Reklamı Kapat

Kayseri Şekerden Türkiye’de İlk

Kayseri Şekerden Türkiye’de İlk
Türkiye’de Şeker sektöründe bir ilk olan dönüşüm projesi Çevre dostu Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirildi.

Kömür kazanlarındaki 65 yıl önceki teknolojinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ülkemizdeki Hava kalitesinin yükseltilmesi kriterlerine uygun olarak Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirilen dönüşüm projesi, Türkiye’de Şeker Sektöründe bir ilk olması hasebiyle önem arz ediyor.
Kayseri Şeker Fabrikasının 1955 yılında İlk Kuruluşunda Fransız Fives Lille firması tarafından imalatı yapılan ve fabrikanın enerji üretiminin katı yakıt ile karşılanan kısmını sağlayan 3 adet Kömürlü kazanın, daha verimli ve çevreci bir şekilde yanmasını sağlayacak modernizasyonu gerçekleştirildi.
Doğalgaz tüketimini azaltacak olan ve Yerli Kömür yakılarak elektrik enerjisi elde edilen Kömür kazanlarının verimlilikleri artırılması yanında CO (Karbonmonoksit) salınımları düşürülerek çevreye duyarlı verimli kazanlar haline dönüştürüldüğü belirtildi.
Türkiye’de Şeker sektöründe bir ilk olan bu Proje Çevre dostu Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirilmesi Kayseri Şeker’in Çevre duyarlılığı açısından çok önemli bir çalışma olarak yerini aldı.
75 ton/saat buhar üretimi ile maksimum kapasitede 5.4 MW/saat elektrik enerjisi üretmekte olan 1955 model 3 Kömür kazanı, Kayseri Şeker ile ABD Reaction Engineering firması arasında yapılan anlaşma kapsamında 34 mavi 6 beyaz yaka personelin bir yıllık çalışmaları sonucunda 65 nci kampanya dönemine hazır hale getirildi.
3 Milyon TL yatırım bedeli olan proje ile Kazan verimlilikleri Yüzde 5 oranında artırılmış. Daha az kömür kullanılarak daha fazla enerji üretilmesi sağlanmıştır. Projenin yaklaşık 3 yılda kendini amorti etmesi beklenmektedir.

PAYLAŞ
GÖNDER
Büyüksimitçi: “2019 Yılında İhracat Hedefimizi Yakaladık” Hizmet-İş Üç Farklı Belediyede TİS İmzaladı İhracat Genel Müdürü Ağar: “Korona virüs bir fırsat oluşturabilir” Benzine geceyarısı indirimi Başkan Büyükkılıç, Vergi Dairesi Başkanı Günçavdı ile görüştü Büyüksimitci: “Türkiye Çin’in alternatifi olabilir” Vali Günaydın’a Vergi Haftası Ziyareti KAYSO’da İstihdam Odaklı Faaliyetlerin İşverenlere Sağlayacağı Destek ve Fırsatlar Anlatıldı Hediyelik hac malzemelerine zam geldi Kurmel Şirketler Grubu tüm borçlarını ödedi Arven Yapı geleneksel çözüm ortakları toplantısını gerçekleştirdi “Güneş enerjisinde Türkiye çok büyük bir mesafe kat etti” Yamula bölgesinde yakın zamanda 11 bin hektarlık alan sulu tarıma açılacak Ertekin: "Şehrimiz için elimizi değil, vücudumuzu taşın altına koyuyoruz" Erciyes Anadolu Holding 2019’u Rekorla Kapattı Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, merakla beklenen destekleri açıkladı 15. Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Tarım Fuarı Kayseri’de başladı Hasgül: “Kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla toplantılarımız devam edecek” Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık: "Esas yatırım gayrimenkuldür" KAYSO’da İstihdama Yönelik Destekler Anlatıldı 'Fikir Fabrikası Çok Uluslu Girişimcilik Programında' Girişimciler Prototip Üretmeye Başlıyor Avrupa İşletmeler Ağı Konsorsiyum Toplantısına Erciyes Teknopark İkinci Kez Ev Sahipliği Yaptı KESOB, 2. Etap Toplu Konutta 709 konutun teslimlerine başladı YEREL SERMAYENİN GÜCÜ MİGALL… PINARBAŞI BELEDİYESİ PINARBAŞI UZUNYAYLA ÇERKES PEYNİRİNİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNE BAŞVURU YAPTI
×