‘Kayseri Fatihi’ Melikgazi, ölüm yıldönümünde anıldı

‘Kayseri Fatihi’ Melikgazi, ölüm yıldönümünde anıldı
Danişmendlilerin ikinci hükümdarı Melik Gazi’nin oğlu olan Melik Mehmed Gazi, kendisinin yaptırdığı ve Kayseri’nin ilk büyük mabedi olan Camii Kebir’de (Ulu Cami-Sultan Cami) ölüm yıldönümünde anıldı.

Kayseri Fatihi Melik Mehmed Gazi, ölüm yıldönümü nedeniyle kendi yaptırdığı Camii Kebir’de Cuma namazı öncesi anıldı. Yasin suresi ve dualar okunduktan sonra okunan ezanın ardından Cuma namazı kılındı. Cuma namazı sonrası Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu’nun Danişmendli Payitahtı ve Camii Kebir kitabı dağıtıldı.

Kayseri´nin fetih başarısından dolayı Halifelik makamınca kendisine ‘Melik’ unvanı verilen Melik Gazi 1086 tarihinde, Kayseri’nin fethini gerçekleştirerek ‘Kayseri Fatihi’ unvanını aldı. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılan camii Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı'nın yanında yer almaktadır. Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan 9 asırlık Cami Kebir, tarihe meydan okuyor.

PAYLAŞ
GÖNDER
“Erciyes’i önümüzdeki dönemde termal turizmle de buluşturacağız” KESOB ile Türkiye İş Bankası arasında işbirliği protokolü imzalandı Türkiye’de Kayak Eğitiminin Merkez Üssünde 7’den 70’e Herkes Kayak Öğreniyor Başkan Akay, “Milletvekilliği için görüşmüş olsam kimseden gizlemem!” Sarıoğlan’da Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi açıldı Okul servis ücretlerine zam geldi Karaismailoğlu: 2022’de Yerli Ve Milli Uygulamalarla 138 Bin 445 Siber Saldırıyı Engelledik Bakan Akar, tarihi kalede vatandaşlarla buluştu Kayseri’de vatandaşlar tepkili, dinamit fabrikası istenmiyor Büyükkılıç, Erciyes'te Kayak Severlerle Buluştu LÖSEV mutlu et paketleri ile mutluluk paylaştıkça çoğalıyor YRP ve HÜDA PAR, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları kınadı MÜSİAD ‘Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu Beklenen kar yağışı Erciyes’te başladı Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığına İbrahim Kaya atandı İsveç'te Kur'an-I Kerim'in Yakılması Yahyalı’da Protesto Edildi ASKON’DAN BÜYÜKELÇİLİK ZİYARETLERİ Meteoroloji’den, Kayseri için sarı ve turuncu kod uyarısı Kayseri için "sarı" uyarı: Fırtına ve sağanağa dikkat Regaib Kandili bugün idrak edilecek BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN REGAİB KANDİLİ KUTLAMA MESAJI Başkan Büyükkılıç'a Yılın İlk Ödülü TBB'den Odakır: “Melih Eymen için de elimizden geleni yapalım” Büyükkılıç: “Sanayicimiz çalıştıracak eleman arıyor, illa kamu olacak diye bir şey yok” Korkutan deprem!
×