DEVA Partisi İl Başkanı Begüm Başmısırlı, Kayseri Net Haber’e konuştu…

DEVA Partisi İl Başkanı Begüm Başmısırlı, Kayseri Net Haber’e konuştu…
İl başkanı olarak atanması sürecinde spekülasyonlarla anılan ve Kayseri siyasetinin Tansu Çiller’i olmaya namzet DEVA Partisi Kayseri İl Başkanı Begüm Başmısırlı, siyasete ilişkin görüşlerini ortaya koydu. Başmısırlı, ekonomik koşullar, pandemide yaşanan zorluklar, Kayseri’deki belediyecilik ve Kayseri’nin bulunduğu noktaya ilişkin görüşlerini, Genel Yayın Yönetmenimiz Rifat Kural’a anlattı.

İşte o röportaj…

 

Öncelikle kısaca sizi tanıyalım?

Ben Kayseriliyim. Ailem Kayseri'de ticaret hayatım eğitim hayatım, tüm hayatım Kayseri'de geçti.  Erciyes Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Tekrar Erciyes Üniversitesi’nde Gıda Teknolojisi bölümü okudum. Şimdi de ufak çaplı da olsa yeniden üniversite imtihanına girip yerel yönetim okumaya talibim, doğru analizler yapabilmek için inşallah.

2 tane evladım var kızım bir oğlum var ve şu anda da 7 ay oldu atanalı ama asıl hareketinin başlaması Mart ayından itibaren de teşkilatlarımız ilçe teşkilatı kurup yakın zamanda da bir kongreye gidersek Kayseri için güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum.

Siyasete ne zaman ilgi duymaya başladınız? Neden DEVA partisi?

Ailemde her iki tarafta da siyasetle uğraşan kişi yoktu. Ama elbette bizim de ülke olarak, insan olarak düşüncelere çeşitli hükümetlere mutlaka oyumuzu vermişizdir. Oyu verirken de vicdanen vermek gerektiğini de hep bunu ailede gördüm. Bizim ailede önemli olan devletçilik milliyetçilik halkçılık laiklik bunları gerçekten önemli simgelerdir bunları toplumdan ayırt edemezsiniz. Ama son zamanlardaki siyasete baktığımız zaman hep uç noktaları alan siyasi partiler olmuştur.  Bana göre bayrak hepimizin bayrağı din hepimizin dini, Atatürk re hepimizin Atatürk’üdür. Ben daha dünyaya geniş bakan bir siyaseti hep düşünmüşümdür.  Daha önce de birçok siyasi partiden de aslında bana teklifler gelmiştir. Bütün herkese de söylediğim cevap bu şekilde oldu. Beni henüz temsil eden toplayan merkezde olan bir siyasi parti olmadığını söylemiştim. Deva ile de karşılaşmamda okuman Parti programları tüzüğünde de kendime çok yakın hissettim ve ülkenin de buna ihtiyacı olduğu ve dünyanın buna gittiğini gördük.  Şu anda biliyorsun. Dünyada Hiçbir ideolojilerin etkin olmadığını görüyoruz. Daha geniş kitlelere ulaşabilen çünkü toplumlar karıştı. Artık insanlar istedikleri yerde yaşayabiliyor çoğalabiliyor. Vatancılık, milliyetçilik daha farklı oldu. O yüzden de Türkiye'nin de gerçekten coğrafyasının büyüdüğüne genişlediğine inandığım için daha Evrensel daha merkez siyasi parti oluşundandır.

 

Siyasete ne zaman ilgi duymaya başladınız. Aktif siyasete ne zaman girdiniz?

