İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik Kayseri’deki okulların son durumunu açıkladı

İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik Kayseri’deki okulların son durumunu açıkladı
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık yaptıklarını belirterek okulların yüzde 99 oranında hazır olduğunu söyledi. İkili eğitimden tekli eğitime geçilmesi hedefi hakkında da bilgi veren Teltik, inşaatı devam eden okullar ve sektörde yaşanan maliyet sıkıntılarından dolayı sürecin 1 yıl daha geciktiğini açıkladı.

2022-2023 eğitim öğretim yılı 12 Eylül’de başlıyor. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, yeni eğitim-öğretim yılı hazırlıklarını değerlendirdi. Kayseri’de şu an 100 okulda ikili eğitim yapıldığını belirten Teltik, tekli eğitime geçmek için 68 okul inşaatının devam ettiğini söyledi.

‘TEKLİ EĞİTİME GEÇMEK İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTIDAN DOLAYI BİRAZ DAHA UZAYACAK’

Kayseri genelinde 2023 yılında tekli eğitime geçileceği düşünüldüğünü ancak inşaat sektöründen kaynaklanan aksamalar olduğunu belirten Teltik, “15 Haziran’dan bugüne çocuklarımızın iyi eğitim görmesi için çalışıyoruz. Hazır olmayan okullarımız halen var. 12 Haziran’da okullar açıldığı zaman yüzde 90 okulumuz eğitim öğretime hazır hale gelecek. Planlarımızda tekli eğitime geçme tarihi 2023 yılıydı. Ancak inşaat sektöründe meydana gelen aksamalardan dolayı biraz daha uzayacak. Şu an 100 okulumuzda ikili öğretim yapılıyor. Bunun sonlandırılması için 68 inşaat projemiz devam ediyor. Fiilen devam eden 14 okul inşaatımız var. Bunlar bittiği zaman 15-20 okul ikili öğretimden kurtulup tekli öğretime geçecek. Yaklaşık 1 senelik gecikmeyle ikili öğretimden kurtulacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘KAYSERİ’NİN OKUL İHTİYACI VAR’

Kayseri’de okul ihtiyacının olduğunu ve birkaç yıla tamamlanacağını belirten Milli Eğitim Müdürü Teltik, “Kayseri’nin okul ihtiyacı var. Melikgazi, Kocasinan ve Talas gibi metropol ilçelerimizde, hızlı büyüyen bir şehirdeyiz. Buralarda okul ihtiyacımız var. Devletimiz tespit etmiş, umarız birkaç yıla kadar bu ihtiyaç kalmayacak gibi gözüküyor. Bizim 300 bin öğrencimiz var. 12 Eylül’de bu öğrenciler ders başı yapacaklar. 1 Eylül itibariyle de öğretmenlerimiz tatillerinden gelerek seminer çalışmasına başlayacaklar. Anaokulları hariç yüzde 99’un üstünde okullaşma oranımız var. Eğitim almayan hiçbir yavrumuz yok. Özellikle zorunlu eğitim dediğimiz 12 yıllık sürecin tamamı kayıt altında. 8 yıl bittikten sonra yönlendirmeler yapılıyor. Öğrenciler, Mesleki eğitim merkezlerimiz, Çıraklık eğitim kurumlarına gidiyorlar. Okullaşmada bir sorunumuz yok. Gelmeyenleri biz gidip buluyoruz” diye konuştu.

‘2 BİRİNCİNİN KAYSERİ’DEN ÇIKMASI TARİHİ BİR BAŞARIDIR’

Öğrencilerin girdikleri sınavda Kayseri’ye, Türkiye birinciliği getirmesi hakkında da konuşan Müdür Teltik, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bütün idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ciddi anlamda çok çalışıyorlar. Özellikle bu yıl eğitim alanında çok büyük başarılara imza attık. Mesela LGS’de 5 tane Türkiye 1.’si çıkardık. Daha da önemlisi YKS sınavlarında toplam 3 alanın 2 tanesinde 1.’ci çıkardık. 18 milyonluk İstanbul’u, 7-8 milyonluk Ankara’yı veya İzmir’i düşündüğümüz zaman 2 birincinin Kayseri’den çıkması tarihi bir başarıdır. Kayseri’de hem reklam için iyi oldu hem de öğrencilere bu 1.’lik alınabiliyormuş bunu gösterdi. Bu yüzden tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutluyorum. Şimdiden herkese kazasız belasız, iyi bir öğretim yılı diliyorum. Çocuklarımızı heyecanla bekliyoruz.”

PAYLAŞ
GÖNDER
ERÜ’ de “Yurtdışı Yayın Üretme, Yazma ve Yayınlama Teknikleri” Konulu Konferans Düzenlendi ERÜ Rektörü Altun, Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde İncelemelerde Bulundu Kayseri OSB-MYO Projesinde İlk Somut Adım Atıldı Rektör Altun, Araştırma Merkezleri ve Laboratuvarlarını Ziyaret Etti KPSS'ye Hazırlanan Gençler, KAYMEK'in Hazırlık Kurslarından Çok Memnun ERÜ Öğrencisine Akülü Engelli Aracı Desteği ERÜ’de Tıp Öğrenimine Başlayan 375 Öğrenci Törenle Önlük Giydi KAYMEK’ten Online LGS sınavı Rektörler ERÜ’de Bir Araya Geldi ERÜ Kampüs Günleri’22” Etkinliği Düzenlendi NNYÜ öğrencileri “Kendi Enerjini Kendin Üret” proje yarışmasında birinci oldu ERÜ’de “2022-2023 Egˆitim-Ögˆretim Akademik Yılı Açılış Töreni” Düzenlendi Kayseri Üniversitesi’nin “2022-2023 Akademik Yılı Açış Dersi Etkinliği” Gerçekleştirildi ERÜ ile İTÜ Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı Ebeveynlik Fırtınalı Havalarda Yol Almaya Benzer KAYÜ Ev Sahipliğinde 2. Uluslararası Oğuz Boyları Sempozyumu Düzenlendi KAYÜ “Kariyer Etkinliği” Kapsamında Dondurma Profesörünü Ağırladı Eğitimci Murat Ataşçı, her öğretmenin karşılaştığı bir soruya dikkat çekti KAYÜ Aşçılık Programı Öğrencileri, Mersin’den Ödülle Döndü ERÜ’ye Yeni Kayıt Yaptıran Öğrencilere “Kayseri Kültür Yolu Turu” Düzenlendi NNYÜ Rektörü dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Ekrem Sabuncu, Kocasinan İlçe Şube Müdürü olarak atandı NNYÜ’de akademik yıl açılış etkinliği düzenlendi KAYÜ Develi Seyrani Kampüsünde “Hayırseverler Buluşması ve Toplu Açılış Töreni” Düzenlendi KAYÜ’de Öğrenci Kulüp ve Toplulukları Tanıtım Etkinliği Düzenlendi
×