DSÖ, maymun çiçeği için küresel acil durum ilan etti

DSÖ, maymun çiçeği için küresel acil durum ilan etti
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği virüsünü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. Karar, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında alındı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maymun çiçeği vakalarının Avrupa ve ABD'de artmasının ardından acil durum komitesini topladı. Komitenin virüsle ilgili ikinci toplantısında, maymun çiçeği virüsü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. DSÖ Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün 75 ülkede 16 binden fazla vaka raporlandığını açıkladı. DSÖ'nün 20 Temmuz'da yaptığı son açıklamaya göre şu ana kadar virüs nedeniyle tamamı Afrika'da olmak üzere 5 can kaybı yaşandı. Türkiye de ise ilk maymun çiçeği vakası 30 Haziran’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı.

Ghebreyesus, “Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır” ifadesinde bulundu. Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 gibi solunum yoluyla değil yakın fiziksel temasla bulaştığı biliniyor. DSÖ, acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında maymun çiçeği virüsünü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. Söz konusu kararla maymun çiçeği virüsü için en üst seviye alarm verilmiş oldu.

PAYLAŞ
GÖNDER
×