Ne zaman tabii ki üniversite çağlarında olmuştur. Yani diyorum ya aile olarak, insan olarak hiçbirimiz siyasetten uzak değiliz. Nereye gitsek mutlaka bir siyasi görüşünü bildiririz konuşuruz. Erciyes Üniversitesi'nde okudum. Erciyes üniversitesindeki yapı tabiki biraz daha MHP ağırlıklı. Orada teşkilatlanmada Ülkü Ocakları baskınlığı vardır.  O zamanlarda da ben hep evrenselliği savunmuşumdur. Hep insanların özgür insanların daha rahat daha serbest olması gerektiği fikrini zikrini hür bir şekilde söylemesi gerektiğine hep inanmışımdır.  Hatta şöyle söyleyeyim üniversite ve lise yıllarındaki arkadaş hep bir şey söylerdi, Tansu Çiller’e benzetirlerdi.  Biraz daha beni saçlarım benim de o zaman küttü, konuşmalarım daha ılımandı. Hep Böyle espriler falan yaparlardı.  Düşüncem herkesi toplayan herkesle güzel iletişim kuran herkese dokunabilme siyaseti hep gütmüşüm. Tabiki o zaman siyasetin adını bilmiyoruz ama o zaman çünkü ben ne çok sağ taraf görüşlüyüm ne çok sol taraflı görüşlüyüm. Yani benim için Atatürk bu ülkenin laik olması gerekiyor. Özgür olması gerekiyor. Çünkü gerçekten Osmanlı'da olsa Selçuklu da olsa hep zaten bu şekilde yönetildi, idare edildi.  Yani hiçbir zaman baskıcı bir rejim biz görmedik. Belki biraz Türkler yapı olarak kan olarak buna uygun değil. O yüzden de o zaman siyasi görüşlerimi bildirirdim biraz MHP’li arkadaşlarımla çatışırdım. Baskı şeyine pek kabul etmezdim. Ama sol arkadaşlarımla da çok anlaşamazdım. Yani diyorum ya hepsinin aslında birleşebileceği bir noktanın olduğunu hep düşünmüşümdür, inanmışımdır.

7 aydır il başkanısınız bu kısa sürede hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Aslında hedeflerimden daha hızlı gidiyoruz. Hakikaten hedeflerimizden daha öndeyiz. Parti'nin kurulmasından bu yana zaten 1 yıl oldu. Partinin kurulma şartları da pandemi şartları ile başladı.  Parti kuruldu arkasında hemen bu kapanmalar pandemi olayları geldi. Genel anlamda bakıldığı zaman DEVA çok hızlı gitti.  81 ilde başkanları 600'ün üzerinde ilçe teşkilatı kurulmuş durumda şu anda. Yeni bir doğuşta olan bir siyasi parti için hızlı gidiyor. Kayseri'ye biliyorsunuz Kayseri'nin yapısı bana göre muhafazakar yapı dediğiniz o eski muhafazakar ya da değil. Bizim muhafazakar yanı dediğimiz aslında hep merkezci herkese daha saygılı eşit olan bir muhafazakar yapıya sahipken ülke konjektörü  ile beraber muhafazakarlığımız biraz daha kaydı. Şu andaki mevcut iktidar partisinin en güçlü olduğu illerden biriyiz şu anda oy oranlarında zaten biliyoruz. Son seçimlerde görüyoruz. Ne kadar düşse de tabii eskisi kadar almasa da yine o sevgiyi koruyabiliyor ama toplumda Ali Babacan'a karşı bir sevgi var toplumda Ali Babacan'ın yaptığı işlerin karşılığı var. Yani hem bu ekonomideki hem de dışişleri müzakere başkanlığı yaptığı dönemlerde ki işleri var.

Kayseri'yi ele aldığımızda bir başvuru listem var. Dijital ortamda Kayseri için Deva Partisine katılmak isteyen 2500 isim vardı. Bu isimler biz aldıkça 5.000'e kadar çıktı. Bu da iyi bir şey yeni sıfır bir parti kuruyorsunuz. Biz tek tek onlarla görüşmeler sağladık. Hepsine de ben arkadaşlarımla beraber görüştük. Tabii bu 2500 kişilik içinde devlet memurumuz vardı,  Askerimiz vardı işimiz vardı ilçelerde olanlar vardı ama hepsi ile bir şekilde görüşme yapıldığı sağlandı. Bütün Kayseri teşkilatının kurulumu gönüllülerden oldu. Gerçekten de bu konuda çok mutluyum. Bu konuda memnunum arkadaşlarımıza canla başla çalışıyorlar. DEVA’nın Kayseri'de hızlı ilerlemesi çok iyi oldu. Tabii ki bizim il binasında lokasyonu da bir etkendir. Tabela değeri yüksek olan bir yerde oturuyoruz. Vatandaşımız bize görebiliyor.  

 

Siyasi ittifakları ve konumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz kendi kurumsal kimliği ile Türkiye yönetimine talip bir siyasi partiyiz. Şu an için ittifaklarla herhangi bir durumumuz yok. Bizim güçlendirilmiş parlamento ve güçlendirilmiş anayasa taslağımız hazır. Diğer partiler henüz tamamlayamadılar. Biz diyoruz ki sizde tamamlayın ve ortak ittifak olurken orada buluşabileçek miyiz? Sırf şu değil, hadi gelin toplanalım işte hükümeti devirelim mantığı yok. Sayın Genel başkanımız yapılacaksa bir şey doğru temellerle atılsın, kimse bununla oynayamasın hareket edemesin o yüzden şu anda beklemedeyiz. 

