Dağlık Bölgeler için Sürüş Tavsiyeleri

Dağlık Bölgeler için Sürüş Tavsiyeleri
Sürücü ehliyeti sahibi olunca pek çok yolculuk ve birbirinden heyecanlı maceralar sizi bekliyor olacak. Tüm sürüşlerinizde dikkati elden bırakmamanız ve iyi bir sürücü olmanız gerekse de bazı yollarda ekstra dikkat harcamanız gerekebiliyor.

İşte dağlık bölgeler de bu örneklerimizden bir tanesi. Özellikle dağlık bölgelere doğru bir rota çizdiyseniz, araç kullanırken pek çok şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Yola çıkmadan önce pek çok hazırlık yapmalı ve aracınızın dağlık bölgelerde yol alabileceğinden emin olmalısınız. Ardından aracınızı kullanırken de dikkati elden bırakmamalı, sizin ve sevdiklerinizin hayatını olabildiğince korumalısınız.

Bizler Güven Sürücü Kursu olarak ister dağlık bölgelerde ister düz yollarda en iyi şekilde araba kullanabilmeniz için profesyonel bir direksiyon eğitimi veriyoruz. Sıcak bir aile samimiyetine sahip olan kursumuzda, tüm kursiyerlerimiz ile özel olarak ilgileniyor, sizin hedeflerinizi kendi hedefimizmiş gibi benimsiyoruz. Çıkan ehliyet soruları ile sınavları daha kolay bir şekilde geçebilmenizi sağlıyor, sizleri kolayca sürücü ehliyeti sahibi yapıyoruz. Sizler de hayallerinize kavuşmak, yollarda korkusuzca yol almak ve yetkin bir sürücü olabilmek için Güven Sürücü Kursu’nu tercih edin. İsterseniz gelin dağlık bölgeler için tavsiyeler vererek yazımıza bir giriş yapalım.

Hazırlıklarınızı Tam Olarak Yapın
Dağlık bölgelerde yolculuk yapacaksanız, hazırlık yapmadan hiçbir şekilde yola çıkmanızı önermiyoruz. Özellikle ülkemizdeki bazı bölgelerde mahsur kaldığınızda günlerce yardıma ulaşamayabilir, tehlikeli kazalara karışabilir ve oldukça trajik sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dağlık bölgelerde sürüş yapmadan önce mutlaka bölgenin haritasına hakim olmalısınız. Cep telefonunuzun veya internetinizin çekmediği bölgelerde ilerleyebilmek için haritaya hakim olmak oldukça büyük bir önem taşıyor. Bunun dışında bölgedeki yerlerin telefon numarasını kaydedebilir, yola çıkmadan önce kendinize duraklar belirleyerek yolculuğunuzun daha güvenli geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olursunuz. Aynı zamanda yanınızda mutlaka yeterli yiyecek ve su imkanı olduğundan, kendinizi koruyacak kıyafetler taşıdığınızdan da mutlaka emin olmalısınız.

Sürüşünüzü Dağlık Bölgelere Göre Düzenleyin
Sürüş kısmı, dağlık bölgeyi aşabilmek ve yolunuza devam edebilmek için kritik bir konumda yer alıyor. Özellikle yokuş çıkmak, aracınızı büyük oranda zorlayan bir eylem olduğu için dik bayırlarda mutlaka aracınızın kontrol paneline hakim olmalısınız. Mutlaka aracınızı yormayacak düşük viteslerde aracınızı kullanmalı, hararet göstergesine dikkat etmelisiniz. Gerektiği yerlerde aracınızı kenara çekmeyi bilmeli, motorunuzun sağlığını riske atmamalısınız. Dar yollarda hızınızı oldukça alçaltmalı, sis farlarınızın çalıştığından emin olmalısınız. Aynı zamanda aracınızı uygun yerlere park etmeli ve trafikte de dikkatli olarak kazaların mutlaka önüne geçmelisiniz.

Tehlikelere Karşı Dikkatli Olun
Dağlık bölgelerde, hiç beklemediğiniz engellerle karşılaşabilir, karşınıza bir anda bir hayvanın zıpladığını görebilirsiniz. Diğer yandan tepelerden kayaların düştüğüne şahit olabilir, toprak kayması gibi riskli olaylarla burun buruna gelebilirsiniz. Ayrıca dağlık bölgelerdeki yollar virajlı ve dar olduğundan yine sürüş açısından oldukça zorluk yaratabiliyor. Bu yüzden dağlık yollarda araç kullanırken tehlikelere karşı daha dikkatli olmalısınız. Uykunuzu yeterince almalı, dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmalısınız. Gerekirse yanınızdakilerden sessiz olmalarını istemeli ve radyonuzu kapatmalısınız. Böylece daha iyi konsantre olabilir ve yola odaklanarak tehlikesiz bir seyahat geçirebilirsiniz.

PAYLAŞ
GÖNDER
“Erciyes’i önümüzdeki dönemde termal turizmle de buluşturacağız” KESOB ile Türkiye İş Bankası arasında işbirliği protokolü imzalandı Türkiye’de Kayak Eğitiminin Merkez Üssünde 7’den 70’e Herkes Kayak Öğreniyor Başkan Akay, “Milletvekilliği için görüşmüş olsam kimseden gizlemem!” Sarıoğlan’da Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi açıldı Okul servis ücretlerine zam geldi Karaismailoğlu: 2022’de Yerli Ve Milli Uygulamalarla 138 Bin 445 Siber Saldırıyı Engelledik Bakan Akar, tarihi kalede vatandaşlarla buluştu Kayseri’de vatandaşlar tepkili, dinamit fabrikası istenmiyor Büyükkılıç, Erciyes'te Kayak Severlerle Buluştu LÖSEV mutlu et paketleri ile mutluluk paylaştıkça çoğalıyor YRP ve HÜDA PAR, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları kınadı MÜSİAD ‘Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu Beklenen kar yağışı Erciyes’te başladı Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığına İbrahim Kaya atandı İsveç'te Kur'an-I Kerim'in Yakılması Yahyalı’da Protesto Edildi ASKON’DAN BÜYÜKELÇİLİK ZİYARETLERİ Meteoroloji’den, Kayseri için sarı ve turuncu kod uyarısı Kayseri için "sarı" uyarı: Fırtına ve sağanağa dikkat Regaib Kandili bugün idrak edilecek BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN REGAİB KANDİLİ KUTLAMA MESAJI Başkan Büyükkılıç'a Yılın İlk Ödülü TBB'den Odakır: “Melih Eymen için de elimizden geleni yapalım” Büyükkılıç: “Sanayicimiz çalıştıracak eleman arıyor, illa kamu olacak diye bir şey yok” Korkutan deprem!
×