Erbakan: 'Bağımsızlığımızın teminatı çiftçilerimiz faiz yükü altında eziliyor'

Erbakan: 'Bağımsızlığımızın teminatı çiftçilerimiz faiz yükü altında eziliyor'
Binlerce çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi tarafından borçlarına uygulanan yüksek faizden dolayı borçlarını ödeyemediği için hapis tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Erbakan, "Çiftçi üretmezse milletimiz aç kalır. Bağımsızlığımızın teminatı öncelikle tarımsal üretimdir. Karnınızı doyuracak ekmeğiniz olmazsa, uçaklarınız, tanklarınız, topunuz tüfeğiniz, teknolojiniz sizi kurtaramaz." dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde Anadolu'nun bir çok ilinden gelen borçları sebebiyle zor durumdaki çiftçilerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Binlerce çiftçimiz hapis tehlikesiyle karşı karşıya

'Ülkemizde konuşmaya gelince 'milletin efendisi' denilen çiftçimizin dramını ortaya koymak ve yetkililere çağrıda bulunmak maksadıyla bu toplantımızı yapıyoruz." diyen Erbakan, beka meselesi olarak gördüğü çiftçilerimizin sorunlarına ilişkin şunları söyledi:

"Bugün aramızda bulunan Uşaklı çiftçimiz İbrahim Kaya sadece bir örnektir, aynı durumda olan on binlerce çiftçimizden bir tanesidir.Kendisi ile birlikte eşi de 'kefil olarak'Tarım Kredi Kooperatifi’ne borçludur. Borcu ödeyemedikleri için hem kendisine hem de eşinehapis cezası çıkmış olup, üç küçük çocuklarına kimin bakacağını kara kara düşünmektedirler. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifinde icralık çiftçilere ödeme için bir aylık ek süre verildi. Kooperatif borcu nedeniyle icralık çiftçilerin, yapılandırma kapsamında borçlarının 1. taksidini yani yüzde 30'unu 31 Ekim’e kadar ödemeleri gerekiyordu. Yasalaşan teklifle bu süre bir ay uzatılmış oldu.Ancak buna rağmen çiftçilerimiz yapılandırma şartlarının ağır olması nedeniyle çok ciddi şekilde mağdur oluyorlar.TBMM’de kabul edilen yapılandırma kanununda, borcun aslı ve faizleri ile ilgili hiçbir indirim getirilmediği gibi, masraf ve vekalet ücretlerinin peşinen ödenmesi de şart olarak koşulmuştur.Borcun %30’una tekabül eden ilk taksiti ödeyemediler ve bu nedenle önümüzdeki günlerde kefilleriyle birlikte hapse girme tehlikesi ile karşı karşıyalar.Son 1 yılda 23 kere Ankara’ya gelen ve artık dayanacak gücü kalmayan çiftçilerimiz; “Elimizdeki sermaye, borcumuzun ilk taksidini bile ödeyemiyor. Durumumuza inanmayanlar var, gelsinler görsünler halimizi. Biz traktörümüzü ve aracımızı satsak ilk takside para yetişmiyor.”

PAYLAŞ
GÖNDER
Gelecek Partisi’nden üçüncü ittifak açıklaması İYİ Partili Ataş: “Cumhur ittifakı eridikçe de inatlaşıyor” Ödenek sorunu yaşanan havaalanı terminal binası için Mustafa Elitaş devrede KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Türkiye sayesinde varlığımızı sürdürebildik” Halaçoğlu'ndan öneri: Esed af çıkardı, Suriyelileri gönderin oyları kazanın BBP’li Çevrim: “Yolların açılmasını sağlamak belediyelerin asli görevi” İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, korona virüse yakalandı. CHP’li Orhan: “Doğal afetler üzerinden siyaset olmaz” Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na cevap: Çok iyi biliriz sizin halk belediyeciliğinizi Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Birtane’den Gaffar Okkan için tepki çeken sözler İYİ Partili Yücel: Kayseri sanayisi şarteli kapandı Başkan Çopuroğlu’ndan Sedef Kabaş’a sert tepki Kazım Yücel: "Herkes yarına umutla bakmak istiyor" AK Parti Kayseri Milletvekili Atçı: "Doğalgaz fiyatlarında Avrupa’da en ucuz ülke Türkiye" Özhaseki: “Sedef Kabaş’a sözlerini aynen iade ediyoruz” Rasim Arı’dan hodri meydan Kazım Yücel dert dinledi: Faturalar can yakıyor Erbakan: Asıl cahillik Peygambere ve eşine dil uzatılmasına ifade özgürlüğü demektir Babacan: “Bu kriz, el yapımı bir krizdir” CHP’li Arık’ın ‘emekli maaşı’ önergesi reddedildi Kayseri için demediğini bırakmayan Rasim Arı, AK Parti’den istifa etti Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Narin: Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu CHP İl Başkanı Özer'den AK Parti Milletvekili İsmail Tamer'e 3 kuruşluk tazminat davası Kayseri’de Covid-19 yüzde 100 arttı Erbakan iktidara yüklendi: Ne adalet kaldı ne kalkınma!
×