 

Ekonomik koşullar ve pandemi sizce Türkiye'de ve Kayseri'de nasıl bir tahribata yol açtı?

Türkiye nasılsa Kayseri'de aynı şekilde, hiçbirimizi değişikliği yok ve gittikçe da bu delik büyümeye başlıyor.  Yasakların olması gerektiğini biz parti olarak inanıyoruz. 1 günde bir saatte değil de halkı bunu hazırlayarak yapılmasından taraftarız. Bir gecede sayın içişleri bakanım. Ben yasakladım deyince insanların sanki ömür boyu hayatları bir savaşa girmiş gibi çıkması ve insanlar ya işte 1 ay 2 ay sonuna nasılsa açılacak demesi özsermayelerini yemesi ama açılmalarını olmaması ve desteklerin kime göre nasıl verildiği bilinmiyor. Esnafla da konuşuyorum diyorum. Sen aldın mı yok niye kriterleri uymuyormuş peki kriterleriniz ne vallahi bilmiyoruz.  O zaman yardımlar kime gitti? Nasıl oldu onu da bilmiyoruz. Yeterli mi değil bugün 1.000 lira veriyorsun. vatandaş diyor ki zaten kiram bile değil bu diyor. Hükümet halka yüklenerek ev sahiplerine mal sahiplerine ziz fedakarlık edin dedi. Bizim Üstümüze cezayı sana yazarım işte şunu sana yaparıfiyaskoydu.  Hükümet hiçbir şekilde başarılı olmadı ama yasakların olması gerekirse herkese yasak olması lazımdı.  Verilen belgelerin bile adil olması lazım.  Bir kağıtla gezdik. Kim gezemedim kundura tamircisi terzi onların suçu neydi? Bu çelişkide olan bir hükümetinin yönettiği tabii ki şartlar ekonominin son demi birçok insan artık nasıl yaşayacağını bilmiyor, sermayem bile kalmadı artık sermayem kalmadı günlük kazancım kalmadı diyor.  Ve daha da büyük krizler bizi bekliyor çünkü insanların nakit akışı kalmadı. Çiftçi bugün ürününe üretecek toptancıya verecek. Yüksek rakamlar nasıl verecek nasıl alacak? Herkes vadeli çalışıyor. Onu bilemiyorsunuz.

Erken seçim olur diyor musunuz? Erken seçim ne getirir ne kaybettirir?

Bu benim şahsi fikrim siyasi olarak bilemiyorum ama. Erken seçim gelecek gibi çünkü halk dayanmayacak halk isyan edecek dayanamayacak. bana sorarsanız seneye mart ayı gibi  benim tahminim olur.  Ben de ticaretle uğraşıyor. Hakikaten dibin dibini yaşıyoruz çünkü her şeyi zamlandı. Ben bugün sattığım ürünü yerine getiremiyorum. Türkiye'de bir de dış ticareti bakın dış ticaret yüksek göstermek amaçlı iç piyasaya ürün verilmiyor. Gerçekten büyük bir tıkanıklık hepimizi bekliyor.

 

Mart 2022’de öngördüğünüz seçimde DEVA Partisi’nin başarısı ne olur?

Normalde Tabii çok fazla anketlere güvenemiyorsunuz.  Ama şu anda yüzde 3’ü gösteren anketler var elimizde. Demek ki biz dar doğru çalışırsak Bizler doğru kendimizi ifade edersek halkımızla birebir görüşmelerimizde, bu başarı aklında il başkanları ile ilçe teşkilatlarını alakalı başarıdır.  Genel başkanımızın tabii geçmişinde sergilediği Burda da il bazında bizim çok iyi çalışmamız lazım göstermeden ilçe teşkilatları mızı bir an önce bitirmemiz lazım. Burada diyorum ya bizde dah bir şey.

 

Hızlı tren, otoyol bağlantısı, lojistik merkezi gibi başlıca projelerde yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz? Kayseri iyi yönetiliyor mu? Kayseri İyi temsil edilebiliyor mu?

