İYİ Partili Yücel: “Gençlere, onları ülkede tutacak fırsatlar verilmeli”

İYİ Partili Yücel: “Gençlere, onları ülkede tutacak fırsatlar verilmeli”
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, üniversite mezunlarının gözünün başka ülkelerde olduğunu belirterek, bu gençlere ülkede kalmalarını sağlayacak fırsatların verilmesi gerektiğini söyledi. Kayseri’nin kalbi Sahabiye Mahallesi’nin en fazla göç alan mahalle olduğuna işaret eden Yücel, bunların da çoğunun kalifiye değil yabancı uyruklu kişiler olduğuna işaret etti.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Türkiye’de ve Kayseri’de yaşanan beyin göçünü değerlendirdi. Sahabiye Mahallesi’nin yüzde 80’inin Suriyeli ve Afganlı kişilerden oluştuğunu ifade eden Yücel, iktidarın göç politikasını eleştirdi. İş dünyasında yaşanan kalifiye çalışan eksikliğine dikkat çeken Yücel, “Sayın Cumhurbaşkanı 2014 yılında ‘Beyin göçünü tersine çevireceğiz’ dediği günlerden sonra şu an itibariyle aşağı yukarı 8 bin doktor, 30 bin civarında bilgisayar yazılımcısı, 7 bin civarında da sivil savunmada görev yapan mühendisimizin yurtdışına gittiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Kayseri’de de görüyoruz ki, bazı hastanelerimizde doktor eksikliği birtakım sanayilerde bilgisayar mühendislerimizin eksikliğini net olarak görüyoruz. Bununla ilgili Kayserimiz talihsiz bir noktada bulunuyor. Eğitim almış doktor, yazılımcı yurtdışına giderken kalitesiz bir göç alıyoruz” dedi.

Kayseri’de en fazla göçü Sahabiye Mahallesi’nin aldığını belirten Yücel, bunların da çoğunun yabancı olduğunu söyledi. Yücel, “Sahabiye Mahallesi ciddi, sadece işçi ağırlıklı bir göç alan bir mahalledir. Bir baştan bir başa gezdiğimizde görüyoruz ki; neredeyse her binanın yüzde 80’i Suriyeli ve Afganlı kişilerden oluşuyor” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMİŞ GENÇLER ‘ÜLKEYİ TERK EDECEĞİZ’ DİYOR”

Üniversiteyi bitiren gençlerin çoğunun ülkeden ayrılacağını söylediğini aktaran Yücel, “Kayseri’de sanayicilerimiz belki bu konudan memnun fakat geleceğimizi tamamen esaret altına aldığımız bir noktadayız. Ben Suriyelilerin Kayseri’deki yerleşim alanlarının artık şehrimizde yaşayan diğer kişilere nazaran sıkıntılı bölgeler olduğunu ifade etmek istiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, 6-7 bin sosyal yardım dağıtıyoruz diyor. Her aileyi 4 kişi kabul edersek Türkiye genelinde 24 milyon kişiye sosyal yardım desteği veriliyor. Yani artık nelerle övündüğümüzü anlatmaktan ben hicap duyuyorum. Ülkemiz yoksullukla, asgari ücretle geçinemeyen insanlarla mücadele ediyor. Pazarda, sokakta, caddede üniversiteyi bitirmiş gençlerin ‘Ülkeyi terk edeceğim, başka ülkelerde umut arayacağım’ demesi gerçekten içimize bir sızı veriyor. Ülkemizin bu anlamda acilen gelişmiş ülkeler statüsüne girip doktoruna, yazılımcısına, mühendisine iş bulan üreten bir Türkiye olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
CHP’li Ünalmış, “Eski il başkanı hangi aracı kullanıyor?” 6’lı masanın adayı yine belli olamadı! Yeniden Refah Partisi Kayseri Seçim Koordinasyon Merkezi ilk toplantısını yaptı İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL'DEN KESİNTİSİZ ULAŞIM ÖNERİSİ İYİ Parti Kayseri teşkilatında görev dağılımı Önder Narin: Emeklilikte Adalet sağlanmalı CHP’li Ünalmış’dan, sürekli kaza yaşanan yol için iyileştirme talebi İYİ Parti’li Yücel, “Belediye, pazar esnafını cezalandırıyor” YRP’de SKM Başkanı Ferudun Öztaş oldu SP: ULAŞIMA YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINMALI CHP’li Ünalmış: “Ulaşım fiyatında Konya’yı ikiye katladık” Vatan Partisi’nden Kılıçdaroğlu’na eleştiri Gelecek Partili Özdağ’dan TÜVTÜRK Protestosu CHP’li Orhan’dan toplu ulaşım zammına sert tepki CHP'nin çiçeği burnunda İl Başkanı Genel Merkezde KAZIM YÜCEL: ZAMLARA DOYMADINIZ GİTTİ! Özdemir: Suriye’nin geleceğine okyanus ötesinden gelenler değil, bölgenin sahipleri karar verir SP: CUMHURBAŞKANI’NA YAPILAN HAREKET TEK KELİME İLE İĞRENÇTİR İYİ Partili Yücel: “Vatandaşın hakkını belediye meclisinde arıyoruz” Kazım Yücel'den Kadroya Alım Yöntemine Tepki CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Devrim Demirtaş oldu CHP İl Başkanı için “ortak aday” formülü İYİ Partili Yücel: “Mülteciler gitmek isterse sınıra kadar 5 otobüs verebilirim” CHP Kayseri İl Başkanlığı seçiminde gergin anlar Hukukçu Ünalmış, CHP Kayseri İl Başkanlığına aday oldu
×