Kayseri'nin sadece bakmakla yetindiği Yüksek Hızlı Tren Sivas'a ulaştı

Kayseri'nin sadece bakmakla yetindiği Yüksek Hızlı Tren Sivas'a ulaştı
Kayseri'de gündem oluşturan ve Kayseri insanının büyük bir özlemle yapılmasını beklediği ancak yaşanan gelişmelere sadece bakmakla yetindiği Yüksek Hızlı Tren, Performans testi için bugün Ankara’dan hareket ederek Sivas’a ulaştı.

Sivas-Ankara hattının yapımına başlanması ile Yozgat'ın Yerköy ilçesi''nde bu hatta bağlanarak Kayseri-Ankara arasında ulaşım imkanı sağlaması planlanan yüksek hızlı tren için ise Kayseri insanının biraz daha beklemesi öngörülüyor.

Toplam maliyeti 9 milyar 127 milyon 877 bin lira olarak hesaplanan ve 7 milyar 520 milyon 566 bin lirası dış kredi olarak planlanan Kayseri-Yerköy arası 142 Km’lik YHT hattının müşavirlik ve olası yapımı 2021 yılı bütçesinde dış kredi için usul gereği 1000 lira, kamu bütçesinden ise ‘müşavirlik hizmeti’ için 2000 lira iz ödeneği ayrılmış durumda bulunuyor.

Bütçe ödeneği olarak ayrılan bu rakamlar gösteriyorki, Nüfüsu 1,4 milyonu aşan ve İç Anadolu'nun metropol kentlerinden biri olan Kayseri'yi Ankara''ya bağlayacak olan yüksek hızlı tren hattı yapımı için bir süre daha beklenecek.

YHT Sivas''ta...

Ankara ile Sivas arasındaki ulaşımı 2 saate düşürecek olan Yüksek Hızlı Tren projesinde sona yaklaşıldı. Ekim ayından buyana süren ray oturtma ve ağırlık testlerinin ardından geçtiğimiz günlerde Yüksek Hızlı Tren ilk kez raylara girip Kırıkkale ve Sivas arasında ağırlık test sürüşünü gerçekleştirmişti. Bugün de ilk performans testi için Ankara’dan hareket etti. Saat 08.00’da başlayan performans sürüşü öğle saatlerinde Sivas’ta başarılı bir şekilde tamamlandı. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’da test sürüşü yapılan trenin içerisinde yer aldı.
Yüksek Hızlı Treni Sivas’ta Sivas Valisi Salih Ayhan ve çok sayıda kişi karşıladı.

PAYLAŞ
GÖNDER
BÜYÜKKILIÇ, “ENERJİ” ÇALIŞTAYINA KATILDI Vergi Dairesi'nde 'yapılandırma' yoğunluğu Erciyes'te pistler turistlere kaldı Konaç: "Erbakan'a zulmedenler tarihin çöplüğüne düştü" Yıkılmanın eşiğindeki Tarihi Kerkük Kalesi restorasyon edilmeyi bekliyor Çelik: "28 Şubat sürecini nefret ve utançla anıyoruz" Sarraflardan altına yatırım çağrısı Dünyanın beklediği Kaşıkçı cinayeti raporu yayınlandı Hocalı Şehitleri Talas’ta anıldı Vergisini ödemek isteyen hafta sonu kısıtlamadan muaf olacak Yaşlı teyzenin parasını bulan duyarlı vatandaş parayı teslim etti 'İkinci Cemre' suya düştü Bakan Akar: “Teröristlerin en güvenli gördükleri yerde bile inlerini başlarına yıktık" Kazada hayatını kaybeden okul müdürü gözyaşları içinde toprağa verildi Palancıoğlu'ndan Cumhurbaşkanı'nın doğum günü için 'Bayrak' mesajı ile kutlama Kayseri mutfağı Unesco yolunda UYARSİS afetlere karşı uyaracak Vali Günaydın kısıtlamadan muaf olanları uyardı Sinemalar 1 Nisan 2021’e kadar kapalı kalacak Başkan Büyükkılıç'tan, duyarlılık gösteren şoföre ödül Şantiye Şefliği Tam Zamanlı Bir Görevdir, Birden Fazla Şantiyede Yapılamaz! "Bu iftiraları ispatlayamayanlar müfteri ve bir o kadar da şeref yoksunudur" Büyükkılıç, İl Pandemi Kurulu Toplantısı'na katıldı Yassıada mağduriyeti için başvurular başladı “Yerlilik oranımız arttıkça masadaki müzakere gücümüz de artmaktadır”
×