KAYSERİ'NİN YARIM ASIRLIK EKONOMİ ÇINARI, SARAY HALI

KAYSERİ'NİN YARIM ASIRLIK EKONOMİ ÇINARI, SARAY HALI
Saray Halı Fabrikası, Kayseri İli Develi İlçesi  Aygözme mevkiinde kuruldu ve 47 yıldan beri binlerce çalışanının emeklilik hakkını kazandığı ve üç nesil “Dededen toruna iş kapısı olarak miras bırakılan” Saray Halı

1960-70 li yıllarda işsizlik nedeniyle bölge insanı genellikle inşaat işlerinde çalışmak için gurbete gidiyordu. İnsanlar doğdukları yerde doymalı ve kendi topraklarında geçimlerini  sağlayabilmeli düşüncesiyle 1972 yılında kurularak faaliyete geçen  Saray Halı, yaklaşık 1500 kişiyi istihdam ederek  ilçe ölçeğinde büyük bir ekonomik güç ve potansiyele dönüştü. Bölgedeki işsizliği ve göçü  önleyerek Develi’yi Kayseri''nin göç vermeyen yegane ilçesi olma özelliğini korumasına vesile oldu.

         Sürekli gelişim ilkesiyle her geçen gün kendisini  yenileyip, sektöründe lider konumunda olmayı sürdüren ve 50’yi aşkın ülkeye de ihracat yapan, ülke genelinde bin’in üzerinde satış bayisi ile vizyonunu dünya şirketi olarak belirleyen, “Saray Halı” ve “Saray Çiftliği” ile “Marka değerine paha biçilemeyen Saray Halı” bir Dünya Markası olmayı başardı.

Gerçekleştirdiği büyük atılımlar sonucunda üretim kapasitesi, ürün çeşitliliği, yaptığı ihracat ve teknolojik üstünlükleriyle Tekstil sektöründe Türkiye’de  ve dünyada takip edilen lider kuruluş haline geldi. Ama hiçbir zaman Anadolu Kuruluşunun özünde olan mütevaziliğini kaybetmeyen bir  Saray Halı

bölge ve ülke ekonomisine sağladığı katkı yanında  her türlü sosyal ve kültürel etkinlikte öncülüğü,  Büyük bir Aile olma kavramını yaygınlaştırması yanında   başarılı yönetim anlayışı sayesinde  nice gençlerin yuva kurmasına, nice gençlerin eğitimde, sporda, iş hayatında hayallerini süslemesine  vesile olan Dünya markası Saray Halı

Sektöründeki  gelişmeleri yakından takip eden ve hep bir adım önde olan Saray Halı, Kayseri, Develi, Yahyalı, Yeşilhisar, Pınarbaşı ve   Sivas’ın  Yıldızeli’ne kadar on bin  kişiye ekmek kapısı oldu. Bu sayede binlerce çalışan, çoluk çocuğunu okuttu meslek sahibi yaptı. Kendisi emekli oldu. Bölge esnafını, nakliyecisini, şoförünü, çiftçisini kalkındırdı.

Ülkemizde kişi başına düşen et tüketiminin düşük olması, hayvan sayısının giderek azalması, sanayicilerin et ve süt hammaddesi bulmakta zorlanmaları ve modern çiftlik sayısının son derece az olması, Saray Halı yöneticilerinin dikkatlerinin tarım ve hayvancılık alanına yönelmesine vesile oldu.

Saray Halı,  Makine halısı alanındaki çalışmaları yanı sıra 1998 yılında Türkiye’nin en büyük entegre tarım ve hayvancılık işletmelerini de bünyesinde oluşturdu. Bu sayede  hem 2.500 kişiye  istihdam sağlandı hem de  Saray Çiftliği öncülüğünde  bölgede herkes kendi işini kurup, Kayseri’nin, et ve süt hayvancılığının yapıldığı bir bölge haline gelmesine katkı sağlamaya başladı.

Büyük yatırımcıların hep uzak durduğu  Yıllarca üretim ve yatırım alanı olarak görülmeyen  hayvancılığa Saray Halı  gibi büyüklerin de ilgisi sayesinde pazardaki büyük boşluk doldurulmaya başlandı

Bu sayede, Ülkemiz hayvancılığının belki de son yılların en gözde sektörlerinden biri haline gelen Saray Çiftliği, Gıda ve hayvancılık alanında entegrasyonunu da kısa sürede  tamamlayıp, “Saray Çiftliği” markasını ulusal pazarlar ve büyük zincir marketlerde buluşturmaya  başladı.

