Reklamı Kapat

Kayserigaz, atık yönetimi ile sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor

Kayserigaz, atık yönetimi ile sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor
Kayserigaz, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesini yenileme sürecini bu yıl da başarıyla tamamlayarak, çevresel sürdürülebilirlik kapsamında atıklarını geri dönüşüme kazandıran projelere imza attı. Tüm faaliyetlerinde çevrenin korunmasına öncelik veren Kayserigaz, teknolojik altyapısıyla şehrin yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak için çalışıyor.

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olan SOCAR Türkiye’nin iştiraki Kayserigaz, sürdürülebilir bir gelecek için atık ve enerji yönetiminin çevreyi korumadaki önemine dikkat çekti. Kayserigaz’dan yapılan açıklamada, SOCAR Türkiye’nin sürdürülebilirlik hedeflerinde enerjinin verimli kullanımının ve karbon ayak izinin azaltılmasının önemli bir yeri olduğu vurgulanırken, bu kapsamda Kayserigaz’da etkin çalışmalar yapıldığı belirtildi. Doğal gazın doğru şekilde kullanıldığında en çevreci, güvenilir ve ekonomik yakıt olduğu hatırlatılırken; doğal gazın iletimi faaliyetlerinin yarattığı tüm etkilerin, çevresel boyutta yaşam döngüsü prensibiyle analiz edildiği ifade edildi. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesini yenileme sürecini bu yıl da başarıyla tamamlayan Kayserigaz, bu kapsamda yürüttükleri çevre yönetim programına yönelik çalışmaları paylaştı.

ATIKLAR LİSANSLI FİRMALARA VE BELEDİYEYE TESLİM EDİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen mevzuatlara uygun olarak, Kayserigaz’ın operasyonlarında açığa çıkan doğal gaz filtreleri, elektronik atıklar, metal atıklar, ambalaj atıkları, atık piller, aküler ve atık yağlar, lisanslı atık firmaları aracılığıyla geri dönüşüme kazandırılıyor. Kayserigaz ve lokasyonlarında oluşan atıklar ise atık yönetimine uygun olarak kağıt, plastik ve cam kaynağında ayrıştırılarak, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ediliyor. 2020 yılında bir tonu aşkın atık, tehlikeli ve tehlikesiz olarak ayrıştırılırken; yaklaşık 300 kg tehlikeli atık, 20 kg elektronik atık ve 650 kg kağıt atık geri dönüşüme kazandırıldı.

Kayserigaz Genel Müdürlük yemekhanesinde açığa çıkan ve toprağa karışması halinde çevre kirliliğine yol açabilecek bitkisel atık yağlar ise her yıl yapılan Bitkisel Atık Yağ Sözleşmesi kapsamında, lisanslı firmalar aracılığıyla toplanıyor. Kayserigaz ayrıca, atık pillerde bulunan zararlı metallerin yeraltı sularına ve toprağa zarar vermesini önlemek amacıyla, çalışanlarının evlerindeki ve tüm Kayserigaz lokasyonlarındaki atık pilleri geri dönüşüme kazandırmalarına destek oluyor.

İSTASYONLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLANIYOR

Tüm faaliyetlerinde çevrenin korunmasına öncelik veren Kayserigaz, teknolojik altyapısıyla şehrin yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak için çalışıyor. Bu kapsamda enerji verimliliği sağlamak ve emisyonu azaltmak için çözümler geliştiren Kayserigaz, Oymaağaç ve Kızık istasyonlarında Vortex sistemini kullanıyor. Gaz akışındaki kinetik enerjiyi ısı enerjisine çeviren ve doğal gazın belirli bir sıcaklıkta tutulmasını sağlayan bu teknoloji sayesinde enerji tasarrufu sağlanıyor.

ÇEVRE KONULU SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ DEVAM EDİYOR

Doğal gaz kullanımının artmasıyla birlikte şehrin hava kalitesinin hızla iyileştiğine dikkat çeken Kayserigaz, şehre yeşil alanlar kazandırılması ve yeni neslin çevre konusunda daha bilinçli olması amacıyla sosyal sorumluluk çalışmaları da yürütüyor. Bugüne kadar düzenlenen çevre konulu çevrim içi ve yüz yüze eğitimlerle, çeşitli yaş gruplarından 10 binden fazla öğrenci uzmanlarla bir araya getirilerek, doğa sevgisi, çevreyi korumanın önemi, kaynakların verimli kullanımı, atıkların değerlendirilmesi gibi konularda bilgilendirmeler gerçekleştirildi. Kayserigaz Hatıra Ormanı projesi ile 10 binden fazla fidanı doğayla buluşturan Kayserigaz, gönüllü çalışanlarının da desteğiyle her yıl fidan dikim kampanyası düzenliyor.

PAYLAŞ
GÖNDER
KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİSİNE 58 MİLYON LİRALIK SULAMA AVANSI SOCAR Türkiye, dünya enerji sektöründe ‘Yılın Kurumsal Risk Yönetimi’ ödülünü aldı Tomarza'da hasat zamanı kayıp yaşanmaması için çalışma yapılıyor Emlak vergisinde yeni dönem kapıda Kayseri Şeker’den Bünyan’a 10 milyon 150 bin TL’lik yatırım KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİSİNE ÇİFTE BAYRAM TOGG 2022'de üretime hazır Otobüs biletlerine tavan fiyat geldi ARVEN CADDE PROJESİ’ İLE HER BÜTÇEYE UYGUN; EV KAYSO Üyelerine Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Sunduğu Fırsatlar Anlatıldı ABC LOJİSTİK EMİN ADIMLARLA BÜYÜYOR "Yabancı mülkiyet sayısı 400 bini geçti" Bayrama rağmen bilet satışları düşüyor... ‘Kayseri Model Fabrika’ ile günlük yüzde 80’e varan üretim artışı Finansman şirketlerden konut ya da araç alacaklar dikkat ABC Nakliyat'a yeni tır filosu Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemelerini 9 Temmuz'da MHP İl Başkanı Serkan Tok: "KUMSMALL Kayseri'ye çok büyük katkı sağlayacak” Sarraf Mustafa Zağlı: “Yatırımcı arkadaşlarımız hiçbir zaman paniğe yer vermesinler” Nursaçan Türkiye’nin en büyük ikinci 500 firması arasına giren sanayicileri tebrik etti İSO İkinci 500'de 12 Kayseri Firması Yer Aldı Kendi kabınla alışveriş dönemi başlıyor Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu! Nursaçan: "Üretime Endekslenilirse Sanayicimiz Gereğini Yapar" Ali Özcan: Çıkış yolu gelişen sektörler
×