İç Anadolu’nun en büyük grafitisi Kayseri’de

İç Anadolu’nun en büyük grafitisi Kayseri’de
İç Anadolu’nun en büyük grafitisi, İranlı sokak sanatçısı Nosrat Askari tarafından Kayseri’de 120 metrekarelik bir duvara yapıldı. Yapım aşamasında sanatçıya sponsor olan Okan Tek, sadece fırça ve boya kullanılarak yapılan tasarımda 150 farklı figür bulunduğunu söyledi.

Grafiti, resimlerle yazı yazma sanatı olarak bilinen, çeşitli şekillerle ortaya çıkan ve halen gelişimini sürdüren bir sanattır. Sokak sanatları arasında yer alır ve bu özelliğinin eskiden mağara duvarlarına çizilmesinden geldiği düşünülmektedir. Bu sanat Kayseri’de de İran asıllı Nosrat Askari, tarafından zirveye taşındı. Askari, 120 metrekarelik bir duvara İç Anadolu’nun en büyük grafiti tasarımını yaptı. Siyah bir duvar üzerine sadece fırça ve boya kullanılarak yapılan tasarımın içerisinde yaklaşık 150 farklı figür bulunuyor.
3 hatalık bir sürede yapılan grafiti yapıldığı günden bu yana gören vatandaşların dikkatini çekerek ilgi odağı olma başarısını kısa bir sürede sağladı. İranlı sokak sanatçısı Nosrat Askari’nin sponsoru Okan Tek grafitinin hikâyesini anlattı. Tek, “Ben Türkiye’ye 7 yıl önce kesin dönüş yaptım. Geldiğim günden beride Kayseri’ye bir şeyler katabilmek için çalışmaya başladım. Kayseri için ne yapabiliriz derken arkamda görmüş olduğunuz grafiti sanatını yaparak başlamak istedik.
Şehrimizi şenlendirmek ve renklendirmek için böyle bir çalışma aklımıza geldi. Arkadaşım Nosret Askari bu işlerle uğraşıyordu. Bende dükkânımın yanında bulunan duvara basit bir branda asmaktansa bir sanat icra etmek istedim” diye konuştu.

“120 METRE KAREDE 150 TASARIM”

Görmüş olduğunuz toplamda 120 metrekare olan alanda yaklaşık 150 tasarım bulunmakta. Bu tasarımı yapmak 3 hafta falan sürdü. İlk başta bakıldığı zaman basit gibi gözükse de bu işlemi yapmak gerçekten çok zor. Buraya 3 katlı bir iskele kuruldu. Gece gündüz demeden burada çalıştık. Çünkü güneşte boya çabuk kuruyor. Duvardaki boya kesinlikle sprey boya değil. İnce bir fırça boyasıyla komple siyah olan duvarımızı bu görmüş olduğunuz hale getirdik. Nosret doğaçlama çalıştı. Duvardaki araç benim şahsi aracım. Özellikle şunu belirtmek isterim duvar tamamen 3 boyutlu, kırılan taşlar detayı olsun istedik. Herkes duvardaki dökülen sıvaları gerçek sanıyor ama o Nosret’in eseri” diyerek grafiti tasarımının Kayseri için çok güzel bir çalışma olduğunu düşündüğünü ifade etti

“İÇ ANADOLU’NUN EN BÜYÜĞÜ”

Yaptıkları araştırmalara göre çalışmalarının İç Anadolu’da bulunan en büyük grafiti olduğunun altızı çizen Tek, “Bir rekora imza attığımızı düşünüyorum. Güzel oldu. Vatandaşlardan çok güzel tepkiler alıyoruz. Herkes fotoğraf çekilmek için buraya geliyorlar. Bizim amacımızda vatandaşların ilgisini çekmekti. Sosyal medya şu anda yaşamın bir vazgeçilmezi. Burada duvarı gören herkes gece gündüz fotoğraf çekiliyor. Bizler bu çalışmayı farklı yerlere de yapmayı ve şehri güzelleştirmeyi istiyorum. Sokak sanatı ülkemizde çok fazla değil. Yapan arkadaşlarımız çok az, bence sokak sanatının üzerine düşülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×