Erbakan'dan çarpıcı Erdoğan-Biden yorumu: Mehmetçik ateşe atılıyor!

Erbakan'dan çarpıcı Erdoğan-Biden yorumu: Mehmetçik ateşe atılıyor!
Yeniden Refah lideri Erbakan, aylardır beklenen Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada; zirveden Türkiye açısından hiçbir kazanım elde edilemediği gibi uzlaşılan tek konu olan Afganistan'da Amerikan askerleri ayrıldıktan sonra Mehmetçiğin bölgede kalmasının, askerlerimizi muhtemel Taliban saldırıları ile karşı karşıya bırakacağı uyarısında bulundu.

Yeniden Refah Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, geçtiğimiz günlerde NATO zirvesinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesini yazılı açıklama ile değerlendirdi.

Türkiye açısından hiçbir kazanım elde edilemedi

Erbakan konu ile ilgili şunları söyledi:  

"Aylardır dillerden düşmeyen, özellikle iktidara yakın medyanın büyüttükçe büyüttüğü “Erdoğan-Biden görüşmesi” sonunda gerçekleşti. Brüksel’deki NATO zirvesinde iki devlet başkanı arasında toplam 40 dakikalık bir görüşme oldu, tercümanlı bir görüşme olduğu için bu sadece 20 dakikalık bir görüşme manasına gelir. Bu görüşmede Türkiye açısından hiçbir kazanım elde edilememiştir. ABD F-35’leri bize vermiyor, F-35’ler için ödediğimiz parayı da geri vermiyor, S-400’ler konusunda geri adım atmıyorlar, CAATSA yaptırımları devam edecek, ABD Suriye’de YPG’ye destek vermeye devam edecek, Biden sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıması konusunda da geri adım atmadı, hatta Sn. Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettiği gibi bu konu gündeme bile getirilmedi."

'Türkiye'yi Afganistan'da riskli bir görev bekliyor'

Bu görüşmede tarafların mutabık kaldığı tek hususun Afganistan konusu olduğunu hatırlatan Erbakan,  "ABD askerleri Eylül ayına kadar Afganistan’dan tamamen çekilecek,  onlar çekildikten sonra Türkiye gönüllü bir şekilde ABD askerlerinin bıraktığı yerleri, özellikle de Kabil Havaalanı’nı koruma görevi yapacak. Türkiye’nin böyle riskli bir göreve talip olduğunu daha Brüksel’deki zirveden önce Milli Savunma Bakanı açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Biden ile görüşmesinde Afganistan konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı ve o da Milli Savunma Bakanı gibi bu görev karşılığında ABD’nin sağlayacağı siyasi, mali ve lojistik desteğin önemini vurguladı. Hem Milli Savunma Bakanı Akar’ın hem de Cumhurbaşkanı’nın ABD’nin mali ve siyasi desteğine vurgu yapması, bizlere George Soros’un “Türkiye’nin en iyi ihraç ürünü askeridir” sözünü hatırlatmaktadır. Yine bu olay bize, 70 sene önce yaşadığımız Kore macerasını, Kore’de ABD’ye destek olmak ve NATO’ya kabul edilmek adına kaybettiğimiz 720 Mehmetçiğimizi hatırlatmaktadır." şeklinde konuştu.

Mehmetçiğimizi Afganistan'da ateşe atmayın!

'Hele bir de Taliban’ın yaptığı açıklama dikkate alındığında durumun vahameti daha açık şekilde ortaya çıkmaktadır.' diyen Erbakan, " Böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir! Taliban tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “Eğer Afganistan’dan çıkmazlarsa, işgalci NATO’nun bir parçası olan Türk askerlerini de düşman olarak görürüz, hedef alırız” denildi. ABD askerleri çekildikten sonra Mehmetçiği hala daha orada nöbetçi olarak bırakmak, muhtemel Taliban saldırılarıyla askerimizi baş başa bırakmak manasını taşır. Bizim Mehmetçiğimizin Batı’nın, ABD’nin bekçiliğini yapmasını, tabir caizse Amerikan ordusunun arkasını toplamasını asla kabul edemeyiz. 10 senedir uğraştığı halde bölgede kontrolü sağlayamayan Amerikan askerleri oradan çıkıp kendini kurtarırken, biz Mehmetçiğimizi onların yerine ateşe atamayız.  Burada Merhum Erbakan Hocamız’ın meşhur ve ibretlik sözünü hatırlamamız gerekir; “Bir damla Mehmetçik kanını bütün ABD bütçesine değişmeyiz” Burada Türkiye’ye düşen, tarihten gelen misyonu ve Afgan Halkı’nın gönlündeki müstesna yeri dolayısıyla, İstanbul’da bir ‘Barış Zirvesi’ organize ederek, Afganistan’daki bütün tarafları bir araya toplaması ve kalıcı barış ve istikrar için diplomatik yolla çözüm ortaya koymasıdır." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Başkan Çopuroğlu'ndan Yahyalı Belediyesi'ne ziyaret Özhaseki: “Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı hareket asla kabul edilemez” Kılıçdaroğlu’ndan TBMM’de tepki çeken hareket Erbakan: 'Bağımsızlığımızın teminatı çiftçilerimiz faiz yükü altında eziliyor' MHP'li Adnan İncetoprak'tan CHP'li Ümit Özer'e cevap AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: “Biraz sabır, sonu selamet” Başkan Çopuroğlu, İç Anadolu İl Başkanları İstişare Toplantısın katıldı BBP'li Çevrim: “Muhsin Yazıcıoğlu'nun Yaktığı Ateş Sönmedi, Sönmeyecek” BBP Hacılar İlçe Başkanı Musa Çevrim'e yeni görev Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Nureddin Nebati’nin ilk mesajı ne oldu? Özhaseki’den Akşener’e: “Yalan ve iftira sizin amentünüz olmuş” Memleket Partisi İl Başkanı Söyler oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız SP Melikgazi’de istifa depremi Fatih Erbakan’dan çarpıcı ‘erken seçim’ açıklaması Erbakan isyan etti: Böyle adaletsizlik olmaz! MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy: Ülkedeki problemleri biliyoruz "Milletin iradesini devletin idaresine dönüştürmenin mücadelesini veriyoruz" Davutoğlu’ndan zam tepkisi: Buna harç değil HARAÇ denir! Kayseri'deki cinayet ve intihar vakaları Meclis gündeminde Erbakan'dan 'dolar' uyarısı: Böyle giderse eski Türkiye'yi mumla ararız! Fatih Erbakan'dan 'ittifak' açıklaması İYİ Partili Yücel’den 'Muhalefet Susturuyor' iddiası Özhaseki: “ABD, AK Parti'yi İktidardan Göndermek İstiyor” KAZIM YÜCEL: PALASLILAR PİSLİK İÇİNDE YAŞIYOR
×