Erbakan ülkenin geldiği son noktayı açıkladı: Boş baklavaya talep patlaması!

Erbakan ülkenin geldiği son noktayı açıkladı: Boş baklavaya talep patlaması!
Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, "Halk ekmek kuyrukları, ucuz ayçiçek yağı kuyrukları derken şimdi bir de literatüre yeni giren boş baklava yani içinde fıstık ve ceviz olmadan yapılan boş baklavaya olan talebin patlaması ülkenin içinde olduğu durumu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan partisinin AR-GE Başkanlığının bir otelde düzenlediği programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sefalet endeksinde dünya şampiyonuyuz!

Enflasyon ve işsizliğin yükselmesiyle Türkiye'nin ekonomide çifte tehditle karşı karşıya olduğu uyarısı yapan Erbakan, şunları kaydetti:

"Bir ülkede hem enflasyon yükseliyor hayat pahalılaşıyor alım gücü düşüyor hem de işsizlik artıyorsa o ülke çifte tehditle yoksullaşıyor demektir. Bakın geçtiğimiz yıl rakamlarına göre Türkiye, Dünya Sefalet Endeksinde 59,9 puan ile Arjantin'i dahi geride bırakmış durumdadır. Dünyada 186 ülkeden maalesef Türkiye sefalet endeksinde Surinam, Venezuela, Etiyopya ve Zimbabve ile birlikte ilk 10 sıraya yerleşmiş durumda. Üstelik bu rakamların,  TÜİK rakamları baz alınarak açıklandığını düşünürsek gerçek enflasyon rakamları baz alınarak yapılsa Sefalet endeksinde dünya şampiyon oluruz.Bu acı tablo Türkiye'nin gerçeği olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye'nin geldiği son nokta: Boş baklavaya talep patlaması

Bakanlığın açıkladığı rakamlara göre 10 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu hatırlatan Erbakan, halk ekmek ve ayçiçek yağı kuyruklarından sonra gelinen noktada boş baklavaya talep patlaması yaşandığını söyledi: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 6.6 milyon haneye sosyal yardım yaptıklarını açıkladı. Yani neredeyse nüfusun yüzde 40 sosyal yardıma muhtaç demek. Aynı zamanda 1,2 milyon insanın gıda yardımı alıyor. Ülkemizde neredeyse 10 milyon insan yardıma muhtaç. Enerji Bakanlığı 2020 yılında 3.7 milyon abonenin elektrik faturasını ödeyemediği için karanlıkta kaldığını açıklamıştı. Elektriğe son yapılan zamlarla birlikte bu sayı belki de 8-10 milyonu bulacak. Halk ekmek kuyrukları ucuz ayçiçeği yağı kuyrukları ve literatüre yeni giren boş baklava yani içinde fıstık ve ceviz olmadan yapılan boş baklavaya olan talebin patlaması ülkenin içinde olduğu durumu gösteriyor. "

Bu girdaptan kurtulmak mümkün

Bu girdaptan kurtulmanın yolunun üretim ve istihdam odaklı bir ekonomi olduğunun altını çizen Erbakan, “Yeniden Refah Partisi olarak, kurulduğumuz günden itibaren ifade ettiğimiz gibi borç, faiz, zam ve vergi ekonomisi olarak nitelediğimiz mevcut iktidarın bu ekonomik uygulamaları yerine, üretim, istihdam ve ihracat odaklı bir ekonomiye geçmekle mümkündür. Üretmeden, ihraç etmeden ve özellikle katma değerli üretim ve katma değerli ihracat yapmadan Türk Lirası’nın değersizleşmesinin, işsizliğin, fakirleşmenin önüne geçilemez. Bu ekonomik sıkıntıların bu girdabın önüne geçilemez. Üretim, istihdam odaklı bir ekonomiye geçmek için ne lazım? Mutlaka, kaynak, plan, proje, fizibilite lazım. Bu noktada da AR-GE birimimizin çalışmaları, AR-GE biriminin ortaya koyduğu kitaplar ve burada bulanan değerli bilim insanlarının ortaya koyduğu projeler” ifadelerine yer verdi.

 İktidar yolunda projelerimiz hazır

Siyasi partilerin iktidar hedefinin olması gerektiğini ve kendilerinin bu hedef doğrultusunda plan ve projelerinin hazır olduğunu belirten Erbakan, “Bir siyasi partinin Türkiye’yi yönetme iddiası varsa hele ki seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler iktidar olmak için yola çıkmıştır ve Türkiye’yi yönetmek için yola çıkmıştır. Öyleyse iktidar oluğu zaman hangi projeyi uygulayacağını, nasıl bir model izleyeceğini iktidara gelmeden önce ortaya koymalı ve bunu seçmene aktarmalıdır. Sadece teşhis değil tedaviyi de ortaya koymalıdır. Bu noktada Yeniden Refah Partimiz farkını ortaya koyuyor.Daha kurulur kurulmaz Milli Kaynak Paketleri kitapları ile bu AR-GE çalışmalarını başlatan, daha iktidar olmamış ve seçime girmemiş siyasi parti olmamıza rağmen hızlı ve disiplinli bir şekilde kitapların çıkartılması işlemine girildi. Vereceğimiz vaatleri, hangi kaynakla, hangi parayla yapacağız, nasıl gerçekleştireceğiz ve matematiksel olarak kitabını ortaya koyarak başladık” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
KAZIM YÜCEL MEYDANDA VATANDAŞLARI DİNLEDİ DEVA Partisi Kocasinan Başkan Adayı Türkmen, "Görmezden gelinen ulaşım sorununu biz çözeceğiz" Milletvekili Çopuroğlu, “Hızlı tren projesi bölge için önemli bir ulaşım ağı oluşturacak” Milletvekili Özsoy duyurdu: “Keleş Deresi’nde doğal afet ve taşkın hasarı onarımı yapılacak” Coşkun: “Kayseri’mizi nefes alamaz hale getirdiler” CHP Kocasinan İlçe Başkanlığından Kocasinan Belediyesi’ne Slogan Tepkisi Yücel: “Vatandaşı makarna, mantıyla kandırmaya alıştılar” Gözütok, “Talas’a 7 gün 24 saat açık kalacak kreşler yapacağız” İYİ Parti Kocasinan İlçe Başkanı Şahin’den Cumhuriyet Meydanı’ndaki parti bayraklarına eleştiri Başkan Büyükkılıç 5 yıllık projelerini açıkladı Özhaseki: “Gıpta ile bakılan bir şehir konumuna geldik” Özhaseki, “Mart sonuna kadar 75 bine kadar evi teslim etmiş olacağız” Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arıkan, “Güney Çevreyolu’nu Kayserimize hediye edeceğiz” Yücel, “Tarımda bir master plan ortaya koymak zorundayız Gelecek Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhammed Tosun Oldu İYİ Partili Kazım Yücel Projelerini Açıkladı Vekili Ataş’tan Avşar halayı Kazım Yücel: Sanayicinin Derdi Büyük Yücel: “Kayseri, en çok sığınmacı barındıran dördüncü şehir” AK Parti Yahyalı İlçe Başkanı Adem Sarıçiçek oldu Milletvekili Ataş, “Taksicilik ve ticari taşımacılık yapan esnaflar sıkıntıda” AK Parti Felahiye İlçe Başkanı Halit Abul oldu Memleket Partisi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Deniz Coşkun oldu Saadet Partisi Talas Belediye Başkan Adayı Harun Toprak oldu Yücel: “Sancaktepe, Boztepe ve Oruçreis’i hak ettiği yere getireceğim”
×