Develi, Yeşilhisar ve  Adana’da Türkiye''nin en modern büyükbaş hayvan çiftliklerini  kurmak suretiyle  Hayvancılık alanında 40 bin büyükbaş hayvan sürüsü ve Günlük süt üretimi 60 ton dolayına ulaşan “Saray Tarım Ve Hayvancılık İşletmeleri” Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, süt verimliliği, sütün kalitesinin artırılması, sürü yönetimiyanında Damızlık sığır yetiştiriciliği konusunda öncü oldu. Aynı zamanda günde 200 büyükbaş, 300 de küçükbaş hayvanın kesimi yapılabildiği, Kesilen hayvanların etleri en modern soğutma tekniğine sahip bin 800 metrekarelik soğuk hava depolarında muhafaza edildiği Saray Çiftliği Kesimhanesini kurdu.

Bölgedeki  çiftçiler için damızlık hayvanlar vererek örnek ahırlar kurdu. Bu şekilde 10 ile 200 hayvandan oluşan damızlık çiftlikler meydana getirdi. Bu çiftliklerin para kazandığını görenler, Kayseri bölgesinde toprakların verimsiz olduğunu düşünenler  daha sonra bu topraklarda yeni çiftlikler  ve alternatif ürünler ekmeye başladı. Kayseri''de ilk defa mısır, bu çabalar sonucunda ekildi. 

Kurmuş olduğu işletmeler sayesinde Kayseri ve çevresindeki İllere örnek olmak isterken tüm ülkeye ve hatta  yurt dışında bir çok ülkeye de örnek oldu. AB''den yetkililer ziyarete gelip  Saray işletmeleriyle ilgili olarak sürekli taktirlerini ilettiler.

Yıllarca bir çok araştırmacı ve yatırımcı yanı sıra  Devlet adamının, Saray Halı ve Saray Çiftliği  tesislerinde inceleme yapması ve ağırlanmasına sağladığı katkı yanında Kars, Orta Anadolu, Ege Bölgesi ve Trakya gibi bölgelerden hayvan alıp İlk önceleri 250-300 kg''da kesime giden hayvanların kesim ağırlıklarını 600-650 kg''lara çıkarmayı başardı. Besicilerin ufku açıldı. Böylece Türkiye’nin  her bölgesine de ayrıca  maddi katkı sağladı.

Sağlık, Ağaçlandırma, Çevre duyarlılığı, Eğitim, çalışanlarının çocuklarına sağladığı burslar, Sosyal ve Kültürel alanlarda bölgede örnek  hizmetleri yanısıra  Sosyal  sorumluluğu ön plana çıkartarak Bölgede yaptırdığı okullar, öğrenci yurtları ve eğitim kurumları ile de öne çıkan Saray Halı,

Nakliyecisinden, Sanayicisine, Besicisinden, Çiftçisine, Eğitimcisinden, İdarecisine  varıncaya kadar herkesin ilk kapısını çaldığı kurum olan Saray Halı,

Saray Halı, Türkiye ve hatta dünya piyasalarını sarsan ekonomik kriz dolayısıyla işçi çıkarmadı. Ancak  ticaretin sanal mal ile yapılmaya başlanması  ve ekonomik  krizlerin global bir hal alması sonucunda aldığı bazı ekonomik tedbirler nedeniyle bir kısım çalışanlarını koruma ve kollamada zorluklar yaşamışsa da  Neticede Türkiye’de 500 büyük sanayi kuruluşu arasında ilk 50 içerisinde yer alan, yıllarca Kayserinin öncü sanayi kuruluşu olarak iftiharla anılan  ve 47 yıl sonra Mali darboğaz yaşayan şirketler arasında yer alan , ‘Yarım asırlık Saray Halı” hala bilinirlik ve tanınırlıkta ilk sırada yerini muhafaza etmektedir.

Saray Halının küllerinden yeniden toparlanıp doğması, Bölgemize ve Ülkemize yeniden meşale olması, eski günlerine dönmesi dilek ve temennilerimle, Yaklaşık 50 yıldan beri bölgeyi kalkındırmada önemli bir misyon üstlenen ve üstlendiği misyonu başarı ile sürdürmesinde katkısı olan işçisi, mühendisi, idarecisi, hissedarları, Genel Müdür, yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapanlardan ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet hayatta olanlara sağlıklı  ve hayırlı ömürler dilerim. Nezir Ötegen

PAYLAŞ
GÖNDER
×