Reklamı Kapat

Geçen yıl 1,2 milyon bebek dünyaya gözlerini açtı

Geçen yıl 1,2 milyon bebek dünyaya gözlerini açtı
2019 yılında 605 bin 310’u erkek, 575 bin 530’u kız olmak üzere Türkiye’de toplam 1 milyon 180 bin 840 bebeğin dünyaya geldiği görüldü.

Dünyaya gelen bebeklerden erkeklere en çok Yusuf (8 bin 816) ismi verilirken, kızlara da Zeynep (13 bin 420) isminin verildi kaydedildi.

Ajans Press’in, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de geçen yıl toplam 1 milyon 180 bin 840 bebeğin dünyaya geldiği görüldü. Bu bebeklerin 605 bin 310’u erkek olurken, 575 bin 530’unun kız olduğu kaydedildi. Dünyaya gelen bebeklere en çok hangi isimler verildiği de raporda yer alırken, geçen yıl doğan erkek bebeklere en çok Yusuf isminin verildiği kaydedildi. Yusuf’tan sonra Eymen ve Miraç isimlerinin ön planda olduğu saptandı. Kız çocuklarına en çok verilen isim ise Zeynep olurken, ön planda olan diğer isimler Elif ve Defne olarak gözlendi. Genel olarak Türkiye’de en çok kullanılan erkek ismi ise Mehmet kız ismi ise Fatma olarak kayıtlara geçti.

Medya takibi kurumu Ajans Press, nüfus ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl nüfus ile alakalı basına 56 bin 355 haber yansıdığı tespit edildi. Sadece bebeklerle alakalı yapılan haber sayısı ise 56 bin 49 olarak kaydedildi. Haber başlıkları incelendiğinde bebek sağlığına yönelik haberlerin ön planda olduğu görüldü.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri Tabip Odası Kovid-19 geçiren meslektaşlarını unutmadı Sağlık Müdürü Benli, HES uygulamasını vatandaşlara hem anlattı hem gösterdi Vali Yardımcısı Anlar, Pandemi Komuta Merkezi’ni Ziyaret Etti Sağlık Müdürü Benli, "Daha özverili çalışmamız gerekli" Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik'ten Kurban Bayramı için kritik uyarı Kolunuzu kaldırdığınızda omzunuz ağrıyorsa dikkat! Korona virüsü yenen hasta: "Allah Kimseyi Devletsiz Bırakmasın” ANNE VE BABALARA “SÜNNET” UYARISI Koronavirüste günün bilançosu: 19 ölü, 1053 yeni vaka Koronavirüste günün bilançosu: 16 ölü, 1086 yeni vaka Koronavirüste günün bilançosu: 19 ölü, 1148 yeni vaka Koronavirüste günün bilançosu: 20 ölü, 1154 yeni vaka Koronavirüste günün bilançosu: 19 ölü, 1172 yeni vaka Koronavirüsten ölenlerin sayısı 5167'ye yükseldi Bu siperlik maske kullanımını sevdirecek Türkiye'de koronavirüse yakalanan sayısı 200 bini aştı Kalça kemiği kırılan vatandaşın imdadına hava ambulansı yetişti İşte koronavirüs vakalarının arttığı o ilçe! Bilim Kurulu Üyesi Çelik: "Aşı reklamları boş reklamlar, çok kanmamak gerekiyor" ERÜ’den pandemide çalışan intörnlere teşekkür belgesi Koronavirüste günün bilançosu: 1293 yeni vaka 16 ölü Emel Mehmet Tarman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hasta kabulüne başladı Babasını korona vrüsten kaybetti, "Kimse bana bulaşmaz demesin" uyarısı yaptı Koronavirüste günün bilançosu: 1374 yeni vaka 18 ölü Karpuz yerken bir daha düşünün!
×