Kayseri protokolünden '19 Mayıs' mesajları

Kayseri protokolünden '19 Mayıs' mesajları
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın başta olmak üzere protokol üyeleri, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı yayımladıkları mesajlar ile kutladı.

İşte o mesajlar;


Vali Günaydın’ın mesajı;

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın''ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Günaydın mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstiklal Savaşımızın başlangıcı ve Milli Mücadelemizin ilk adımı olan, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 102. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. 19 Mayıs 1919 tarihinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençliğimize bayram olarak armağan edilmesi büyük anlam taşımaktadır. Tarih boyunca toplumları ayakta tutan en büyük güç gençlik olmuştur. Hangi ülke genç kuşakların çağın gereklerine uygun olarak yetişmesine önem vermiş ve bu yolda büyük yatırımlar yapmış ise daima ileriye gitmiş ve kalkınmıştır. Bu nedenle; gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir. Sevgili gençler, vatanımızı canından üstün tutan ecdadımızın verdiği emsalsiz mücadeleler ve büyük fedakârlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha ileri noktalara taşımak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çok çalışmalısınız. İdeallerinin peşinden kararlılıkla giden, güçlü, dinamik, özgüvenli gençlerimiz olarak sizlere inanıyoruz, sizlere güveniyoruz. Her alanda gelişmemizin gücü ve geleceğimizin mimarı olan gençlerimizi her türlü zararlı alışkanlıklardan korumak ve sportif faaliyetlerde bulunmalarını temin etmek için spor tesislerinin yapımında ve erişilebilirliğinde son yıllarda çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu tesisleşme sonucunda da gençlerimiz hem spor yapma imkânına kavuşmuş hem de uluslararası yarışmalarda ülkemizi ve milletimizi başarılı bir şekilde temsil ederek, önemli dereceler elde etmişlerdir. Uluslararası müsabakalarda Şanlı Bayrağımızı göndere çektiren ve Ülkemizin adını bütün dünyaya duyuran sporcularımız gurur kaynağımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün vatandaşlarımızın, sevgili gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi, vefat eden gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Büyükkılıç’ın mesajı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “19 Mayıs, zedelenmiş, yorgun düşmüş bir milletin vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden inşa ettiği gündür. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktasıdır. 19 Mayıs, kurtuluş''tur. 19 Mayıs, milli mücadelenin simgelerindendir” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Büyükkılıç, mesajında “19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, aziz silah arkadaşlarına ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

19 Mayıs’ın bağımsızlığın, özgürlüğün, birlik ve beraberliğin zirve yaptığı bir gün olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Durumu anlatmaya "kötü" kelimesinin dahi yetmeyeceği bir zamanda işgalci güçler, yurdu talana girişmişti. Asker yoktu, silah yoktu, ekonomi yoktu. 102 yıl önce bu yoklukların olmasına rağmen milli mücadele meşalesini Samsun''da ateşleyen, Amasya, Erzurum, Sivas ve Kayseri’nin ardından Ankara ile Türk milletini arkasına alarak Anadolu’yu yeniden ayağa kaldırıp, tüm dünyaya Türk’ün gücünü bir kez daha gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk''ü ve istiklal için canını veren aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, hatıraları önünde saygıyla yâd ediyoruz” diye konuştu.

Mesajında, ‘19 Mayıs, zedelenmiş, yorgun düşmüş bir milletin vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden inşa ettiği gündür’ diyen Büyükkılıç, “19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktasıdır. 19 Mayıs, ‘kurtuluş’tur. 19 Mayıs, milli mücadelenin simgelerindendir” ifadelerini kullandı.

