“Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir”

“Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir”
Deprem gibi doğal afetler şehirlerde yıkıcı etki bıraktığı gibi insanlarda da sağlık konusunda olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Depremlerin direkt olarak kalp krizi etkisi olmadığını fakat var olan kalp problemini ortaya çıkardığını ifade eden Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Şarlı, “Deprem neticesinde oluşan anksiyete yani kaygı problemleri, tekrar deprem olacak korkusu kan basıncı veya kalp artışını arttırarak daha önce var olan bir kalp problemini ortaya çıkartabilir. Bir kalp krizine dolaylı yoldan sebep olabilir” dedi.

Doğal afetler, toplumların sıklıkla karşılaştığı ani, travmatik, büyük doğa olaylarıdır. Afetler, bireylerde ciddi ruhsal travmalara yol açabildiği gibi oluşturduğu ulusal yasın yanı sıra toplumsal psikolojiyi de olumsuz yönde etkiler. Herhangi bir doğal afetin kalp problemine direkt olarak etkisi olmadığını fakat var olan kalp probleminin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığına dikkat çeken Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Şarlı, “Herhangi bir doğal afet kalp problemine neden olmaz. Ancak var olan bir problemin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Deprem neticesinde oluşan anksiyete yani kaygı problemleri, tekrar deprem olacak korkusu kan basıncı veya kalp artışını arttırarak daha önce var olan bir kalp problemini ortaya çıkartabilir. Bir kalp krizine dolaylı yoldan sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizi belirtileri dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Göğsümüzde aniden oluşan ağrı ve sıkışma hissiyle ortaya çıkan kalp krizinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Kalp krizi belirtileri bulunan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şarlı, “Kalp krizi, şiddetli göğüs ağrısı, göğsün tam ortasında baskı, sıkılma, yanma şeklinde bir ağrıyla ortaya çıkar. Beraberinde soğuk terleme, mide bulantısı olabilir. Alt çeneye, kollara ve sırta yayılabilir. Şiddetli veya anormal göğüs ağrısı yaşayan bireylerin mutlaka bir acil servise ya da en kısa zamanda kardiyoloji uzmanına başvurması gerekir. Yapılacak testler neticesinde bu durumun kalp krizi olup olmadığını anlamak çok kolay. Gerekirse gelişimsel yöntemlerle kalp veya damar problemi olduğunu düşünen hastalara müdahale mümkündür” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Plastikler anne karnına, insan kanına kadar girdi! Zararlı güneş ışınları kansere sebep olabilir Kalp ve damar hastalığında riskli gruplar kimlerdir? Ramazan Bayramında nasıl beslenmeliyiz? ERÜ Hastaneleri, UCARE/ACARE Mükemmeliyet Merkezi Programlarına Kabul Edildi Bahar Geldi Polen Alerjisi Kapıda Peki Nasıl Korunmalıyız? KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti
×