Reklamı Kapat

“KAYSERİ’DEKİ BELEDİYELER MİLYARLARI BULAN İSTİMLAK BEDELLERİ ÖDEMEKLE KARŞI KARŞIYA”

“KAYSERİ’DEKİ  BELEDİYELER  MİLYARLARI BULAN  İSTİMLAK BEDELLERİ ÖDEMEKLE KARŞI KARŞIYA”
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde geçtiğimiz yıl görüşülen ve çoğunluk oyları ile kabul gören Alpaslan mahallesi içerisinde bulunan eski kum ocağı arazisi gündemden düşmüyor.

İYİ Parti Grup Başkan vekili Kazım Yücel katıldığı bir TV programında bu konudaki sakıncalarını yeniden ortaya koydu. Söz konusu kum ocağı arazisinin MİX AVM’nin hemen arkasında bulunduğunu ve uzun yıllardır imara açılması konusunda girişimlerde bulunulmasına karşın halen boş bulunduğu ifade eden Yücel, TV programında yaptığı açıklamaları www.kayserinethaber.com için detaylandırdı.

Söz konusu eski kum ocağı arazisinin geçen yıl yapılan Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısındaki görüşmelerinde kendi itirazlarına rağmen maddenin aynen kabul edildiğini ve hata yapıldığını aktaran Yücel, “Bu arazinin durumuna ilişkin Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili özel vakıf arasında bir protokol yapıldığı anlaşılmaktadır. Belediye meclisinde oylanan maddenin içinde de bu protokol zikredilmiştir. Meclis yetkilendirme kararı olmaksızın bir protokol yapılması mümkün olmadığı gibi buna rağmen yapıldığı ortada duran protokole dayandırılan bir meclis kararı da alınmıştır. Biz bu protokolün Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne getirilmesi talep ettik ancak henüz bir gelişme olmadı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu arazinin bir bölümünde özel bir vakfa ait mülkün bulunduğunu ve belediyenin burada yeşil alan oluşturmak istediğini ifade eden Kazım Yücel, söz konusu alan için mahkeme süreçlerinin uzun yıllar aldığını ve Yargıtay’dan bozma kararlarının alındığını kaydetti.

Vatandaşın arsalarına ilişkin istimlak kararlarının mahkemelerde uzun yıllar boyunca sürdüğünü ve bunun sonucunda geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi’nin yapılan başvuruyu değerlendirerek nihai karar verdiğini ifade eden Yücel, “Artık, istimlak davalarında ilk mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin icrai takip işlemleri yapılabilecek. Yani bu ne demek oluyor. Onlarca yıl süren ve çözümsüz kalan davalar geride bırakılacak ve ilk mahkemede kazanan vatandaş hakkını rahatlıkla arayabilecektir. Vatandaşın istimlak edilmiş arsasının değerinin ilgili belediyelerce ödenmesi hususunda avukatlar çok cevval davranmaktadırlar.” dedi.

Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında bu tür istimlak kararlarına ilişkin yapılacak icra takiplerinin giderek artacağına dikkati çeken İYİ Partili Kazım Yücel, “Kum ocağı arazisi başta olmak üzere şehrin muhtelif yerlerindeki istimlak edilmiş ve mahkemelik olan tüm arsalar için belediyelerimizin ağır bir yük altında kalacağı açıktır. Sadece kum ocağı arazisindeki istimlak işlemlerinden dolayı Melikgazi Belediyesi’nin 800 milyon lira gibi bir bedelle karşı karşıya kalması muhtemeldir. Bu aynı şekilde Büyükşehir ve Kocasinan belediyeleri için de geçerli bir durumdur. Mahkemenin kararlarının yerine getirilmeye başlaması ile şehrimizdeki belediyeler milyar TL bedelleri ödemekle karşı karşıya kalacak ve hizmet etme yetenekleri adeta tıkanacaktır” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Arık’tan Özhaseki’ye “Suriyeliler Giderse Sanayi Batar” Yanıtı Özhaseki, Develi'de yerel yönetimler istişare toplantısı yaptı İYİ Partili Kazım Yücel, Suriyeliler konusunda açtı ağzını yumdu gözünü Fatih Erbakan'dan 'Tunus' açıklaması: Darbenin arkasında dış güçler var Kazım Yücel'in Çağrısına Büyükşehir Yanıt Verdi Özhaseki: “Millet İttifakı bir yapım ekibi değil, bir yıkım ekibi” Özhaseki: "Türkiye’nin milli menfaatleri söz konusu olduğunda muhalefet edilmez" AK Parti teşkilatları saha çalışmalarına devam ediyor Bakan Akar Kayseri’de konuştu... Yeniden Refah İl Başkanı Narin: Üreticimiz kurban ediliyor Kazım Yücel, hayvan pazarını gezdi besicilerin sıkıntılarını dinledi SP’li Aktaş’tan Palancıoğlu’na kentsel dönüşüm eleştirisi Bahçeli: “Bal gibi, buz gibi CHP-HDP-İP ortaktır” Yeniden Refah’ın gençleri sahada İYİ Partili Kazım yücel pazarı gezdi memnuniyeti ölçtü!.. Çopuroğlu: “Dünyada hatırı sayılır bir şekilde adından söz ettiren bir ülkenin vatandaşıyız” Yeniden Refah İl Başkanı Narin işine giden vatandaşa simit ve çay ikram etti Başkan Çopuroğlu Ankara'da SP'li Sinan Aktaş, 1153 şirket işçisi için vaatte bulundu Kayseri'deki 4 seçmenden 1’i AK Partili İYİ Partili Kazım Yücel: Suriyeliler hükümetin nazlı evlatları oldu Saadet Partisi il teşkilatı vatandaşa zamları sordu CHP MİLLETVEKİLİ ARIK 5 DAKİKADA KAYSERİ’Yİ ANLATTI Çopuroğlu Bünyan Teşkilat Toplantısına katıldı Başkan Çopuroğlu: “STK’larla sırt sırta diyaloğumuz devam edecek”
×