“GENÇLER, ONLARA LAYIK OLACAK PROJELERİ HAK EDİYOR”

Başkan Büyükkılıç, dün olduğu gibi bugün de ülkenin geleceğinin gençlere emanet edileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sevgili gençlerimiz, her birinizin alnından öpüyorum. Bugün eğer biz buralardan sizlere layık olma yolunda hizmet ediyor, bu çalışmaları yapıyorsak bu gençlerimiz sayesindedir. Mazeretlere sığınmadan, el ele vermek suretiyle, şehrimize, ay yıldızlı Türk bayrağımıza, vatanımıza, milletimize, devletimize layık olma yolunda çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtmek istiyorum. Gençlerimiz beklenti içerisinde, onlara layık olacak projeleri hak ediyor, biz de o yönde gayret gösteriyoruz. Kültürel alanda, sportif alanda, turizm alanında, eğitim alanında, şehrimize yakışan imarlaşma alanında hizmetler veriyoruz. İnşallah yapacağımız ve yapacak olduğumuz çalışmalar ile şehrimizi daha iyi noktaya taşıyacağız.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere aziz Türk milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

 

Şaban Çopuroğlu''nun mesajı

19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla, yurdumuzun işgal güçleri tarafından parçalanması karşısında Türk Milletinin haklı direnişinin fiili olarak başladığı tarihtir. Dört yıl sürecek olan kutsal Millî Mücadelemiz yalnızca bizim değil dünyadaki tüm mazlum devletlerin hak mücadelesinin sembolü olmuştur. Bu kavga bir milletin varoluş ve gelecek kavgasıdır. Bu nedenle 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan gençlere bayram olarak hediye edilmiştir. İnanıyoruz ki 1919 yılında yakılan Türk’ün bağımsızlık ateşi ebediyete kadar gençlerin elinde yanmaya devam edecektir. Bu asırlık mücadele her geçen an daha da güçlenecek, özgür ve güçlü Türkiye’ye olan özlemimizi nice yüzyıllara taşıyacaktır.

O karanlık günlerde bağımsızlık mücadelemizin ilk ateşini yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Bu duygularla Türk gençliğini sevgiyle selamlıyor, 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramlarını içtenlikle kutluyorum.

 

Ahmet Çolakbayrakdar''ın mesajı

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar mesajında, “19 Mayıs Milli uyanışın sembolüdür” dedi. Başkan Çolakbayrakdar, mesajında şu ifadeleri kullandı:
"19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak, milletle birlikte İstiklal mücadelesinin meşalesini yaktığı gündür. 19 Mayıs 1919 günü, Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladıdır. O gün yanan İstiklal ve Bağımsızlık Meşalesi''nin alevleri bu gün çok daha güçlü şekilde milleti aydınlatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, geleceğin güçlü Türkiye’sinin gençlerin omuzlarında yükseleceğini bildiği için bugünü gençlerle özdeşleştirmiştir ve bu bayramı onlara hediye etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gençlerimizin nice büyük başarılarıyla taçlanacak ve ebediyen yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle muasır medeniyetin tüm imkanlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm hemşerilerimin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularla kutluyorum."

 

Mustafa Yalçın''ın mesajı

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Yalçın mesajında, Allah’tan bir daha o günlerdeki zorlukları yaşatmamasını dileyerek, “19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli köşe taşlarından birisidir. Milli mücadele Samsun’da bundan 102 yıl önce bugün atılan adımla başladı. Milli mücadelede en önemli olaylardan birisi de Atatürk''ün İstanbul’dan Samsun''a Bandırma Vapuru ile gitmesidir. Bandırma Vapuru''nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu ise Zincidereli bir hemşehrimizdir ve bu da bizim için ayrı bir gurur vesilesidir. Allah bize bir daha milli mücadeledeki zorlukları yaşatmasın. Rabbim bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Atatürk ve silah arkadaşlarına olan saygımız da her zaman sürecek. Onları hep rahmet ve minnetle anacağız” ifadelerini kullandı.

 

M.Sebati Ataman’ın mesajı

 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yurdun her köşesinde, her yaştan gençlerle ve büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşımızın Büyük Önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurtuluş mücadelesinin bir meşalesi olarak; Samsun’a çıkışının 102’nci yıl dönümünü kutladığımız bugün, “yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir” düşmüş bir milletin vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden kurmaya giriştiği gündür.

19 Mayıs, bağımsızlığına düşkün Türk Milleti’ne vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalama kararlılığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir. Bugün sahip olduğumuz bağımsızlığımız ve ilelebet yaşayacak olan Cumhuriyetimiz, 19 Mayıs’ta başlatılan mücadelenin eseridir.

