Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor

Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor
Kayseri’deki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Sebebi ise ilk bulgulara göre solunum yolu hastalıklarının yaygın olarak görülmesi.

Son günlerde özellikle çocuk hastanesinde acil servislerin hasta çocuklarla dolduğu görüntüler sıkça paylaşılmaya başlandı. Nefes almada güçlük, halsizlik, kusma, ateş, boğaz ağrısı, şiddetli öksürük gibi şikayetleri olan kişiler hastanelerin yolunu tutuyor. Okullarda da çok sayıda öğrenci hasta olduğu için okula gidemiyor. Çocuklar virüslerden hem etkileniyor hem de virüslerin daha hızlı yayılmasına sebep oluyor.

‘Salgın mı var?’ sorusunun cevabı merak edilirken, hastanelerde yoğunluğun kış dönemi hastalıklarından kaynaklandığı ifade ediliyor. Korona virüs tedbirlerinin uygulanmaması ve özellikle maske takılmaması solunum yolu hastalıklarının yayılmasına sebep olduğu belirtildi. Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, influenza, rhinovirüs, adenovirüs ve covid virüslerinin sebep olduğu hastalıklar nedeniyle yoğunluk yaşandığı ifade edildi. Adenovirüs’ün ishal, baş dönmesi gibi şikayetlere de sebep olduğu belirtildi. Bulgulara göre içme suyu kirliliğine bağlı bir salgının olmadığı da düşünülüyor.

Solunum yolu hastalıklarından korunmanın yolunun Covid sürecinde olduğu gibi maske kullanımından geçtiğini vurgulayan uzmanlar, en azından kış döneminde ve kalabalık ortamlarda maske takılması tavsiyesinde bulundular.

PAYLAŞ
GÖNDER
×