İYİ Partili Milletvekilinden iktidara çok ses getirecek EYT çağrısı

İYİ Partili Milletvekilinden iktidara  çok ses getirecek EYT çağrısı
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te emeklilerle ilgili tarihi bir konuşma yaptı. Ataş, iktidara yaptığı EYT çağrısı ile çok ses getirecek açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vatandaşların sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Ekonomik sıkıntı içerisindeki vatandaşların sorunlarına her fırsatta dikkat çeken, çözüm çağrısı yapan Milletvekili Ataş, emeklilerle ilgili de Meclis'te dikkat çeken bir konuşma yaptı.

EYT KONUSUNDA İKTİDARA ÇAĞRI YAPTI!

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili de AKP iktidarına çağrıda bulunan İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Bu önergeyi tekrar veriyoruz. Tam olarak yeterli olmasa bile en düşük emekli maaşının asgari ücrete yani 4.250 liraya çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca, emekliler için muayene, ilaç katılım payı ve fark ücreti kaldırılmalıdır. Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen ikramiye en az asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. AKP’nin 2008 yılında çıkardığı yasayla bozulan sistem adil bir intibak yasasıyla düzenlenmeli, Bağ-Kur ve SSK emeklileri ile 2008 öncesi ve sonrası emekli olanların maaşları arasındaki farklılıklar giderilmelidir. Öğretmenler, polisler, hemşireler gibi meslek gruplarında çalışanlara 3600 ek gösterge hakkı tanınmalı, böylece emeklilik koşullarında da ciddi bir şekilde iyileştirme yapılmalıdır. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları da bir an önce çözülmelidir.

YANDAŞLARININ BİR GECEDE 9 MİLYAR LİRA VERGİ BORCUNU SİLEN; GEÇİLMEYEN KÖPRÜLERE, TÜNELLERE, UÇAK İNMEYEN HAVAALANLARINA 43 MİLYAR LİRA ÖDEYEN AKP, EMEKLİLERİNE 3-5 MİLYAR LİRAYI VEREMİYOR

Enflasyonun yüzde 80’lere ulaştığı, ekonomik krizin her geçen gün büyüdüğü, açlık sınırının 4.000 liranın üzerinde olduğu bir ortamda yapılan mevcut düzenlemenin kabul edilemeyeceğini kaydeden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bu düzenleme kabul edilemez çünkü emeklilere yapılan bu zam yoksulluk ve açlık çeken 13 milyon insanın geçim sıkıntısını çözmekten çok uzaktır. Emekli, cebindeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı bir dilim ekmeğe mi yoksa elektrik, su, doğalgaz faturasına mı vereceğinin hesabını yaparken iktidar, saraylarda israf ve lüks içinde yaşam sürmektedir; emekli, ay sonunu getirmenin hesabını yaparken iktidar, yandaşlarına üçer beşer maaşlar dağıtmaktadır. Resmi Gazete’de vergi istisnası yayınlayarak yandaşlarının bir gecede 9 milyar lira vergi borcunu silen; geçilmeyen köprülere, tünellere, uçak inmeyen havaalanlarına 43 milyar lira ödeyen AKP, emeklilerine 3-5 milyar lirayı veremiyor. 13 milyon emekli yoksulluğun, açlığın pençesinde yaşam mücadelesi verirken AKP iktidarının bu düzenlemeyi getirme amacı göz boyamaktan başka bir şey değildir” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×