Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli”

Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli”
Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı zulüm 5 Şubat Gulca Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla Hür Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Sadullah Doğutürk bir açıklama yaparak kınadı.

Hür Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Sadullah Doğutürk, 5 Şubat Gulca Katliamı'nın yıldönümünde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı zulmü ve katliamları kınadı. Doğutürk, "Kızıl Çin’in, Uygur Türklerinden ne kadar çok korktuğunu 5 Şubat Gulca Katliamı sonrası yaşananlarla göstermiştir. Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerini asimile etmek amacıyla zaman zaman bahaneler bularak buradaki halka eziyetler etmiş ve şehit etmiştir. Kızıl Çin hükümeti, bu katliamı reddetmekte ve Uygur bölgesindeki faaliyetlerinin terörizm ve aşırıcılıkla mücadele kapsamında olduğunu iddia etmektedir. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistan'da "eğitim merkezleri" adı altında Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların zorunlu toplama kamplarında tutulduğunu ve kültürel asimilasyon ve dini baskıya maruz kaldıklarını belirten Doğutürk, "Son zamanlarda Doğu Türkistan'da meydana gelen insanlık dışı saldırılar hakkında endişe verici haberler almış bulunmaktayız. Bu saldırılar sonucunda birçok masum sivil hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır" şeklinde konuştu.

Bu tür şiddet eylemlerinin hiçbir koşul altında kabul edilemez olduğunu vurgulayan Doğutürk, "İnsan haklarına saygı göstermeyen, masum insanların yaşamını riske atan ve toplumda korku ve acıya neden olan her türlü eylem kesinlikle kınanmalıdır. Cezasız kalmaması için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Ey Kızıl Çin unutma ki Doğu Türkistan Türk Yurdudur. Bir gün mutlaka Gökbayrak o semalar da dalgalanacaktır" diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×