KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu

KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu
Bugüne kadar 46 çocuğa, Kansere Karşı Birlikte (KANKA) Hematoloji-Onkoloji Hastanesinde ilik nakli yapıldı.

Çocukların hastalıkları ne olursa olsun tedavi etmeye çalıştıklarını ifade eden KANKA Derneği Başkanı Profesör Dr. Musa Karakükçü, “Bu döneme kadar 560’ın üzerinde çocuğa ilik nakli yaptık ve bunun 46 tanesini yeni hastane olan KANKA Çocuk Onkoloji ve Hematoloji hastanesinde gerçekleştirdik” dedi.

Kansere Karşı Birlikte (KANKA) Derneği ile Erciyes Üniversitesi Hematoloji-Onkoloji Hastanesinde şimdiye kadar 560’ın üzerinde çocuğa ilik nakli yapıldı. Yeni yapılan KANKA hastanesinde ise 46 çocuğa ilik nakli yapıldı. Çocukların hastalıkları ne olursa olsun tedavilerini yaptıklarını belirten KANKA Derneği Başkanı Profesör Dr. Musa Karakükçü, “İlk defa 2011 yılında Erciyes Üniversitesi’nde çocuk kemik iliği naklini açtık.  O dönemden bu döneme kadar 560-570 arasında çocuğa nakil yaptık. Bunun son 46 tanesini yeni hastane olan KANKA Çocuk Onkoloji ve Hematoloji hastanesinde gerçekleştirdik.  Bu hastanede kanserli veya kan hastalıkları olan çocuklara tedavide bulunuyoruz. Ve bu hastanede dünyada uygulanan her türlü kemoterapi protokolü ve her türlü kemik iliği naklini yapabiliyoruz. Çocuklarımızın hastalıkları ne olursa olsun tedavilerini yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HASTANEDE YATAN HASTALARIMIZA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ’

KANKA hastanesinde yatan tüm hastalara ve ailelerine tedavi sürecinde barınma, temel ihtiyaç, yol parası gibi destekte bulunduklarını da ifade eden KANKA Derneği Başkanı Profesör Dr. Karakükçü, “Kanser tedavisi uzun bir süreç. Özellikle lösemi tedavilerinde hastalarımız bazen 6 ay burada yatılı kalabiliyor. Annesi onunla birlikte kalıyor. Bu durumda pek çok şeye ihtiyaçları olabiliyor. Ailenin gidip gelmesi gerekiyor bazen. Yol parasına ihtiyaçları oluyor. Biz KANKA Derneğini kurduktan sonra hastanede yatan hastalarımıza her türlü desteği veriyoruz. Bu temel ihtiyaçları olabilir. Temizlik malzemeleri, giysiler olabilir.  Bazı hastalarımızın kalacak yerleri olmuyor. Onlara ev tutup 1 yıllık kiralarını ödeyerek destek oluyoruz. Bazen ailelerin gidiş, geliş ücretlerini karşılıyoruz. KANKA Derneği olarak hastalarımızın nasıl ihtiyaçları varsa karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

HASTA ÇOCUKLAR KANKA HASTANESİNDE BULUNAN OKULDA EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Tedavi sürecinde hastalar eğitimlerine dilerlerse ara veriyorlar ya da KANKA bünyesinde bulunan okulda eğitimlerine devam edebiliyor. KANKA Derneği Başkanı Profesör Dr. Karakükçü, “Hastalarımız, hastalıkla mücadele ediyor, bu zor bir süreç. Bu zor süreçte bazen ara veren (eğitime) hastalarımız da oluyor. Bizim hastanemizde aynı zamanda okulumuz da var. Hastalarımız okulumuzda online eğitimlere devam edebiliyorlar. Hatta bir kızımız vardı, hiç unutmam. Bir taraftan kemoterapi alıp bir taraftan da üniversite sınavına hazırlanıyordu. Hastaların çocuk olması pek çok şeyde zorluklar çıkartabiliyor. Özellikle damar problemleri küçük çocuklarda çok büyük bir sorun. Kemoterapinin verdiği yan etkiler... Devamlı yanında bir kişiye ihtiyacının olması. Bunlar çocuklarda zor olan durumlar. Bunları da hastanede yardımcı personellerimizle aşmaya çalışıyoruz. Artık alıştıktan sonra da çok büyük bir sıkıntı olmuyor” ifadelerini kaydetti.

‘KAN KANSERİ ÇOK KORKUNÇ GELİYOR AMA BU HASTALIKTAN KURTULMA ORANI ŞU ANDA YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE’

Lösemi ve kan hastalarının önceden hastalıktan kurtulma oranları çok düşükken günümüzde yüzde 90’ın üzerinde olduğunu dile getiren KANKA Derneği Başkanı Profesör Dr. Karakükçü, “Eskiden lösemi denilince çok korkulurdu. 1980-90’lı yıllarda lösemiden kurtulma oranları yüzde 20-30’lardaydı. Yani hastaların yüzde 80’ini kaybediyorduk. Şu anda yeni tedavilerle bu oran tamamen tersine döndü. İnsanlara lösemi, kan kanseri çok korkunç geliyor ama bu hastalıktan kurtulma oranı şu anda yüzde 90’ın üzerinde” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×