Reklamı Kapat

Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Oğuz'dan iddia: Dolar kuru sanayi, esnaf ve halka ağır yansıyacak

Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Oğuz'dan iddia: Dolar kuru sanayi, esnaf ve halka ağır yansıyacak
Para piyasalarındaki hızlı yükseliş trendi meraklı gözlerle izlenirken, yaşanan gelişmelere ilişkin hükümete eleştiriler de gelmeye devam ediyor.

Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Şeref Oğuz, "Dolar kuru sanayi, esnaf ve halka ağır yansıyacak" başlıklı yazısında olup bitenlerin halka yansımalarını kaleme aldı.

Şeref Oğuz, yazısında kur artışının neler getirebileceğine ilişkin öngörülerini de paylaştı.

Ekonomi Yazarı Oğuz, "Sanayinin işleyen çarkları, kur yüzünden kırılmaya başlar. İthalata muhtaç sanayi, tedarik sıkıntıları içinde bağıra bağıra stop eder. Taahhütlerini yerine getiremeyen ihracatçı sanayici oyundan düşer." ifadelerini kullanırken, diğer bir tespitinde ise "Bankalar, geri dönmeyen krediler yüzünden zora girer. Faiz takıntılı yönetim sebebiyle sistem tıkanır." diyor.

Şeref Oğuz'un diğer bir öngörüsü ise işsizlik konusunda oldu, Oğuz, "İşsizlik ordusu genişler, işten çıkarmalar artar. Seçim yatırımı diye artırılan asgari ücret, kayıtdışı istihdamı besler. Firmalar, çalışanına düşük ücret veya işten çıkarma önermeye başlar." satırlarını yazdı.

Ekonomi yazarı Oğuz, esnafa ilişkin de durum tespiti yapmaktan geri durmadı, Oğuz, "Esnaftan kepenk kapatma eylemleri, talebelerden kampus olayları, iktidarı daha da sertleştirir." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×