19 Mayıs 1919 saltanata karşı millet iradesini esas alan yeni bir siyaset anlayışının ortay konduğu, milletle çıkılan yolun yine milletin egemenliğindeki yeni düzen olan Cumhuriyet’e gittiği tarih olup; bugün herkes, başarıya ancak milletle birlikte ulaşılacağının idraki içinde olmalıdır.

Türk gençliğine güvenini her fırsatta dile getiren ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet eden, Ulu Önder ATATÜRK "Türk Milleti’nin Gençlerine”, bugünü bayram olarak armağan etmesi, Türk Gençliğine verdiği değerin ayrı bir göstergesidir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere Türk Milleti’nin;  “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."

 

Kazım Yücel’in mesajı

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 102''nci yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Yücel, Gazi Mustafa Kemal Atatürk''ün 19 Mayıs''ta Türklüğü yaşatmak için yedi düvele meydan okuduğunu söyledi.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Türk Milletinin Gazi Mustafa Atatürk önderliğinde ''Ya Bağımsızlık Ya Ölüm'' sloganıyla Kurtuluş Mücadelesini başlattığını hatırlattı. Yücel, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı milletimizi özgürlük ve bağımsızlığa götüren en büyük adımdır" dedi.

Yücel, "Çanakkale Zaferi sonrası yenilgiyi hazmedemeyen sömürgeci ve vahşi zinhiyet, Türk Milletini esaret altına almak için çeşitli fırsatlar kolladılar ve yurdumuza yönelik saldırı ve işgal girişimi başlattılar. Neticede İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun çeşitli bölgeleri sömürgecilerin hedefi oldu ve işgal edildi. O dönemin basiretsiz yöneticileri ise Türk Milletini ölüme terk etti. Ancak bu durumu asla kabullenmeyen ve ''Geldikleri gibi giderler'' diyen biri vardı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk''tü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin asla bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini haykırmak için bir kutlu yürüyüş başlattı. O kutlu yürüyüş de 19 Mayıs 1919 yılında Samsun''da başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun''a ayak basarak Türk Milletinin bağımsızlığına giden yolu açtı ve Türk Milletine liderlik yaptı. "Ya Bağımsızlık Ya Ölüm” sloganıyla başlayan bu büyük mücadele dünya tarihine altın harflerle yazılmış en büyük kahramanlık destanlarından birisidir. Bu tarih Türk Milletinin asla esir alınamayacağının, Türk Milletine asla pranga vurulamayacağının Dünya''ya ilanıdır." dedi.

Milli mücadelenin başlaması ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ve Türk Milleti ile birlikte eşsiz bir kahramanlık gösterdiklerine dikkat çeken Yücel, “19 Mayıs 1919  tarihinde Türk Milleti Yedi düvele meydan okudu ve Dünya''ya bunu ilan etti. Kurtuluş Mücadelesi Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile taçlandı. Bu manada  Gazi Mustafa Kemal Atatürk en büyük Türk milliyetçisidir. Milletimizin 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Milli Mücadele döneminde şehit olan, gazi olan atalarımız ve bugüne kadar ülkemizin bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimiz rahmetler anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadeleri ile sözlerine son verdi.

 

Sema Karaoğlu’nun mesaji

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı''nın 102''nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  19 Mayıs''ın  Türk Milletinin bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini Dünya''ya duyurduğu tarih olduğunu belirten Dr. Karaoğlu, "19 mayıs kurtuluş mücadelesinin meşalesidir, dedi.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karaoğlu, sözlerine başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak başladı.

Karaoğlu, "Bundan  102 yıl önce yurdumuzun dört bir tarafı emperyalistler tarafından işgal altında iken Gazi Mustafa Kemal "Geldikleri gibi giderler" diyerek kurtuluş mücadelesinin meşalesini ateşlemiş, 19 Mayıs 1919''da Samsun''dan bu mücadeleyi başlatmıştır. Bugün; Türk milletinin bağımsızlığından vazgeçmeyeceğinin  ilanı için atılmış, ilk adımın 102. yıl dönümündeyiz. Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan inanmış insanların başlattığı bu kutlu yürüyüş neticesinde, aziz Türk milleti, esareti reddedip bağımsızlığını elde etmiştir. Bu uğurda nice canlar toprağa düşmüş ve nice zor zamanlar geçirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolun başlangıcı olan bu tarih, aynı zamanda geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için de bayram olarak kutlanmaktadır. “Türk Gençliği olarak emanetimize sımsıkı sarılıp en iyi şekilde koruyacağız. Atamızın gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda, bilimin ışığında yılmadan, usanmadan ve kararlıkla yürüyeceğiz. " dedi.