20 yıldır aynı insanlar bu ülkeyi yönetiyor. Kimi zaman belediye Başkanlığı yaptılar, Kimi zaman bakanlık kimi zaman milletvekili. Demek ki bu insanlar bence Kayseri ihanet etmiştir. Devletin  hükümetin en üst makamlarında görev almış insanlar demek ki Kayseri'ye Kayseriler kadar önemsememişler Kayseriler kadar sevmemişler hızlı treni getirememişler. Projeleri çizilmiş ve Sivas'tan geçiyor. Yani bizi atlayan bir proje var.  Demek ki burada Ya birileri gerçekten istemedi. Ticaretine engel oldu. Siyasi olarak oynamak istedi ya önemsemedi ama bilmiyorum. Gerçekten bana göre Kayseri ihanet etmişler. Hala da o ihanet devam ediyor. Şu  andaki mevcuttaki milletvekillerimize de kapsıyor. Çünkü hala bunu 20 yıldır getirtememek demek ki Kayseri bir konuda cezalandırılıyor ama bunu yine içimizden biri yapıyor. Ben bunu zannetmiyorum ki hükümete yakınlık uzaklık bilmem ne değil. Bunu kesinlikle bizler yapıyoruz. Uzağa gitmemek lazım. 20 çok güzel raylı sistemi yaptım dedi. Çok güzel niye bunu alttan geçirmedi? Niye Sivas Caddesi gibi kıymetli gerçekten değeri olan bir cadde niye esnafları öldürdünüz?

 

Kayseri'de belediyecilik ne durumda?

Şöyle söyleyeyim bence Kayseri'de belediyecilik çok mükemmel değil. Çünkü belediyecilik olarak gördüğüz tek şey yol yapımları, tramvayın getirilmesi çok güzel pandemi şartlarında 80 günde 80 park harikaydı, gidemeyen bir halk, harcanan bir para güzel bir projeydi. Proje olarak bize olabilir ama dondurulabilir bunu belediye esnafa dağıtabilirdi.  Belediyecilik biraz daha bana göre şehire vizyon-misyon katmaktır. Kayseri'nin hiçbir belediye başkanının bana göre vizyon-misyon kalktığı yok.  Çünkü değişmiyor ya bize göre değişim evlerin binalarının artması.  Nitelikli güzel konserlerin olmaması, hani İşte konser yapıyorsunuz tamam ama nerelerde yapıyorsun kimlere duyuruyoruz bunu çok bilemiyoruz. Öğrencimizin eğleneceği yapacağı aktiviteler çok fazla yok. Şehir insanının eğlenebileceği şeyler yok. Yani belediyenin biraz daha herkese gencine yaşlısına çoluğunu çocuğunu hitabe'den daha kapsamlı olması lazım. Erciyes'in bile etkinliği daha 3-5 yıldır artırıldı.

Turizm olarak baktığınızda kaynağımız var ama şehrimizde böyle turistik mekanların ya da işte tarihi eserlerimizin bile hikayelerini çok fazla göremiyoruz. Çok güzel betonlaşma var. 3-4 ev yapımı arasındaki fark koymak bunlar bence başarı değil Talas caddesinin ya da eski Kayseri'nin daha farklı turistik yönlerini ortaya koymak, orada Kayseri yöresine ait bir mutfak yok. Kayseri'ye gelen dışarıdan gelen göremiyor.

Kongre süreçleriniz işliyor atanmış bir il başkanı olarak aday olacak mısınız?

Ben bu görevi aldım. Bu görevi layıkı ile yapıp mutlaka kongreme degiderim. Her zaman söylüyorum bizim ilk seçimimiz olacak. Atanmışlıktan seçilmiş bir başkan olacağız. Ben de aynı şekilde aynı heyecanla aynı sevgiyle görevimi tamamlamak istiyorum. Çünkü kafama çok proje var. Siyasete girdiğim zaman daha eksikler neler daha iyi gözlemledim daha iyi analiz yaptım. Bunları da elimden geldiğince ekip arkadaşlarımızla birlikte yapmak istiyorum. Kayseri’de farklı bir siyasetin olması gerekiyor. Yani bu belden aşağı hakaretvari zıtlaşmak değil de iyi iyi ama iyinin yanında eksiği şu diyen bir siyaset olması gerekiyor. Hükümet 20 yıldır bu ülkeyi yönettiyse yaptığı iyi şeyler vardır.  Bu iyi şeyleri söylemek lazım. Şehir hastanesini yapmışınız ama bunun önce alt yapısını yapmak lazım. Öncelikle halk araya neyle gidecek otobüsle mi tramvayla mı nasıl gideceğiz ya da halk gittiği zaman çalışan personel yakın bir evdi, barınaktır oteldir, yapıyor musun?  Yani yaptınız şey sadece dikip altyapısı sonra gelir olayının olmaması lazım. Dediğim gibi İnşallah kongrede yapacağız zaten. Adaylarımız var ilçelerde hepsi de gerçekten çok çok özverili bir şekilde çalışıyor.

 

PAYLAŞ
GÖNDER
×