Reklamı Kapat

İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA

İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA
Geçtiğimiz hafta Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çolakbayrakdar Argıncık bölgesinde basın önünde eski bir binanın yıkımının gerçekleştiği yerde açıklamalarda bulunmuştu. Sayın Çolakbayrakdar yapmış olduğu açıklamada ‘Argıncık bölgesinde tarihe geçecek olan kentsel dönüşümün ilk hamlesini başlatan Başkan Çolakbayrakdar; “İmar süreçleri ve vatandaş anlaşmaları gibi uzun soluklu olan kentsel dönüşüm, zor bir iş ama bizde zora talibiz.’ İfadelerinde bulunmuştu. Basına yansıyan haberlerin ardından İyi Partili meclis üyeleri yıkımının gerçekleştiği yerde bir basın açıklaması yaptı.

SİZ ZORA DEĞİL ŞOVA TALİPSİNİZ

İyi Parti Kocasinan Belediyesi meclis üyesi Avukat Muharrem Yiğen “Yaklaşık bir buçuk iki ay önce İlçe başkanlığımız ile birlikte Argıncık ’da bir basın açıklaması yapmıştık. Argıncığın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğuna parmak basmıştık. Çağrımız nihayete erdi diye düşünürken Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çolakbayrakdar’ın Kocasinan Belediyesi internet sitesinde yayınlanan açıklamasından iki satırını sizlerle paylaşacağım. ‘Argıncık bölgesinde tarihe geçecek olan kentsel dönüşümün ilk hamlesini başlatan Çolakbayraktar imar süreçleri ve vatandaş anlaşmaları gibi uzun soluklu olan kentsel dönüşüm zor bir iş ama bizde zora talibiz.’ Şeklinde bir açıklaması var. Belediye başkanımızın buradaki açıklamasından benim anladığım şu; Siz zora değil şova talipsiniz sayın başkanım’ ifadelerinde bulundu.

NE GÖRDÜK NE DUYDUK NEDE BİLİYORUZ

İyi Partili Meclis Üyesi Osman Türk “Argıncık mahallemizde bulunan problemlerden birisi kentsel dönüşümle alakalı. Argıncık mahallemize geldik. Bizler Kocasinan Belediye Meclisinde Argıncık Mahallesinde kentsel dönüşümle ilgili herhangi bir karar alındığını ne gördük nede duyduk nede biliyoruz. Özel bir firmanın yapmış olduğu inşaat alanını kendi inşaat alanı gibi gösterilmiş. Böyle bir projeniz varda bizler mi bilmiyoruz diyerek kararı Argıncıklı mahalle sakinlerimize bırakıyoruz.” dedi.

ALINMAMIŞ BİR KARARIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

Mimar Elvan Öztürk “Bilindiği gibi bir bölgenin kentsel dönüşüm alanı olarak ifadelendirilebilmesi için öncelikle yetkinin sahibi olduğu Büyükşehir Belediyesinin karar alması, Büyükşehir Belediyesi karar aldıktan sonra Kocasinan Belediyesi o bölgede kentsel dönüşüme talipse aynı şekilde Kocasinan Belediyesinin de karar alması gerekmektedir. Sürecin devamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının oluru ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayından sonra resmi gazetede yayınlanmasıyla ancak yürürlüğe giren bir süreçle bir kentsel dönüşüm alanından bahsedebiliriz. Nitekim sayın meclis üyelerimiz de ifade ettikleri gibi hiçbir suretle Kocasinan Belediye Meclisinden ve Büyükşehir Belediye Meclisinden böyle bir karar alınmadı. Alınmamış bir kararın kentsel dönüşümünü burada icrai sanat etmek gerçekle ne kadar bağdaşır onu da kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Malum burada gerçek olmayan kentsel dönüşümün mahcubiyetini kapatmak adına Alsancak Mahallesinde 8 yıl önce ilan edilen ve halıcılar sitesinde 3 yıl öncesinde ilan ettikleri kentsel dönüşümleri de dikkate alarak muhtemelen bu mahcubiyeti kapatmak adına bir iki ay içerisinde Alsancak Mahallesinde göstermelik bir temel atılabilir. Bunu da kamuoyu tarafından ciddi anlamda bu çerçevede irdelenmesi gerekir. Sayın Çolakbayraktar Beyin Argıncıkta kentsel dönüşümü başlatıyoruz diye kepçelerle belediyenin imkânlarıyla özel bir yatırımcıya ait yeri yıktığı yerdeyiz. Burası Argıncık Cumhuriyet Mahallesi 5043 ada 2 parsel. Burada belediyenin 1 cm kare yeri olmamasına rağmen ve yıktıkları binanın da 1 santimi yola yâda yeşil alana isabet etmemesine rağmen özel bir müteşebbisin yatırımcının arsası içerisinde kalan bir yeri belediyenin imkânlarıyla yıkıyor olması da ayrı bir garabet.” sözlerinde bulundu.

ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜME ALINDI MI? ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLDİ Mİ?

İyi Parti Kocasinan ve Büyükşehir Belediyeleri Grup Başkan Vekili Kazım Yücel, “Bundan bir buçuk ay kadar önce yine aynı ekibimizle Kocasinan Meclis üyelerimizle ve ilçe başkanlığımız ile birlikte bir açıklama yapmıştık. Argıncık’ın 51 yıldır geri kaldığı ve diğer mahallelerde kentsel dönüşüm kararı alınırken Argıncık da hala hiçbir faaliyetin olmadığını ifade etmiştik. Çok kıymetli bir açıklama olduğunu gördük çünkü hemen bunun üzerine Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Bey, bu bölgeye gelerek bir alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz demiyor ama kentsel dönüşüm yapılan yerleri örnek vermek kaydıyla burada da kentsel dönüşüm yapılıyor imajı verdi. Hatta bu imaj o kadar oturmuş ki bu bölgede bu yayını alan basın mensupları da haberlerin de Argıncık da kentsel dönüşüm başladı diyor. Ben buradan Argıncıklı hemşerilerime seslenmek istiyorum. Argıncık da bir kentsel dönüşüm kararı biz meclis üyelerinin önüne gelip karar alınmadı. Bu açıklamaların net bir şekilde Kocasinan Belediyesinden yapılması gerekli. Nedir bu? ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜME ALINDI MI? ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLDİ Mİ? 2014 yılında Alsancak Mahallemizde kentsel dönüşüm alanı ilan edildi hala bir çivi çakılmadı. Kaldı ki Argıncık ile ilgili böylede bir karar alınmadı. Argıncıklı hemşerilerimiz bize kulak vermeli İyi Partili arkadaşlara dertlerini anlatmalı. Çünkü 50 yıldır değişmeyen Argıncığın artık değişmek, dönüştürülmek en doğal hakkı. Hani belediye başkanımız diyor ya! Biz zora talibiz burası o kadar zorda değil burada Argıncık kentsel dönüşüm ofisi açmalı. Eğer ki bu bölgeyi değiştirecek iseniz zor değil ama zorun başlangıcı olan bir ofis açmalısınız. 2 parselde peşinden 4 parsel de bir vatandaşın yaptığı riskli alanın dönüşümüyle ilgili konuyu basına anlatırken başka bölgedeki kentsel dönüşümleri örnek verince Kayseri basınımız bile öyle anlamış, vatandaş öyle anlamış, bu yanlıştan bir an önce dönülmeli Argıncığın gerçekten kentsel dönüşüm alanı ilan edilmeli. şeklinde konuştu.   

PAYLAŞ
GÖNDER
İYİ Partili Kazım Yücel, Suriyeli sığınmacılara yapılacak sosyal yardımı eleştirdi Devlet Bahçeli, "Doğu Türkistan Davası Emin Ellerde" Bahçeli “Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var” “YANDAŞ MÜTEAHHİT KURTULDU OLAN ÇOCUKLARA OLDU” Necmettin Apaydın İYİ Parti’den ihraç edildi Özdemir’den anket yorumu: ‘MHP anket yaptırmıyor, cevabı halk verecek’ İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL'DEN BELEDİYELERE TEPKİ: YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ? Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım’dan Çetin Arık’ın iddialarına cevap MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ, PAZAR GÜNÜ KAYSERİ’DE ARIK; “BELEDİYE BORÇLU ÇOCUKLARIN GELECEĞİ HACİZLİ” İYİ Partili Yücel: “Belediye borçlarını 2-3 yıldır ödemiyor” BAŞKAN İNCETOPRAK, 12 EYLÜL’Ü UNUTMADI YRP’li Doğan Bekin Kayseri’ye geldi CHP’li Çetin Arık temeli atılıp unutulan okula dikkat çekti DEVA'dan Mevsimlik Tarım İşçilerine Ziyaret MHP’li Baki Ersoy’dan İYİ Parti’ye sert cevap MHP'Lİ ÖZDEMİR'DEN SOYER'E TEPKİ: "9 EYLÜL BİR BARIŞ DEĞİL" Başkan İncetoprak’tan 6’lı masaya sert tepki: Yazıklar olsun! MHP’den 6’lı masaya ‘açlık edebiyatı’ göndermesi Vekil Ersoy’dan CHP ve İYİ Parti’ye Kayseri’de miting çıkışı YRP Kayseri’de istifa Gelecek Partisi ‘yolsuzluk iddiaları’ gündemiyle toplandı Özhaseki: Vatandaşımızın teveccühü Erdoğan ve AK Parti’den yana Abdullah Gül: Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansı yok Özhaseki, Arık’a İkinci Kez Tazminat Davası Açtı
×