Dr. Karaoğlu, “Bu duygu ve düşüncelerle Milli mücadelemizin başkahramanı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve şükranla anarken, gençlerimizin de Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

Tahir Nursaçan''ın mesajı

Kayseri OSB Başkanı Nursaçan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajında gençliğin önemine vurgu yaptı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Türkiye’nin başka ülkelere göre en önemli avantajlarından birisinin genç nüfusu olduğunu söyledi. Türk gençliğinin çok daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Başkan Nursaçan, “Gençliğimize güveniyoruz ve genç fikirlerimizin gayreti sayesinde ülkemizin çok daha üretken ve güçlü olacağına yürekten inanıyoruz” dedi. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102’inci yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaparak bayramın armağan edildiği gençlik başta olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. 19 Mayıs 1919’un Türk tarihi açısından en özel günlerden birisi olduğunu ifade eden Başkan Tahir Nursaçan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 102 yıl önce bugün milletiyle bir araya gelerek kurtuluş meşalesini yakmış ve bu meşale kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin yolunu aydınlatmıştır. Bu özel günün Türk gençliğine bayram olarak armağan edilmesi çok anlamlıdır, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bizzat Türk Gençliğine emanet edilmiştir” dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması için Türk gençliğine büyük görevler düştüğünü vurgulayan Tahir Nursaçan, “Zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafya üzerinde emelleri olanların, hesapları bulunanların engellemelerine rağmen bugünlere geldik. Bizimle ilgili hesabı bulunanların hesaplarını bozmak için her alanda çok güçlü olmalıyız. Bunun için de gençliğimizin çok daha fazla sorumluluk alması ve çok daha donanımlı olması gerekiyor. Daha donanımlı ve üretken bir gençlik için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Gençliğimize ve geleceğimize yürekten inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi ve geleceği olan gençlerimiz olmak üzere aziz milletimizin her ferdinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesinin tüm kahramanlarını şükranla anıyorum” diye konuştu.

 

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Çalış''ın mesajı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımladığı mesajında 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Rektör Çalış, şunları kaydetti;
"19 Mayıs 1919; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı, Aziz Türk Milleti’nin tarihi dönüm noktalarından biridir. Bağımsızlık yolunda atılan ilk kıvılcım olan 19 Mayıs anlam ve önemi nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine armağan edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal''in Türk gençliğine olan güveni hiçbir zaman yok olmamış ve bu kapsamda Türk Milletini ayakta tutan tüm değerlerin korunması da sevgili gençlerimize emanet edilmiştir. Sevgili gençler; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğu gibi Türk Milleti’nin de hiçbir zaman sizlere olan güveni azalmayacaktır. Türk Gençliği olarak her ne şartta olursa olsun aziz vatanımızı koruyacak, kollayacak ve dünyada söz sahibi olan ülkeler arasında her zaman daha ileriye taşıyacağınıza inancımız tamdır. Unutmayın ki; devletimizin hedeflerine ulaşabilmesi için sizlere büyük görevler düşmektedir. Ülkemiz için önem arz eden milli uzay projesinden, milli teknoloji projesine kadar, gerek savunma sanayinde gerekse de milli aşı ve ilaç ile mühendislik gibi alanlarda da bizleri gururlandıracak birçok başarıya imza atacak vizyona sahipsiniz. Erciyes Üniversitesi olarak bizlere düşen görev ise, her zaman daha ileriye gidebilmek için var gücümüz ile aralıksız durmadan ve yorulmadan çalışarak, her alanda başarı çıtamızı yükseltmek olacaktır. Bizler her zaman geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerini, hedeflerini ve vatan sevgisini en iyi bir şekilde anlatarak, O’nun göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda, vatanına, milletine ve ailesine bağlı bireyler olarak yetişmeleri için yol göstermeye devam edeceğiz. Bu vesile ile başta geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz olmak üzere, Aziz Türk Milleti’nin 19 Mayıs Atatürk''ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet dilerim.”

