Kayseri’de sağlık çalışanları Filistin için sessiz yürüyüş düzenledi

Kayseri’de sağlık çalışanları Filistin için sessiz yürüyüş düzenledi
Kayseri’de sağlık çalışanları tarafından 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşanan soykırıma karşı sessizi yürüyüş düzenlendi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Filistin Çadırı’nın önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

Kayseri’de sağlık çalışanları tarafından İsrail’in Filistin’e karşı 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü soykırıma karşı sessiz yürüyüş düzenlendi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Filistin Çadırının önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Yürüyüş sırasında sağlık çalışanları Kayseri halkını Filistin’e ses olmaya davet etti. Basın açıklamasında konuşan Tıp Fakültesi öğrencisi Kardelen Koyuncu, “Yaklaşık 7 aydır süren zulüm ve saldırılara rağmen Gazze’yi terk etmeyip mücadele eden onurlu Gazze halkını ve hastaneleri yurtları belleyen onurlu hekim ve sağlık çalışanlarını selamlayarak sözlerimize başlamak istiyoruz. Türkiye'deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüşümüzün 27. haftasında Gazze için sesimizi yükseltmeye devam ettiğimizi ve edeceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

Yaklaşık bir asırdır İsrail’in, Filistin’de sistematik bir şekilde katliamlar yapmakta olduğunu ve Filistinlilerin topraklarından edildiğini, mal varlıklarına el konulduğunu söyleyen Koyuncu, “7 Ekim’den itibaren yaklaşık 7 aydır süren saldırıları neticesinde yaklaşık 40 bin kişi şehit oldu ve 100 bine yakın kişi ise yaralandı, 19 binden fazla çocuk ise yetim kaldı. İsrail’in Gazze’de bulunan hastanelere yönelik saldırıları katliamlara dönüşmüş, ancak söz konusu saldırılara uluslararası alanda henüz bir yaptırım uygulanmamıştır. Saldırılardan önce Gazze'de yaklaşık 35 hastane bulunmakta iken şu anda Gazze'nin kuzeyindeki hastanelerin tamamı ve güneyindeki hastanelerin çoğu sağlık hizmeti veremez durumda. Bugünlerde Gazze'de ayakta kalan ve hala çalışmaya devam eden yalnızca 3-4 hastane mevcut. Bunların da sadece 2'sinde aktif olarak ameliyat yapılabilmekte. Hastanelerin bazıları bombalanarak tahrip edilmiş, bazılarının içindeki cihaz ve malzemeler parçalanarak kullanılamaz hale getirilmiş ve birçoğu da 7 aydır hayatlarını ortaya koyan doktor ve sağlık görevlilerinin şehit edilmesi, tutuklanması veya göçe zorlanması nedeniyle sağlık hizmeti veremez hale gelmiştir. Özellikle Gazze'nin kuzeyindeki bazı hastanelerde hemen hemen hiçbir tıbbi malzeme kalmamış ve güney-kuzey arası bağlantı neredeyse tamamen kesildiğinden dolayı malzeme tedariki de yapılamaz hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Tıp Fakültesi öğrencisi Kardelen Koyuncu, sözlerine şu şekilde son verdi, “Gazze'nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi geçen aylarda düzenlenen saldırılar sonunda çalışamaz hale getirildi. Gazze’nin güneyindeki en büyük hastanesi olan El-Nasır Hastanesi bombalandı ve hizmet dışı kaldı. Yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına, devletlere, sağlık ve yardım organizasyonlarına sesleniyoruz, Gazze, insani yardım bekliyor. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız”

Basın açıklamasının ardından Kayseradar mikrofonlarına konuşan Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Ziya Sezer “Ben Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.Sınıf öğrencisi Ziya Sezer, Hekimler ve sağlık çalışanları olarak 17 haftadır Kayseri’de yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Tepkimizi, öfkemizi ve niyetimizi belli etmek için buradayız. Ne olursa olsun sonuçtan biz mükellef değilizdir. Biz Karaca misali tarafımızı belli etmek yolumuzdayız. Her hafta sağlık çalışanları olarak buradan tepkimizi gösteriyoruz. Buradan katil İsrail’in kınıyoruz. Allah’a havale ediyoruz, biz burada her zaman devam edeceğiz. Zafer Allah’tan, seferde bizdendir” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×