İYİ Partili Yücel: “Gençlere, onları ülkede tutacak fırsatlar verilmeli”

İYİ Partili Yücel: “Gençlere, onları ülkede tutacak fırsatlar verilmeli”
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, üniversite mezunlarının gözünün başka ülkelerde olduğunu belirterek, bu gençlere ülkede kalmalarını sağlayacak fırsatların verilmesi gerektiğini söyledi. Kayseri’nin kalbi Sahabiye Mahallesi’nin en fazla göç alan mahalle olduğuna işaret eden Yücel, bunların da çoğunun kalifiye değil yabancı uyruklu kişiler olduğuna işaret etti.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Türkiye’de ve Kayseri’de yaşanan beyin göçünü değerlendirdi. Sahabiye Mahallesi’nin yüzde 80’inin Suriyeli ve Afganlı kişilerden oluştuğunu ifade eden Yücel, iktidarın göç politikasını eleştirdi. İş dünyasında yaşanan kalifiye çalışan eksikliğine dikkat çeken Yücel, “Sayın Cumhurbaşkanı 2014 yılında ‘Beyin göçünü tersine çevireceğiz’ dediği günlerden sonra şu an itibariyle aşağı yukarı 8 bin doktor, 30 bin civarında bilgisayar yazılımcısı, 7 bin civarında da sivil savunmada görev yapan mühendisimizin yurtdışına gittiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Kayseri’de de görüyoruz ki, bazı hastanelerimizde doktor eksikliği birtakım sanayilerde bilgisayar mühendislerimizin eksikliğini net olarak görüyoruz. Bununla ilgili Kayserimiz talihsiz bir noktada bulunuyor. Eğitim almış doktor, yazılımcı yurtdışına giderken kalitesiz bir göç alıyoruz” dedi.

Kayseri’de en fazla göçü Sahabiye Mahallesi’nin aldığını belirten Yücel, bunların da çoğunun yabancı olduğunu söyledi. Yücel, “Sahabiye Mahallesi ciddi, sadece işçi ağırlıklı bir göç alan bir mahalledir. Bir baştan bir başa gezdiğimizde görüyoruz ki; neredeyse her binanın yüzde 80’i Suriyeli ve Afganlı kişilerden oluşuyor” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMİŞ GENÇLER ‘ÜLKEYİ TERK EDECEĞİZ’ DİYOR”

Üniversiteyi bitiren gençlerin çoğunun ülkeden ayrılacağını söylediğini aktaran Yücel, “Kayseri’de sanayicilerimiz belki bu konudan memnun fakat geleceğimizi tamamen esaret altına aldığımız bir noktadayız. Ben Suriyelilerin Kayseri’deki yerleşim alanlarının artık şehrimizde yaşayan diğer kişilere nazaran sıkıntılı bölgeler olduğunu ifade etmek istiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, 6-7 bin sosyal yardım dağıtıyoruz diyor. Her aileyi 4 kişi kabul edersek Türkiye genelinde 24 milyon kişiye sosyal yardım desteği veriliyor. Yani artık nelerle övündüğümüzü anlatmaktan ben hicap duyuyorum. Ülkemiz yoksullukla, asgari ücretle geçinemeyen insanlarla mücadele ediyor. Pazarda, sokakta, caddede üniversiteyi bitirmiş gençlerin ‘Ülkeyi terk edeceğim, başka ülkelerde umut arayacağım’ demesi gerçekten içimize bir sızı veriyor. Ülkemizin bu anlamda acilen gelişmiş ülkeler statüsüne girip doktoruna, yazılımcısına, mühendisine iş bulan üreten bir Türkiye olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
KAZIM YÜCEL MEYDANDA VATANDAŞLARI DİNLEDİ DEVA Partisi Kocasinan Başkan Adayı Türkmen, "Görmezden gelinen ulaşım sorununu biz çözeceğiz" Milletvekili Çopuroğlu, “Hızlı tren projesi bölge için önemli bir ulaşım ağı oluşturacak” Milletvekili Özsoy duyurdu: “Keleş Deresi’nde doğal afet ve taşkın hasarı onarımı yapılacak” Coşkun: “Kayseri’mizi nefes alamaz hale getirdiler” CHP Kocasinan İlçe Başkanlığından Kocasinan Belediyesi’ne Slogan Tepkisi Yücel: “Vatandaşı makarna, mantıyla kandırmaya alıştılar” Gözütok, “Talas’a 7 gün 24 saat açık kalacak kreşler yapacağız” İYİ Parti Kocasinan İlçe Başkanı Şahin’den Cumhuriyet Meydanı’ndaki parti bayraklarına eleştiri Başkan Büyükkılıç 5 yıllık projelerini açıkladı Özhaseki: “Gıpta ile bakılan bir şehir konumuna geldik” Özhaseki, “Mart sonuna kadar 75 bine kadar evi teslim etmiş olacağız” Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arıkan, “Güney Çevreyolu’nu Kayserimize hediye edeceğiz” Yücel, “Tarımda bir master plan ortaya koymak zorundayız Gelecek Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhammed Tosun Oldu İYİ Partili Kazım Yücel Projelerini Açıkladı Vekili Ataş’tan Avşar halayı Kazım Yücel: Sanayicinin Derdi Büyük Yücel: “Kayseri, en çok sığınmacı barındıran dördüncü şehir” AK Parti Yahyalı İlçe Başkanı Adem Sarıçiçek oldu Milletvekili Ataş, “Taksicilik ve ticari taşımacılık yapan esnaflar sıkıntıda” AK Parti Felahiye İlçe Başkanı Halit Abul oldu Memleket Partisi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Deniz Coşkun oldu Saadet Partisi Talas Belediye Başkan Adayı Harun Toprak oldu Yücel: “Sancaktepe, Boztepe ve Oruçreis’i hak ettiği yere getireceğim”
×