‘Kayseri Fatihi’ Melikgazi, ölüm yıldönümünde anıldı

‘Kayseri Fatihi’ Melikgazi, ölüm yıldönümünde anıldı
Danişmendlilerin ikinci hükümdarı Melik Gazi’nin oğlu olan Melik Mehmed Gazi, kendisinin yaptırdığı ve Kayseri’nin ilk büyük mabedi olan Camii Kebir’de (Ulu Cami-Sultan Cami) ölüm yıldönümünde anıldı.

Kayseri Fatihi Melik Mehmed Gazi, ölüm yıldönümü nedeniyle kendi yaptırdığı Camii Kebir’de Cuma namazı öncesi anıldı. Yasin suresi ve dualar okunduktan sonra okunan ezanın ardından Cuma namazı kılındı. Cuma namazı sonrası Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu’nun Danişmendli Payitahtı ve Camii Kebir kitabı dağıtıldı.

Kayseri´nin fetih başarısından dolayı Halifelik makamınca kendisine ‘Melik’ unvanı verilen Melik Gazi 1086 tarihinde, Kayseri’nin fethini gerçekleştirerek ‘Kayseri Fatihi’ unvanını aldı. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılan camii Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı'nın yanında yer almaktadır. Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan 9 asırlık Cami Kebir, tarihe meydan okuyor.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Sanayicinin Memnuniyeti Anketlerle Düzenli Ölçülüyor Baharın müjdesi cemre suya düştü KASKİ, 'ISO/IEC 27001 Sertifikası' ile Bilgi Güvenliğini Tescilledi Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli”
×