Reklamı Kapat

Covid-19 bitmeden Yezo çıktı

Covid-19 bitmeden Yezo çıktı
Koronavirüsün Çin'de ortaya çıkmasının ardından bu sefer de Japonya'da Yezo adı verilen virüs tespit edildi.

Uzmanlar, kenelerden geçen bu hastalığın insandan insana da bulaştığını söylüyor. Hastalık üzerindeki çalışmalar hızlandırıldı.

Çin'de ortaya çıkan ve geçtiğimiz yıldan bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs henüz tam anlamıyla atlatılamamışken, bu sefer de Japonya'dan kötü haber geldi. Japon bilim insanları, keneden insana geçen ve bulaşıcı olduğu belirlenen Yezo adlı virüs tespit etti.

Yeni virüs, kendini kandaki pıhtı hücreleri ile akyuvarların azalması ve beraberinde ateşle belli eden bir hastalığa sebep oluyor. Hokkaido Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar ve meslektaşlarının yaptığı keşif, Nature Communications bülteninde yayımlandı.

Yezo virüsü, 2019 yılında bir eklembacaklı tarafından ısırılan 41 yaşındaki bir adamın ateş ve bacak ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurmasından sonra keşfedildi. Ertesi yıl yine bir kenenin ısırmasından sonra benzer belirtiler sergileyen ikinci bir hasta daha ortaya çıktı.

İki hastanın kan numunelerinden izole edilen virüslerde genetik analiz uygulanmasından sonra, Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsü gibi patojenleri de barındıran bir nairovirüs sınıfı olan yeni bir ortonairovirüs tipi bulundu. Bilim insanları bu yeni türe, virüsün keşfedildiği yer ve ülkenin kuzeyinde bulunan büyük bir ada olan Hokkaido'nun Japonca'daki tarihi adı Yezo ismini verdiler.

PAYLAŞ
GÖNDER
×