebilir şekilde olmalıdır. Eğer yeni çiğnemeye başlayan kediler için açık mama seçilecekse mamanın boyutu küçük olmalıdır.

 

Konserve Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 

Konserve kedi mama satın alma sırasında şunlara dikkat edilmelidir:

?        Konserve mama kedinin yaşına, kilosuna ve cinsine uygun olmalıdır. Kedi yetişkin ve çok hareketli ise yüksek enerji içeren konserve mamalardan almaya özen gösterilmelidir. Eğer kedi yaşlı ve aktif değilse aynı zamanda aşırı kiloluysa düşük enerji oranına sahip olan konserve mamalardan seçilmelidir.

?        Konserve mama içeriğinde yapay renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu gibi zararlı ürünleri içermediğinden emin olunmalıdır. Bu tür zararlı ürünleri içeren mamalar kedinin sağlığı için risk oluşturur.

?        Konserve mama seçiminde içeriğinde yağ oranı ideal olan ve vitamin, mineral dengesi yeterli oranda olan mamalardan almaya dikkat edilmelidir.

?        Konserve mama seçerken protein oranına da dikkat edilmesi gerekir. Et ve et yan ürünlerini içeren konserve mamalar kedilerin ilgisini daha çok çeker. Bu mamaların içeriğinde yoğun oranda protein bulunur. Bu sebeple özellikle yavru ve gelişme döneminde olan kedilere yüksek oranda protein desteği sağlamak için yüksek et içerikli mamalardan almaya dikkat edilmelidir.

?        Konserve kedi mamasının içeriği kedinin sevebileceği şekilde olmalıdır. Her kedi neredeyse konserve mama tüketmeyi çok sever. Bu mamaların içeriği de kedilerin damak tadına uygun olursa daha keyifle tüketeceklerdir.

 

Kuru Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 

Kuru kedi maması seçerken şunlara dikkat edilmelidir:

?        Kuru mamalar, kedilerin hem diş sağlığı hem de metabolizma sağlığı için en iyi tercihlerden bir tanesidir. Çok çeşitte bulunan kuru mama markalarından seçim yaparken ürünün tazeliğini, ürünün menşeini ve satış yapan firmanın güvenilirliğini dikkate almak gerekir.

?        Kuru mama seçimi yaparken kedinin yaşını, kilosunu, türünü ve sağlık durumunu dikkate alarak en doğru kuru mamayı seçmek gerekir. Bunun yanı sıra kedinin kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmamış olması da kuru mama seçerken dikkate alınmalıdır. Kısırlaştırılan kediler hormon değişikliği yaşadığı için kilo almaya başlar. Bundan dolayı besin değeri düşük olan kedi mamalarından tercih etmek gerekir.

?        Yavru kediler için mama seçimi yaparken onlara özel üretilen kedi kuru mamalarından alınmalıdır. Kedi bir yaşını doldurduktan sonra yedi yaşına gelene dek yetişkin kuru mamalarından tercih edilebilir. Yedi yaşını dolduran kediler için ise metabolizmalarını destekleyecek yaşlı kedi kuru mamalarından alınmalıdır.

?        Kuru mama yapay tatlandırıcı, koruyucu ve renklendirici gibi zararlı ürünlerden içermemelidir. Bu tür ürünler kedinin sağlığını riske atarak, çeşitli problemlerin yaşanmasına sebep olur. Bundan dolayı seçilecek kuru mama da koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı gibi ürünlerin olmadığından emin olunmalıdır.

?        Kedinin herhangi bir besine alerjisinin olup olmadığı da mama seçimini etkilemektedir. Protein yönünden zengin olan ve çok karbonhidrat içermeyen kuru mamalar kedinin sağlığı bakımından çok doğru bir tercih olacaktır.

 

Yaş Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 

Yaş kedi maması seçerken şunlara dikkat edilmelidir:

?        Konserve mamalar, içeriğinde su bulundurmasından dolayı az su tüketen kediler için tercih edilir. Bu mamalardan seçerken içeriğindeki besin değerlerinden olan vitamin ve mineraller dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bunun yanı sıra magnezyum, demir, fosfor ve kalsiyum yönünden de çok zengin olan konserve mamalardan tercih etmek çok doğru olacaktır. Çünkü bu besin değerleri kedinin eklem, kemik ve diş sağlığına yarar sağlamaktadır.

?        Konserve mama seçerken kedinin damak zevkinin göz önünde bulundurmak, mamadan verim almak için en doğru karar olacaktır. Kediler konserve mamaları çok sevseler de her konserve mamayı aynı iştah ile tüketmezler. Bundan dolayı konserve mamanın içeriği kedinin damak zevkine uygun olmalıdır.

?        Konserve mama seçerken kedinin yaşını, cinsini, türünü, aktivite durumunu ve genel sağlık durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Her kediye uygun üretilen kedi konserve maması mevcuttur. Bunlar arasından en uygun olanını tercih ederek kedinin sağlığına katkıda bulunulabilir.

?        Yaş kedi maması taze olmalıdır. Paket üzerinde yazan üretilme ve son kullanma tarihi dikkate alınarak seçimde bulunulmalıdır. Kediler bayatlayan konserve mamaları tüketmeyi sevmezler.

?        Yaş kedi mamalardan yapay besinler ile sulandırılan ve kuru olanları kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu tür yaş kedi mamaları kedinin birtakım rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olacaktır.

 

Kedi Ödül Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 

Kedi ödül maması seçerken şunlara dikkat edilmeli:

?        Ödül maması seçerken kedinin damak zevkini göz önünde bulundurmak daha iyi verim almayı sağlayacaktır. Kediler her ödül mamasını aynı keyifle ve iştahla tüketmez. Bu yüzden kedinin seveceği besin değerlerine sahip olan ödül mamalarından alınmalıdır.

?        Ödül maması sürekli tüketilmeyeceği için kaliteli ve güvenilir markaların ödül mamalarından kedinin yaşına, kilosuna, türüne ve aktivite durumuna göre en uygun olanını seçebilirsiniz.

?        Ödül maması, renklendirici, koruyucu ve tatlandırıcı gibi yapay ürünler içermemelidir. Bu tür ürünler kedinin sağlığı için tehlike arz etmektedir.

?        Ödül mamasının boyutu çok önemlidir. Kedi mamayı kolayca çiğneyebilmeli ve yutabilmelidir.

?        Ödül maması kediye yalnızca ödüllendirmek için verilmez. Bu mamalar aynı zamanda kedinin diş ve göz sağlığını desteklemek için de tercih edilebilir. Kedilerin diş ve ağız sağlığına katkıda bulunacak ödül mamaları arasından seçim yaparak sağlığına deste olunabilir.

 

En sağlıklı, güvenilir ve her zaman taze olan kedi mamalarından sevimli dostunuza alabilir ve sağlığına destek olabilirsiniz. Pet Shop Zoo kaliteden hiçbir zaman ödün vermeden, taze ve orijinal kedi mamaları satmaktadır.

PAYLAŞ
GÖNDER
×