Reklamı Kapat

Erbakan: 'Bağımsızlığımızın teminatı çiftçilerimiz faiz yükü altında eziliyor'

Erbakan: 'Bağımsızlığımızın teminatı çiftçilerimiz faiz yükü altında eziliyor'
Binlerce çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi tarafından borçlarına uygulanan yüksek faizden dolayı borçlarını ödeyemediği için hapis tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Erbakan, "Çiftçi üretmezse milletimiz aç kalır. Bağımsızlığımızın teminatı öncelikle tarımsal üretimdir. Karnınızı doyuracak ekmeğiniz olmazsa, uçaklarınız, tanklarınız, topunuz tüfeğiniz, teknolojiniz sizi kurtaramaz." dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde Anadolu'nun bir çok ilinden gelen borçları sebebiyle zor durumdaki çiftçilerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Binlerce çiftçimiz hapis tehlikesiyle karşı karşıya

'Ülkemizde konuşmaya gelince 'milletin efendisi' denilen çiftçimizin dramını ortaya koymak ve yetkililere çağrıda bulunmak maksadıyla bu toplantımızı yapıyoruz." diyen Erbakan, beka meselesi olarak gördüğü çiftçilerimizin sorunlarına ilişkin şunları söyledi:

"Bugün aramızda bulunan Uşaklı çiftçimiz İbrahim Kaya sadece bir örnektir, aynı durumda olan on binlerce çiftçimizden bir tanesidir.Kendisi ile birlikte eşi de 'kefil olarak'Tarım Kredi Kooperatifi’ne borçludur. Borcu ödeyemedikleri için hem kendisine hem de eşinehapis cezası çıkmış olup, üç küçük çocuklarına kimin bakacağını kara kara düşünmektedirler. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifinde icralık çiftçilere ödeme için bir aylık ek süre verildi. Kooperatif borcu nedeniyle icralık çiftçilerin, yapılandırma kapsamında borçlarının 1. taksidini yani yüzde 30'unu 31 Ekim’e kadar ödemeleri gerekiyordu. Yasalaşan teklifle bu süre bir ay uzatılmış oldu.Ancak buna rağmen çiftçilerimiz yapılandırma şartlarının ağır olması nedeniyle çok ciddi şekilde mağdur oluyorlar.TBMM’de kabul edilen yapılandırma kanununda, borcun aslı ve faizleri ile ilgili hiçbir indirim getirilmediği gibi, masraf ve vekalet ücretlerinin peşinen ödenmesi de şart olarak koşulmuştur.Borcun %30’una tekabül eden ilk taksiti ödeyemediler ve bu nedenle önümüzdeki günlerde kefilleriyle birlikte hapse girme tehlikesi ile karşı karşıyalar.Son 1 yılda 23 kere Ankara’ya gelen ve artık dayanacak gücü kalmayan çiftçilerimiz; “Elimizdeki sermaye, borcumuzun ilk taksidini bile ödeyemiyor. Durumumuza inanmayanlar var, gelsinler görsünler halimizi. Biz traktörümüzü ve aracımızı satsak ilk takside para yetişmiyor.”

PAYLAŞ
GÖNDER
Süleyman Soylu Mutlu Haberi Baki Ersoy'un Telefonundan Verdi İYİ Partili Yücel: Biz şehre turist getirin dedik, mülteci getirdiler MHP’den Develi çıkarması Fatih Erbakan: Gençlerde kalp krizinden ölümlerdeki artışın sebebi mRNA aşıları mı? İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA Başkan Büyükkılıç, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı''na Katıldı... AK Parti Kayseri Teşkilatı “Kuruluşumuzdan Günümüze Teşkilat Buluşması” Programı Düzenlendi Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye hizmet davamızdan geri adım atmayacağız, nice yıllara AK Parti Fatih Erbakan: ‘Sata sata elde avuçta kalmadı, şimdi sıra geldi TCDD’ye…’ Çopuroğlu’ndan 21. Yıl Mesajı... İYİ Partili Kazım Yücel'den Büyükşehir Belediyesine Yanıt Büyükkılıç, CHP vekili Arık için sert konuştu Kazım Yücel'den Tramvay Hattı Tepkisi: Kayseri'nin Parası Heba Ediliyor AK Parti Kayseri teşkilatından Devlet Bahçeli jesti CHP’li Arık: “Cumhur ittifakının videoları düzmece” İYİ Partili Yücel, Büyükşehir ek bütçesini eleştiri yağmuruna tuttu VAN, ÖZHASEKİ’Yİ BAĞRINA BASTI CHP’li Arık: “Koltuk ittifakını telaş sardı” MHP'DE 18 EYLÜL HAZIRLIKLARI BAŞLADI Bakan Çavuşoğlu Kayseri'ye gelecek YRP Develi İlçe Başkanı görevden alındı Özhaseki'den İmamoğlu'na sert gönderme Dursun Ataş: Kayseri’de çiftçi kan ağlıyor DEVA’dan Özvatan’a atama Devlet Bahçeli Kayseri’ye geliyor
×