ERÜ, YÖKAK'dan Tam Akreditasyon Belgesi aldı

ERÜ, YÖKAK'dan Tam Akreditasyon Belgesi aldı
Erciyes Üniversitesi, (ERÜ) Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programında (KAP) 5 yıl süre ile “Tam Akreditasyon” belgesi aldı.

Erciyes Üniversitesi'ne verilen Akreditasyon belgesi, düzenlenen törenle YÖKAK Başkanı Muzaffer Elmas tarafından ERÜ Rektörü Mustafa Çalış’a takdim edildi. Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İlçe Belediye Başkanları, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak ile akademik ve idari personel ile paydaş kurumların temsilcileri katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını ERÜ Rektörü Mustafa Çalış yaptı. Çalış, “Sürekli iyileştirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren Erciyes Üniversitesi, 2020 yılında YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programına dahil olmuştur. Bağımsız değerlendirme takımları tarafından kurumların iç değerlendirme raporu temel alınarak yürütülen değerlendirme programı sonrasında, 14 Temmuz 2021 tarihindeki Yükseköğretim Kalite Kurulu Toplantısında Üniversitemize 5 yıl süreyle “tam akreditasyon” verilmesi kararlaştırılmıştır. Bugün Erciyes Üniversitesi olarak bu belgeyi almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.
YÖKAK Başkanı Muzaffer Elmas da konuşmasında son yıllarda yükseköğretim alanında hızlı bir değişim yaşanmakta olduğunu belirterek, “Özellikle son yıllarda yükseköğretim alanında hızlı bir değişim yaşanmakta ve mevcut yükseköğretim sisteminin dönüşmesini sağlayacak adımlar atılmaktadır. Kalite Kurulu olarak yaptığımız her değerlendirme; üniversitelerimizin bu hızlı değişimi anlamasını, uyum göstermesini ve sonuçlarını değerlendirerek değişimi yönetmesini sağlayacak sistemler üzerine yoğun çaba sarf etmesine odaklanmaktadır.
'ÜNİVERSİTELER 22 ÖLÇÜT VE 56 ALT ÖLÇÜT AÇISINDAN HANGİ AŞAMADA OLDUĞUNU KANITLARIYLA ORTAYA KOYAN KAPSAMLI BIR RAPOR HAZIRLAMAKTADIR'
Konuşmalarını sürdüren Elmas, "Dış değerlendirme süreçlerimiz kapsamında; üniversitelerimiz, öncelikle Kalite Güvence Sistemi, Eğitim ve Öğretim, Araştırma ve Geliştirme, Toplumsal Katkı ve Yönetim Sistemi alanlarında 22 ölçüt ve 56 alt ölçüt açısından hangi aşamada olduğunu kanıtlarıyla ortaya koyan kapsamlı bir rapor hazırlamaktadır. Daha sonra, YÖKAK tarafından oluşturulan ve aralarında öğrenci, yabancı değerlendiricinin de bulunduğu 8 kişiden oluşan değerlendirme takımları tarafından bu raporlar okunarak ve kendi aralarında yoğun toplantılar yapılarak ön değerlendirme yapılmaktadır. Sonrasında takımlar, uzaktan veya yüz yüze şekilde ön ziyaret ve saha ziyareti yaparak üniversitenin tüm birimlerini ziyaret etmekte, öğrenciler başta olmak üzere iç ve dış paydaşları ile bir araya gelmekte, kurumun durumunu sahada değerlendirmekte ve sonucunda Geri Bildirim Raporu veya Akreditasyon Raporu hazırlamaktadır. Kurumsal Akreditasyon Programında son olarak YÖKAK’ın ilgili komisyonları ve Kurul’u bu raporu dikkate alarak ve değerlendirme takımı ile bir araya gelerek, üniversitelere 5 yıl süreyle “tam akreditasyon” ya da 2 yıl süreyle “koşullu akreditasyon” kararını vermektedir" ifadelerini kullandı.
Vali Şehmus Günaydın da konuşmasında “Başarılarından, alın teri ve akıl teri dökmelerinden dolayı üniversitemize teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından YÖKAK Başkanı Muzaffer Elmas, Tam Akreditasyon Belgesini Rektör Mustafa Çalış’a takdim etti

PAYLAŞ
GÖNDER
×