Reklamı Kapat

DEVA'dan Mevsimlik Tarım İşçilerine Ziyaret

DEVA'dan Mevsimlik Tarım İşçilerine Ziyaret
Ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan mevsimlik tarım işçilerine, DEVA Partisi Kayseri İl Başkanlığı ziyaret gerçekleştirdi.

İl Başkanı Metin Özkaya ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Şanlıurfa Siverekten Kültepe mevkii Karahöyük Mahallesinde konaklayan ve aileleriyle birlikte yaklaşık 600 kişiden oluşan tarım işçileri ile bir araya gelip, sıkıntıları ve şikayetlerini dinlediler. Ziyaret sonrası değerlendirmede bulunan İl Başkanı Metin Özkaya: “Şanlıurfa Siverek’ten Karahöyük Mahallemize gelerek mevsimlik tarım işçiliği yapan, aileleriyle birlikte 600 kişiden oluşan tarım işçilerinin yaşadığı sıkıntıları yerinde gördük. Onların şikayetlerini ve ilgili merciilerden beklentilerini dinledik. Gördük ki gezici olarak çalışan mevsimlik işçilerimiz birçok sorunla karşı karşıya. Barınma koşulları, güvenlik, sağlık konuları başta olmak üzere çeşitli konularda temel insani haklardan ve yaşam biçimlerinden uzak yaşamaktadırlar. Mevsimlik tarım işçisi problemi ne yazık ki hemen hemen her hasat döneminde gündeme gelmekte ve temel konularda beklenen iyileştirmelerin birçoğu hayata geçirilmemiş durumdadır. Kendi imkanları ile soğuk sıcak demeden barınma problemlerini kendi yöntemleri ile aşabilen bu insanlara taşıma da olsa belediyeler aracılığı ile su, banyo ve tuvalet ihtiyacını karşılamak bu kadar zor olmasa gerek. Belirli bölgelerde toplu halde bulunan ve il sınırlarımız içerisinde 6000 kişiye yakın kişinin ilgili mercilerce çok basit bir şekilde çözülecek sorunları insanca yaşamdan uzak tutarcasına bu zamanda onlara reva görmek, görmemezlikten gelmek başta yerel yönetimler olmak yöneticilerin eksikliğidir. Tabii ki bu konuda tarlalarında mevsimlik işçi çalıştıran kişilerin de bu konuda ilgili mercilerden gereken desteği almaya çalışması ve onların hakları noktasında (sigorta başta olmak üzere) duyarlı davranması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki tarlalarında/topraklarında çalıştıracak kişiler olsa zaten onlara ihtiyaç duyulmazdı. O yüzden vicdanlarda insanca yaşam isteğine talebine saygı duyulmalıdır. Ekip temsilcileriyle yaptığımız görüşmede dikkatimizi çeken ve yakınılan bir durum vardı “Suriyeli vatandaşlar kadar kıymetimizin olmadığı ve bir çok şeyden mahrum bırakılıyoruz!” cümlesi ülke topraklarında yaşayan insanların kendilerini nasıl soyutlamaya başladıklarını, başka milletlerin değerli bu topraklarda yaşayanların kıymetsizcesine yaşadığını düşündürerek nasıl kıyasa gittiklerinin en somut göstergelerinden biri. Unutulmamalıdır ki bu topraklar üzerinde yaşayan ve öncelikli önem sahibi kişiler T.C. vatandaşı kimlik kartını taşıyanlardır. Bölgeye bizler gibi,  iktidar partisine mensup yöneticilerinde uğraması temennimizdir. Ben inanıyorum ki başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek bu duruma kayıtsız kalmayarak gereken yerlere gerekli talimatları verilmesi noktasında etkin bir rol oynayacaktır. Şimdiden kendisine çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Ziyaret sonrası DEVA Partisi il başkanlığı yapılan ziyareti genel merkeze kadar raporladıklarını konunun GMYK Üyesi ve Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Emin Ekmen tarafından da yakından takip edildiğini aktardı.

PAYLAŞ
GÖNDER
İYİ Partili Kazım Yücel, Suriyeli sığınmacılara yapılacak sosyal yardımı eleştirdi Devlet Bahçeli, "Doğu Türkistan Davası Emin Ellerde" Bahçeli “Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var” “YANDAŞ MÜTEAHHİT KURTULDU OLAN ÇOCUKLARA OLDU” Necmettin Apaydın İYİ Parti’den ihraç edildi Özdemir’den anket yorumu: ‘MHP anket yaptırmıyor, cevabı halk verecek’ İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL'DEN BELEDİYELERE TEPKİ: YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ? Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım’dan Çetin Arık’ın iddialarına cevap MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ, PAZAR GÜNÜ KAYSERİ’DE ARIK; “BELEDİYE BORÇLU ÇOCUKLARIN GELECEĞİ HACİZLİ” İYİ Partili Yücel: “Belediye borçlarını 2-3 yıldır ödemiyor” BAŞKAN İNCETOPRAK, 12 EYLÜL’Ü UNUTMADI YRP’li Doğan Bekin Kayseri’ye geldi CHP’li Çetin Arık temeli atılıp unutulan okula dikkat çekti DEVA'dan Mevsimlik Tarım İşçilerine Ziyaret MHP’li Baki Ersoy’dan İYİ Parti’ye sert cevap MHP'Lİ ÖZDEMİR'DEN SOYER'E TEPKİ: "9 EYLÜL BİR BARIŞ DEĞİL" Başkan İncetoprak’tan 6’lı masaya sert tepki: Yazıklar olsun! MHP’den 6’lı masaya ‘açlık edebiyatı’ göndermesi Vekil Ersoy’dan CHP ve İYİ Parti’ye Kayseri’de miting çıkışı YRP Kayseri’de istifa Gelecek Partisi ‘yolsuzluk iddiaları’ gündemiyle toplandı Özhaseki: Vatandaşımızın teveccühü Erdoğan ve AK Parti’den yana Abdullah Gül: Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansı yok Özhaseki, Arık’a İkinci Kez Tazminat Davası Açtı
×