Karkas etin kilosu 155 liraya çıktı

Karkas etin kilosu 155 liraya çıktı
Şubat ayında gelen zamla birlikte karkas et fiyatı 155 liraya yükseldi. Kasap Fatih Edebalı, “Ocak ayı sonunda 125 liraya aldığımız karkas et şu anda 155 lira bandında satılıyor. Geçen seneye göre alım biraz daha zayıfladı” dedi.

Şubat ayında et fiyatlarında artış yaşandı. Uzun yıllar kasaplık yapan Fatih Edebalı, et piyasası hakkında bilgi verdi. Artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirten Edebalı, tüketicilerin de daha düşük gramajda alışveriş yaptığını aktardı.

‘GRAMAJ DÜŞÜRÜP ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR’

Et fiyatlarının Ocak ayı itibariyle hızlı bir çıkış yaşadığını aktaran Edebalı, “Ocak ayı sonunda 125 liraya aldığımız karkas etimiz şubat ayı başı itibariyle 30 lira gibi bir artış gösterdi. Şu anda 155 lira bandında satılıyor. Geçen seneye göre alım biraz daha zayıfladı. İster istemez aradaki fiyat farkı bunu etkiledi. Ramazan ayı için de hazırlıklar yapılıyor. İftarlık yapacağı yemekler için alım yapıyor ancak geçen seneye göre çok geride seyrediyor. Umarım fiyatlar yerinde durur da insanlar kolaylıkla alışveriş yapabilir. Vatandaşlar asgari ücrete gelen zamla birlikte rahatladığını düşünüyordu ancak şu an fiyatlara şaşırıyorlar. 1 kilogram kıyma şu anda 200 lira civarında seyrediyor ve zorlanıyorlar. Almak zorunda oluyorlar. Onu da 1 kilogram yerine gramajını düşürüp yarım kilogram alıyorlar” diye konuştu.

KARKAS ET NEDİR?

Karkas et, hayvan kesilip sakatat kısımları alındıktan sonra geriye kalan kemikli ete verilen isimdir.

GÜNCEL ET FİYATLARI (kilo):

Karkas et: 155 TL,

Orta yağlı kıyma: 220 TL,

Kuşbaşı et: 230 TL,

Yağsız parça et: 240 TL.

PAYLAŞ
GÖNDER
×