 

MMO Başkanı Varol''un mesajı

Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milli bayramların bir milletin sevinci olduğunu söyleyen Varol, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Milli Bayramlar bir milletin sevincidir. Ulusumuzun Atatürk’ün önderliğinde başlattığı var olma mücadelesinin başlangıcı olan bu önemli günü, Ulu Önderimiz geleceğin teminatı olan gençlere armağan etmiştir.‘’ Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz ‘’ diyen Atatürk gençliğe olan güvenini her zaman dile getirmiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında da her milli bayramımızda olduğu gibi Atatürk’ün Türk milleti için yapmış olduğu mücadeleleri her zaman gelecek kuşaklara aktarmak, onun vatanseverliğini, ümitsizliğe yer vermemesini, ileri görüşlülüğü gibi bir çok özelliğini gençlere örnek göstermek gerekir. Milli Bayramlar bir milletin sevincidir. Çünkü her bayramın temelinde bir kahramanlık vardır. Bu önemli günde Türk Milleti, içinde bulunduğu zor durumda ümitsizliğe düşmemiş, esaret altında var olunmayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm Dünya’ya göstermiştir. Bizim üzerimize düşen görev Atatürk’ün emanetine sahip çıkan, milli birlik ve bütünlüğümüzün güçlenmesi gerektiğini inanan, milli duyguların kazandırıldığı bir gelecek yetiştirmektir. Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyet’e sahip çıkan tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

 

Ülkü Ocakları Başkanı Çelik''in mesajı

Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Ali Çelik 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolasıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Çelik yapmış olduğu açıklamada ‘19Mayıs 1919; bağımsızlığımızın, umut ve uyanışımızın önemli tarihlerinden biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının amacı Yüce Türk milletinin bağımsızlığına karşı oynanan sinsi oyunları ortadan kaldırmak ve millî mücadele hareketini başlatmaktır. Bu çıkış, millî mücadelenin ilk adımı olarak tarihe geçmiştir. 19 Mayıs 1919’da başlatılan bu adım Amasya Genelgesi, Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi’nin de yol haritasını çizerek TBMM’nin açılışıyla nihai hedefine ulaşmıştır. ifadesini kullandı. Başkan Çelik ifadelerine şu şekilde devam etti.Gazi Mustafa Kemal Atatürk, millî mücadele dönemi sonrası; bağımsızlığımızı, egemenliğimizi ve Cumhuriyetimizi Türk Gençliğine emanet etmiş ve “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” diyerek bu konuda gençlere olan güvenini de açıkça beyan etmiştir. Cennet mekân Başbuğumuz Alparslan Türkeş, Türk Gençliğini bağımsızlığımızın yegâne sembolü olan Türk Bayrağımıza benzeterek “Gençler! Hepiniz birer Türk Bayrağısınız, bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin, yere düşürmeyin!” sözünü geleceğin Lider Ülke Türkiye vizyonunu inşa edecek Türk Gençliğine hitap etmiştir. Türk Gençliğinin dün olduğu gibi bugün de kendilerine tevdi edilen bu ulvi görevi yerine getireceklerine, özgürlük ve bağımsızlığımıza kast edenlere karşı her türlü imkân ve şartta ülkemizi koruyacaklarına olan güvenimiz ve inancımız tamdır. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi “Türk gençliği bizim has bahçemiz, parlak yüzümüz, muazzam hazinemizdir. Onlar bizim her şeyimizdir, ne oy kaygısına, ne siyasi tartışmalara, ne de basit çıkar hesaplarına hapsedilemeyecek mümtaz değerlerimizdir. Gençlik hür istikbalimizin mimarı, mihmandarı, mirasçısı, mihrabıdır.” sözünden hareketle Türk Gençliğinin geleceklerini inşa etmek için, gençlerle el ele vererek ülkemizi daha ileriye taşımak için her zaman onların yanında destekçileri olacağız. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum" ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×