Enerji içecekleri kalp krizine sebep olabiliyor

Enerji içecekleri kalp krizine sebep olabiliyor
Son yıllarda tüketimi artan enerji içeceklerinin kalp ritim bozukluğuna ve hatta kalp krizine yol açtığını söyleyen Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Şarlı, “Enerji içeceği tüketimi sebebiyle kalp hızında ve kan basıncında yaşanan ani artış özellikle risk grubundaki bireylerde kalp krizlerini dahi tetikleyebilir” dedi.

Son yıllarda özellikle genç grubun tükettiği enerji içeceklerinin kalp krizine yol açabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor. Özel Tekden Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Bahadır Şarlı, enerji içeceklerinin içerdiği kafein miktarının sınırların üzerinde olduğunu söyleyerek, tüketiminin azaltılması konusunda uyarıda bulundu.

‘ENERJİ İÇECEKLERİNİN BARINDIRDIĞI KAFEİN MİKTARI OLDUKÇA YÜKSEK ORANDADIR’
Enerji içeceklerinin 500 miligrama yakın kafein barındırdığını ve bu oranın oldukça yüksek olduğunu belirten Doç. Dr. Şarlı, “Enerji içecekleri son yıllarda tüketimi artan, gençler arasında popülerite kazanmış içecek grubudur. Enerji içeceklerinin temel zararı içerisinde bulunan kafein ve taurin gibi maddelerden kaynaklanmaktadır. Normal şartlarda günlük kabul edilebilir kafein dozu 100 miligram civarındadır. Yani büyük fincan kahve ile eş değerdir. Markasına göre değişmekle birlikte enerji içeceklerinin 500 mililitresinde 500 miligrama yakın kafein vardır ve bu oldukça yüksek bir orandır. Bundan birkaç tane tüketilebiliyor ve bunun kalp üzerine olumsuz etkileri vardır” diye konuştu.

‘RİSK GRUBUNDAKİ BİREYLERDE KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR’
Enerji içeceklerinin yan etkisinin risk grubundaki bireylerde kalp krizine yol açabileceğini ifade eden Şarlı, “En sık görülen yan etki, kalpte uyarılabilirliği arttırıyor. Bu da kalpte ritim bozukluklarına neden olabiliyor. Kalp ritminin düzensizleştiği, kalpten pıhtıların beyne ya da vücudun başka yerlerine atabildiği ritim bozukluklarına yol açabilir. Bunun dışında çarpıntı şikayeti ortaya çıkar. Kalbin hızını ritim bozukluğu olmadan da arttırabilir. Kan basıncını yükselttiği gösterilir. Kalp hızında ve kan basıncında yaşanan ani artış özellikle risk grubundaki bireylerde kalp krizlerini dahi tetikleyebilir” ifadelerini kullandı.

‘ÖLÇÜLÜ TÜKETMEK HATTA HİÇ TÜKETMEMEK LAZIM’
Enerji içeceklerinin ölçülü şekilde tüketilmesi hatta hiç tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunan Şarlı, şunları söyledi: “Bunun da ötesinde yoğun miktarda enerji içeceği tüketimine bağlı bildirilmiş kalp yetmezliği olguları da bulunmaktadır. Sağlıklı ve güvenilir bir içecek değildir. İçerisindeki kafein miktarı kabul edilebilir sınırların çok üzerinde olduğunu bilmek gerekir. Ölçülü tüketmek hatta tüketmemek lazım.”

PAYLAŞ
GÖNDER
KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı Okullar açıldı, omurga sağlığına dikkat! İl Sağlık Müdürü Erşan, Pınarbaşı’nda Sağlık Tesislerini inceledi Enerji içecekleri kalp krizine sebep olabiliyor Doç.Dr. Ali İhsan Tekin Varis tedavisinde güncel yöntemleri anlattı! Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alacak
×