İYİ Partili Yücel: “Belediye borçlarını 2-3 yıldır ödemiyor”

İYİ Partili Yücel: “Belediye borçlarını 2-3 yıldır ödemiyor”
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, belediyenin ciddi borçlarının olduğunu ve bunların görmezden gelinerek 2-3 yıldır ödenmediğini iddia etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2022 Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlığından gerçekleşti. Toplantı sonrasından açıklamalarda bulunan İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, toplantının gündem maddelerinde çoğunlukla imar konularının yer aldığını söyledi. İmar ile ilgili konuların teknik olarak geçildiğini belirten Yücel, “İmarla ilgili konuları biz anlattığımız zaman teknik geçiliyor ama özünde şu var, bir vatandaşın tek parseli ile ilgili bir konuda değişikliğe gidilebiliyor. Aslında bu konuda kanun çok net ve açık, o mahallenin, o bölgenin, o adanın bir tamamının bütün hissedarların ifadeleri ile talepleri ile olursa geçirilebilir. Halkımızın bilmesi gerekir. Bir şahsa ait parseller ilgili tadilatlar yapılıyor ama bunlara kanun da cevaz vermiyor. Hukuken de uygun değil. Bunları net 2-3 maddede dile getirdik, cevapsız bir şekliyle, bu şekilde oyluyoruz diyorlar. Toplumun işi değil de şahısların işi hallediliyor izlenimi var. Böyle bir iddiamız yok çünkü, tek parsel dediğimizde belki de 4-5 kişi var ama değişiklik çok geniş şekliyle yapılmalı” şeklinde konuştu.

‘2 -3 YILDIR BORÇLARI ÖDEMİYORSUNUZ’

Büyükşehir Belediyesinin çok ciddi borçları olduğunu ve bu borçların görmezden gelindiğini iddia eden Yücel, “Belediyenin mali olan borçları ile ilgili önümüze bir madde geldi. Burada da sayın başkana sordum 2 -3 yıldır bu borçları ödemiyorsunuz. 2-3 yılın sonunda sigortaya veya maliyeye bu borçlara karşılık gayrimenkul veriyorsunuz ama 3 yıldır bunlar faizi ile birikerek gelen rakamlara dönüşüyor. Ve altından kalkılmayacak bir durumda. Bizim belediyemizin borçları var hem de 2-3 yıldır. Hem maliyeye hem sigortaya bunlara karşı elimizdeki camileri, okulları hazineye devredelim borçlarımızı da maliye düşsün diyorlar. Ben de diyorum ki Adalet Kalkınma Partili iktidar olmasa, AK Partili belediyeler de böyle borçlanmasa bu dediğiniz denklem hiç olmaz, hiçbir yerde yapılmaz. Kendilerine yönelik hizmetlerde bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞA ŞİRİN GÖRÜNMEYE ÇALIŞIYORLAR’

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş’ın gündeme getirdiği RTE Millet Bahçesi’ne yapılacak cami hakkında da konuşan Yücel, “Sayın Memduh Büyükkılıç’a bu hayırseverimiz kimdir, ne kadar para bağışlayacak ve bu hayırseverimizin eliyle mi para harcanacak yoksa farklı kurumlardan mı harcanacak? diye sordum. Kayseri’de Millet Bahçesi’nde cami açısından bir eksiklik görünmüyor. Millet Bahçesi’nde 14 tane mescit var. Tabi ki camimiz de yapılsın ama küçük ölçekte olsun, hayırseverimiz de ikna edilsin. Kayserimiz tekli eğitime hala geçemedi, bu tekli eğitime geçebilmek için hayırseverimiz camiyi biraz küçülterek daha fazla okul yaptırabilirdi. Bütün ihtiyaçlarımızı karşılardı. Ya da bu hayırseverimize izah edilebilirdi. Yine orada normal ölçekte bir cami planlanır ama çok ihtiyaç sahibi vatandaşımız var, çok işsiz kardeşimiz var. Yani bu insanlarımıza farklı sosyal yardımlar veya iş imkanları, fabrikalar kurulabilir. Eski taahhütlerini yaptırmamışlar bugün yeni taahhütlerle vatandaşa cami yapıyoruz, okul yapıyoruz diye şirin görünmeye çalışıyorlar. Ama hala rakam yok ortada, hala kimin ödeyeceği ile ilgili netlik yok ortada. Bu işe bir hayırsever dediler, yarın yarıdan fazlasını da Kayserili hemşerilerimize ödetirlerse hiç şaşırmam. Öyle de gidiyorlar” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
CHP’li Ünalmış, “Eski il başkanı hangi aracı kullanıyor?” 6’lı masanın adayı yine belli olamadı! Yeniden Refah Partisi Kayseri Seçim Koordinasyon Merkezi ilk toplantısını yaptı İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL'DEN KESİNTİSİZ ULAŞIM ÖNERİSİ İYİ Parti Kayseri teşkilatında görev dağılımı Önder Narin: Emeklilikte Adalet sağlanmalı CHP’li Ünalmış’dan, sürekli kaza yaşanan yol için iyileştirme talebi İYİ Parti’li Yücel, “Belediye, pazar esnafını cezalandırıyor” YRP’de SKM Başkanı Ferudun Öztaş oldu SP: ULAŞIMA YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINMALI CHP’li Ünalmış: “Ulaşım fiyatında Konya’yı ikiye katladık” Vatan Partisi’nden Kılıçdaroğlu’na eleştiri Gelecek Partili Özdağ’dan TÜVTÜRK Protestosu CHP’li Orhan’dan toplu ulaşım zammına sert tepki CHP'nin çiçeği burnunda İl Başkanı Genel Merkezde KAZIM YÜCEL: ZAMLARA DOYMADINIZ GİTTİ! Özdemir: Suriye’nin geleceğine okyanus ötesinden gelenler değil, bölgenin sahipleri karar verir SP: CUMHURBAŞKANI’NA YAPILAN HAREKET TEK KELİME İLE İĞRENÇTİR İYİ Partili Yücel: “Vatandaşın hakkını belediye meclisinde arıyoruz” Kazım Yücel'den Kadroya Alım Yöntemine Tepki CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Devrim Demirtaş oldu CHP İl Başkanı için “ortak aday” formülü İYİ Partili Yücel: “Mülteciler gitmek isterse sınıra kadar 5 otobüs verebilirim” CHP Kayseri İl Başkanlığı seçiminde gergin anlar Hukukçu Ünalmış, CHP Kayseri İl Başkanlığına aday oldu
×