Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı

Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı
Kayseri Şehir Hastanesi’nde alanında bir ilk olarak ‘Obezite Polikliniği’ açıldı. Obezitenin bir halk sağlığı sorunu olmadan engellenmesi gereken bir durum olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Klinik Sorumlusu Dr. Banu Açmaz “Obezite derken sadece obez hastalarımızı değil aynı zamanda fazla kilolu, kilo alma meyillinde olan hastaları da polikliniğimize bekliyoruz. Benden kitle indeksi 25’in üzerinde olan fazla kilolu hastalarımızı da polikliniğimizde kabul ediyoruz” dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi’nde bir ilk olarak ‘Obezite Polikliniği’ açıldı. Hastalar hem sağlıklı bir şekilde kilo vermek hem de bundan sonraki hayatlarında daha sağlıklı devam etmek amacıyla bu bölüme başvurabiliyor. Obezite Polikliniğinin Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Serhat Koyuncu’nun bir projesi olarak hayata geçirildiğini söyleyen İç Hastalıkları Klinik Sorumlusu Dr. Banu Açmaz, “Başhekimimiz Serhat Koyuncu bize ilk kez bu projeden bahsettiğinde çok mutlu olduk ve çok büyük bir istekle polikliniğimizde hizmete başladık. Obezite dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir halk sağlığı problemi ve zaten obezite hastalarının, obez kişilerin düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gelmeleri, tetkiklerini yapmaları gerekiyor. Çünkü obezite aynı zamanda pek çok metabolik hastalığa neden olan bir durum. Ayrıca fiziksel kısıtlamaya da neden olan bir durum” şeklinde konuştu.

Klinikte hem Obezite polikliniğinin hem de obezite diyet polikliniğinin beraber bir iş birliği içerisinde çalıştığını dile getiren Dr. Açmaz, “Hasta, diyetisyen ve hekim iş birliğinin çok kolay elde edilebildiği bir sistem kurduk. Bu da bizim daha başarılı olmamızı sağlıyor. Obezite derken sadece obez hastalarımızı değil aynı zamanda fazla kilolu, kilo alma meyillinde olan hastaları da polikliniğimize bekliyoruz çünkü obezite bir halk sağlığı sorunu olmadan engellenmesi gereken bir durum. Dolayısıyla benden kitle indeksi 25’in üzerinde olan fazla kilolu hastalarımızı da polikliniğimizde kabul ediyoruz. Hastalarımız bize başvurduğunda öncelikle hekim kontrolünde tansiyon, şeker, kolesterol ölçümünü yapıyoruz. Çünkü obezite, diyabet, hipertansiyon gibi pek çok metabolik hastalığa neden olan bir durum. Bunları inceledikten sonra tetkik sonuçlarıyla beraber gerekiyorsa hastamıza tedavisini başlıyoruz. Ve kendisini obeziteye bağlı obezite diyet polikliniğine yönlendiriyoruz. Ve Obezite diyet polikliniğinde hastalarımız 15 ila 30 günlük periyotlarla düzenle kontrol altında takip ediliyorlar. Obezitesi olan kilo fazlası olan, kilo alma eğiliminde olan bütün hastalarımızı polikliniğimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘OBEZİTEYİ YEN SAĞLIKLI BESLEN’

Obezite Polikliniğinde öncelikle hastaların beslenme alışkanlıklarını ve besin kaynaklarını öğrenip onlara uygun bir beslenme haritası çıkararak yola çıktıklarını anlatan Kayseri Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Bahar Karadavut, “Hastanemizde baş hekimimizin de bir projesi olarak açmış olduğumuz obezite merkezinde alanında uzman diyetisyen arkadaşlarımızla birlikte beslenme ve diyet hizmetlerini sunmaktayız. Hastalarımızı hekimimiz bize yönlendirdikten sonra öncelikle beslenme alışkanlıklarını sorguluyoruz, daha sonra besin tüketim kayıtlarını alarak hastalarımızın bir beslenme haritasını çıkarıyoruz. Bu beslenme haritası üzerine vücut analiz ölçümlerini de değerlendirerek onlara özgü bireysel beslenme programlarını hazırlayıp birlikte uzun soluklu bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta hastalarımızın zayıflaması kadar onların bu beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzı haline getirmesini ve kalıcı şekilde kilo vermelerini hedefliyoruz. Hastalarımızın obezitenin kaderleri olmadığını bilmesini ve toplumda sağlıklı beslenen hareketli yaşayan, kendiyle barışık ve mutlu bireylerin artmasını hedefliyoruz. Burada sunduğumuz ekip çalışması ve hizmetle birlikte Obeziteyi yen sağlıklı beslen diyorum. Hastalarımıza hazırladığımız beslenme programlarını sadece yazılı ve sözel olarak değil görsel olarak ta anlatarak onlarda kalıcı etkiler uyandırmayı da hedefliyoruz” diye konuştu.

‘DOKTORLARIN ELİ HEP ÜZERİMİZDE’

Obezite Polikliniğinde tedavi görmeye başlayan hasta Ferdane İnce şunları söyledi: “80 kiloyum, sağlıklı beslenmek için buraya başvurdum. Evde yediklerime dikkat etmediğim için, daha güvenilir ellere gelmek açısından buraya geldim. Eşim buldu bu hastanedeki doktorları, çok memnun kaldık. Şu anda özgüvenim yerine geldi, çok mutluyum. Böyle bir ortam yarattıkları için çok teşekkür ederim. Diyete kendim başlıyorum bir süre zayıflıyorum ama sonra tekrar almaya başlıyorum baktım olmayacak doktorlara, diyetisyenlere başvurduk. Bu şekilde kilo vermeye karar verdim. Sürekli kontrol altındayız. Doktorların eli hep üzerimizde, sağlıklı bir şekilde zayıflamamız için ellerinden gelen her çabayı gösteriyorlar.”

Obezite Polikliniğinde tedavi gören bir diğer hasta Cemile Arslan ise, “Bu servise hastalandığım için geldim. Sağlıklı beslenerek sağlığıma kavuşmak için geldim. Diyetisyenlerden ve Banu hocamdan çok memnun kaldık. Bu bölümün açıldığına çok seviniyoruz. Başhekimimize de dua ediyoruz. Buraya geldiğim andan itibaren 4 kilo verdim. Doktoruma inanarak sağlığıma kavuşabilmek için hedefimde daha fazla kilo vermek var” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
×