Delta varyantı yüzde 90'ı geçti, Delta Plus yayılıyor

Delta varyantı yüzde 90'ı geçti, Delta Plus yayılıyor
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, varyantların Türkiye’de yayıldığına ve bulaşı artırdığına dikkat çekti.

Koca, yeni dönemde salgın nedeniyle kapanma düşünmediklerini, gündeme de almadıklarını söyledi.

Aşı çalışmalarına da değinen Koca, hem BioNTech hem de Sinovac aşılarının gelmeye devam ettiğini belirtti.

2 doz aşı olmasına rağmen hasta olanların sayısında artış olduğu yönündeki iddialara değinen Koca, şunları söyledi: "Düşük olduğunu biliyoruz. Örnek olsun diye söyleyeyim; aktif 1 buçuk milyona yakın sağlık çalışanımız var. 1,1 milyon sağlık personeli ve ayrıca hizmet aldığımız temizlik, güvenlik ve benzeri toplam 1 milyon 510 bin kişi… (Son kişiye yapılan aşı sonrası) Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok. Aşının ne kadar etkili olduğunu göstermek için söylüyorum. Aşısı tamamlamış, vefat eden aktif 1 milyon 510 bin sağlık çalışanı içerisinde bugüne kadar olmadı."


"Aşılamada sorun yok"

Her geçen gün aşılamanın yoğun bir şekilde yapıldığını dile getiren Koca, "Şu son bir aylık zaman diliminde dünyada nüfusbaşına en fazla aşılamanın yapılabilir olduğu ilk üç ülkeden biri olduk. Dün en az 18 yaş üstü, en az 1. doz aşılanmış kişi sayısında bile ABD'yi geçtik. 2 doz için de zannediyorum iki hafta içinde geçmiş oluruz. Dolayısıyla aşılamada bir sorun yok." dedi.


Öğretmenlerin yüzde 66'sı iki doz aşısını da tamamladı


Öğretmenlerin aşı oranına değinen Bakan Koca, "En az bir doz aşı olan öğretmenlerimizin oranı yüzde 81. İki doz aşısını tamamlamış öğretmenler yüzde 66 ile Türkiye ortalamasının üzerinde." dedi.

 

BioNTech'te üçüncü doz olacak mı?

BioNTech için veya m-RNA aşısı için şu an için 3'üncü doza gerek olmadığını ifade eden Koca, "Ama 7-8 ay sonra koruyuculuğunun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Dolayısıyla bizim şu an 3,5- 4 aylık sonuçlar bizim elimizde. Şu ana kadar bir ihtiyaç görünmüyor. Fakat önümüzdeki süreçte, takiple, ne zaman gerekip gerekmediğini de söylemiş olacağız." dedi.


"Delta varyantı Türkiye’de yüzde 90'ı geçti"

Varyantların her geçen gün yoğunlaştığını ifade eden Koca, şöyle devam etti:

"Niye vaka sayılarımız artıyor? Hareketlilik çok arttı ve vatandaş biraz bıktığı için tedbirlere uyum giderek azalmaya başladı. Şu an delta varyantı Türkiye’de yüzde 90'ı geçti. Delta Plus da giderek artıyor. Şu an yüksek oranda değil ama hızlı şekilde artıyor. Bu, varyant değişikliğinin toplumdaki bulaşıcılığın daha yoğunlaştığı anlamına geliyor. Daha önce 1,5 metre ile sağlanan koruma, şimdi ancak 2 metre ile korunabilir durumda. Salgını gündemimizden çıkarmalıyız ama tedbirlere uymalıyız. Tedbirlerle birlikte hayata devam etmeliyiz."

PAYLAŞ
GÖNDER
×