Güncel altın ve döviz piyasası

Güncel altın ve döviz piyasası
Güncel altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, çeyrek altının 3 bin 460 liradan, 22 ayar altının 2 bin liradan, doların 30 lira 85 kuruştan ve euronun da 33 lira 20 kuruştan işlem gördüğünü söyleyerek “TCMB tarafından kredi kartı kullanımının ve doğrudan borçlanmanın artması sebebiyle kredi limitlerinin düşürülmesi ve taksitlendirmenin kısıtlanması yönünde haberler yayıldı. Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği takdirde borçlanmalar azalacak, maddi sıkıntıların yaşandığı böylesine bir dönemde iyi bir adım olacaktır” dedi.

Sarraf İhsan Gülderdi, güncel altın piyasasını değerlendirmesiyle birlikte hafta içerisindeki döviz ve altın fiyatları hakkında bilgilerini paylaştı. Sarraf Gülderdi; Kazancılar Çarşısı’nda has altının 2 bin 60 liradan, çeyrek altının 3 bin 460 liradan, 22 ayar altının 2 bin liradan, doların 30 lira 85 kuruştan ve euronun da 33 lira 20 kuruştan işlem gördüğünü belirterek “Yatırım tavsiyesi olmadan; doların seçime kadar olacak dönemde yukarı yöndeki hareketi devam ediyor, doların bu süreçte 32 ile 32 lira 50 kuruş bantlarına, euronun ise 35 lira bantlarına kadar çıkacağını tahmin ediyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede bu yükselişler normaldir” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kredi kartı kullanımına dair getireceği yeni yönetmelik iddiaları hususunda konuşan Sarraf Gülderdi, “Kredi kartı kullanımının ve doğrudan borçlanmanın da arttığı bir dönemde kredi limitlerinin düşürülmesi ve taksit sayılarının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığına dair haberler yayıldı. Yönetmelik yürürlüğe girdiği takdirde borçlanmalar azalacaktır çünkü kredi limitlerinin yüksek olmasıyla birlikte gereksiz harcamalar yapılıyor. Maddi sıkıntıların yaşandığı bu dönemde önemli bir adım olacaktır” şeklinde konuştu.
‘BİST ENDEKSİ 10 BİNE DOĞRU İLERLİYOR’
Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında da üçte bir oranında ara çıkış gerçekleştirildiğini ve bu çıkışlar doğrultusunda borsanın hareketlendiğini ifade eden Sarraf Gülderdi, “BİST’te 7 bin 200’e kadar düşen bir endeks vardı ancak şu anda 9 bin 200’e kadar çıkmış durumda. Her geçen gün BİST’te bir ile bir buçuk puan arasında değişiklikler gözleniyor, BİST endeksi de seçime kadar 10 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.
BİST (Borsa İstanbul) 30’da da yukarı yönlü hareketlenmeler olduğunu belirtirken döviz üzerindeki baskıların da sürdürüldüğünü, seçime kadar baskının devam edeceğini de yineleyerek hem altında hem de dövizde sakin seyrin devam ettiğini söyledi.
GÜNCEL ALTIN VE KUR FİYATLARI:
DOLAR: 30,85 TL
EURO: 33,20 TL
ÇEYREK ALTIN: 3460 TL
22 AYAR ALTIN: 2000 TL
HAS ALTIN: 2060 TL
ONS: 2024 USD.

PAYLAŞ
GÖNDER
×