Kayseri’de ilk sikkeler ne zaman basıldı?

Kayseri’de ilk sikkeler ne zaman basıldı?
Kayseri’de basılan ilk sikkelerin Milattan Önce 163 ile Milattan Önce 131 yılları arasında olduğunu söyleyen Tarihçi Halit Erkiletlioğlu, “Bu sikkeler, Kapadokya Kralı 5’nci Ariarathes döneminin kalıntılarını taşır çünkü dönemin Kapadokya başkentidir. Kapadokya Krallığı’nın ardından Roma İmparatorluğu’nda da Kayseri’deki antik darphane kullanılmaya devam edilmiş, Roma döneminde de Kayseri, imparator şehri olarak geçmiştir. Kayser ismi, Romalı soylu bir ailenin soy adını taşımakla birlikte asilzade ile eş anlamlıdır” dedi.

Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu, Tarihçi Mustafa Cingil, Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Osman Özsoy, Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Dün, Bugün, Yarın’ programında Kültepe’deki son gelişmeleri konuştu.
Kayseri’de basılmış olan ilk sikkelerin Kapadokya dönemindeki 5’nci Ariarathes döneminden kalma olduğunu söyleyen Tarihçi Halit Erkiletlioğlu, “4’ncü Ariarathes döneminde Kayseri, Kapadokya Krallığı’nın başkentidir. O dönemlerde Ariarathe isimli bir şehrin kurulduğu söylenirken günümüzde ise Pınarbaşı’nın olduğu tahmin edilmektedir. Daha sonrasında krallık o bölgeden Beştepeler’e göç ediyor. M.Ö. 163 ile M.Ö. 131 yılları arasında Kayseri’de ilk sikkeler basılmakla birlikte Kayseri’nin ilk darphanesi de o dönem yapılmıştır” dedi.
Tarihçi Erkiletlioğlu, Kapadokya Krallığı’nın Kayseri’deki ilk sikkeleri basmasının ardından M.S. 17 yılında Roma döneminde Kral Tiberius’un zamanında da sikkelerin basıldığını ifade etmesinin yanı sıra “İlk basılan sikkelerin örneği gümüştür ve dönemin ilk darphaneleri İskenderiye, Kayseri ve Antakya’dadır. Kayseri’deki antik darphanenin yeri maalesef ki belli değildir. Kapadokya Krallığı’nın ardından Roma İmparatorluğu’nda da bu darphanelerde sikkeler basıldı, Kayseri dönemin önemli şehri olması sebebiyle de İmparator şehri olarak Senato şehirlerinden ayrı bir sınıfta tutulmuştur. Kayser, aslen Romalı bir soylu ailenin soy adıdır. Kayser ismi, asilzade anlamı da taşır” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Yagˆmur Suyu Bertaraf Kapasitesi 2 Katına C¸ıkarıldı Mimar Sinan 436. ölüm yıl dönümünde anılıyor 15 Temmuz Şehitleri: Kübra Doğanay ve Cennet Yiğit Kayseri protokolü şehit mezarlıklarını ziyaret etti 15 Temmuz Şehidi Kübra Doğanay’ın annesi Hikmet Doğanay: “Gururumuz acımızı bastırıyor” Kayseri OSB’de 21. Olağan Mali Genel Kurul Gerçekleştirildi Büyükşehir’den 15 Temmuz’a özel 'Milletin Zaferi' bisiklet turu 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK TRENİ YOLA ÇIKIYOR Erva Spor Okulları’nın 35’incisi açıldı ‘Boyçelik Erva Spor Okulları’ 15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in hatıraları baba evinde ‘Anı Evi’ olarak yaşatılıyor Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GARANTİSİ TÜRKSAT 6A TÜRKSAT 6A’DA GERİ SAYIM BAŞLADI YOLLARDA AKILLI ULAŞIM DEVRİMİ Milli maç, bayrak satışlarını artırdı Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor Vali Gökmen Çiçek’le vatandaştan ‘yürekleri rahatlatan’ diyalog Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı Erciyes A.Ş., Erciyes Dağı Bilim Okulu'nda 26 ilden öğrencileri zirvede buluşturdu Kayseri’de 3 kaymakamın görev yeri değişti Milli maç için düzenlenen dev ekran etkinlikleri iptal edildi Bakan Yerlikaya: “Provakatif paylaşım yapanlara göz açtırmayacağız” Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy mahalleliyi dinledi TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA Kayseri Kariyer Merkezi, 1 ayda 305 kişiye iş imkânı sağladı
×