Kayseri patlamasıyla ilgili savcı mütalaasını verdi

Kayseri patlamasıyla ilgili savcı mütalaasını verdi
Kayseri’de 15 askerin şahit olduğu 54 askerin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili yargılanan 5 kişi hakkında savcı mütalaasın sundu.

17 Aralık 2016 tarihinde çarşı iznine çıkan askerlere yönelik düzenlenen, 15 askerin şehit olduğu bombalı saldırının faillerinden, F.T. dahil 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanılar F.T., M.Y:, M.O., B.K., M.A. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık ve müşteki avukatları salonda hazır bulundu.

SANIK F.T.: BEN HIRSIZIM BOMBAYI BULSAM ONU DA ÇALARDIM

Kayseri'deki patlamanın faili, K.Ç.’ye eylemde kullanılan aracı çalarak teslim ettiği belirlenen F.T. yazılı ifadesinde, “Ben eylemi gerçekleştiren teröristi görmedim. Ben aracı çaldım. Hırsızlık yaptım. Onu da Adana’da verdim. Ben bombayı bulsam onu da çalardım. Kim bana terörist diyorsa ispatlasın. Ben kendim teslim oldum. Tutukluyken de emniyete elimden geldiğince yardımcı oldum. Ben babamla geçmişte 5 polise saldırı yapılmasını engelledik. Terörist ideoloji benim ideolojim olamaz” dedi. B.K. ise, “K.Ç.’nin babası babamın arkadaşı. O nedenle görüştük ama saldırıyla alakam yok. Beraatımı talep ediyorum” diye konuştu. M.A. da “Benim adı geçen şahıslarla görüntüm varsa her suçlamayı kabul edeceğim. Olayla ilgim alakam yok” yanıtını verdi.

AVUKAT CAVİT DURSUN: ÇÖZÜM SÜRECİNDE TEMİN EDİLEN PATLAMA BURADA KULLANILDI

Sanıkların ardından avukatlar söz alırken müşteki avukatlarından Cavit Dursun, “K.Ç.’nin eline geçen patlayıcı maddeler çözüm sürecinde temin edilmiş. Adana’da araca konularak Kayseri’de 15 askerimizin şehit edilmesine 54 askerimizin yaralanmasına neden olmuştur. Araştırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Duruşma savcısı F.T. hakkında 15’er kez Kasten öldürme', 54’er kez ‘kasten öldürmeye teşebbüs' ve ‘devletin birliğini bozma ve azaltma' suçlarından cezalandırılmasını talep ederken B.K. ve M.A. hakkında ‘terör örgütüne üye olma’, ‘izinsiz patlayıcı madde temin etme’, 15’er kez ‘kasten öldürme', 54’er kez ‘kasten öldürmeye teşebbüs' ve devletin birliğini bozma ve azaltma' suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×