HEM HIZLI MI, HEM ANLAYARAK MI, OKUMALIYIZ?

HEM HIZLI MI, HEM ANLAYARAK MI, OKUMALIYIZ?
Danışmanım.Org Rehber Öğretmen ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı Tamer Öztürk, eğitim yazılarında bu hafta hızlı okuma konusunu ele aldı.

İşte, Tamer Öztürk’ün hızlı okuma konusundaki yazısı:

“Hızlı okuma pop psikolojik bir şey mi yoksa gerçekten de böyle bir şey var mı, vaadedilenler mümkün mü?

Öncelikle kısa bir tarihsel gelişimine bakmak sanırım faydalı olacaktır. Hızlı okumanın ilk çıkışı yine bir çok teknolojik ve psikolojik kavramın çıkış yeri olan askeri alanda olmuştur (internet,sigara bırakma ilaçları, …olduğu gibi).  İlk olarak İkinci Dünya Savaşında İngilizler tarafından Alman savaş uçaklarının reaksiyon kabiliyetini daha hızlı görmek ve algılamak için kullanılmıştır.

Ohio Üniversite'sinden Dr. Renshaw'in geliştirdiği "takistoskop" aletiyle kule gözcüleri ve İngiliz subayları eğitildi ve bu alet saniyenin yüzde 25, 50 ve 100'ü hızlarda resimler ve şekiller gösterilerek gözün algılama hızı geliştirildi. Ardından 1950 li yıllarda Amerika’da bu yöntemle hızlı okuma kursları açılmaya başlandı. Ülkemizde ise hızlı okuma eğitimi ve kursları ilk 1985 yıllarda görülmeye başlandı.

Hızla ve zamanla yarıştığımız modern dünyada bilgileri hızlı ve doğru algılamak artık çok daha önemli. Bir düşünün hızlı olup ücretsiz veya ucuz olan bir şey duydunuz mu veya tam tersi? Temel mantığı dikkat ve göz kaslarının eğitilmesi ile ilgili olan hızlı okuma artık geçirdiği 77 yıllık serüvenin ardından kabulü zorunlu bir hal aldı. Bu bilginin nimetlerinden gerek iş hayatı gerek eğitim hayatında faydalanmamak gözlerini kapayıp güneş yok akşam oldu demek gibi bir şey. Biz kabul etsek de etmesek de  bu realite var. Hızlı okuma kursu-eğitimi ile kişi okuma ve anlama hızını en az 2 katına çıkarabiliyor. Verdiğim eğitimlerde bunu defalarca gördüm, üstelik hızlanması anlamayı da azaltmıyor bilakis anlama oranı da artıyor. Şöyle bir örnekle açıklayayım, hızlı ve yavaş araba kullanan iki kişi düşünün, sizce hızlı kullanan mı yola daha çok dikkat eder yavaş kullanan mı ??Şimdi cevabı ben vereyim: hızlı araba kullanan yola daha çok dikkat eder. Neden mi, hızlı kullanan sadece yola odaklanırken yavaş kullanan mesela saatte 20-40 km hız yapan biri sadece önündeki yola dikkat etmeyecektir. Yolda yürüyenlere, parkta oynayanlara, geçtiği binalara,…. Yani yol dışında bir sürü uyarıcıya da dikkat edecektir yani dikkati dağılacaktır. Hızlı okuma da tıpkı bu örnekteki gibi, hız arttıkça dikkat artmaktadır.

Gerek LGS gerekse YKS için Hızlı Okuma neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Sınav sistemi gereği öğrencilerin hem dikkati hem bilgisi hem hızı ölçülmektedir. Sınavda Ölçülen bilgi için dershaneye okula gidiyoruz peki yine sınavda ölçülen hız ve dikkatimiz için kursa gidiyor musunuz, eğitim alıyor musunuz?”

PAYLAŞ
GÖNDER
KAYÜ Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Mezunlarını Verdi ERÜ Veteriner Fakültesi’nde 25. yıl etkinliği düzenlendi KAYÜ Sosyal Bilimler MYO, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Mezunlarını Verdi Genç Memur Sen kitap okuyan öğrencileri ödüllendirdi ERÜ’de “IV. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı” KAYÜ, Azerbaycan Üniversiteleri ile el sıkıştı KAYÜ Pınarbaşı MYO’da Mezuniyet Sevinci Hayırsever Büyükkılıç Ailesinin Eğitime Kazandırdığı Okulda 'Okuma Bayramı' Sevinci NNYÜ, TÜBİTAK öğrenci projelerinde Türkiye ikincisi oldu LGS için geri sayım başladı: İşte merak edilenler ve cevapları ERÜ Turizm Fakültesi 13. Dönem Mezunlarını Verdi Şehit Kübra Doğanay Fen Lisesi’nde ‘TÜBİTAK Bilim Fuarı’ açıldı 2022 KPSS başvuruları başladı Kayseri Üniversitesi, 1. AR-GE Proje Pazarına 34 Proje İle Katıldı Türkiye’nin En Modern Bilim ve Sanat Merkezi Eğitime Hazır HEM HIZLI MI, HEM ANLAYARAK MI, OKUMALIYIZ? Kayseri Üniversitesi 4 yaşında ÖSYM, DGS başvuru tarihlerini açıkladı ERÜ’de 8. Erciyes Pediatri Akademisi Gerçekleştirildi Milli Eğitim Müdürü asaleten atandı Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi’nin alkışlanacak başarısı YKS hazırlık için açık liseye geçmek mantıklı mı? ERÜ’de 21. Bahar Şenliği 1-4 Haziran 2022’de Düzenlenecek KAYÜ Develi Seyrani Kampüsü gelişiyor Kayseri Eğitim Bir Sen 2. Kütüphanesini Açtı
×