CHP’li Ünalmış: “Ulaşım fiyatında Konya’yı ikiye katladık”

CHP’li Ünalmış: “Ulaşım fiyatında Konya’yı ikiye katladık”
CHP Milletvekili Aday Adayı Niyazi Ünalmış Kayseri’de ulaşım ücretlerine gelen zam hakkında açıklamalarda bulundu. Ünalmış, “Konya’da tam bilet 4 buçuk lira, indirimli bilet 2 buçuk lira. Dolayısıyla bu ücretlerin şehirler arasında kıyaslanarak ücret belirlenmesi ya da zamlanması doğru değil. 8 buçuk lira gerçekten vatandaşın cebini yakacak bir rakam. Aslında kıyaslamayı, vatandaşın cebini yakıp yakmamasını dikkate almak gerekiyor” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından, şehir içi ve ilçe toplu taşıma ücret tarifelerinde değişikliğe gidildi. 15 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde tam bilet 8,5 lira, indirimli bilet ise 4,25 lira olarak güncellenmişti. Gelen tepkilerin ardından yapılan açıklamada, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımı sübvanse etmeye devam ederek, siyasi ikbal peşinde koşup ucuz siyaset yapanlara rağmen hizmetkârı olduğu Kayserililerin menfaati doğrultusunda çalışmaya kararlılıkla devam edecektir” ifadeleri yer aldı. Birçok siyasi partiden eleştiriler gelmeye devam ederken bir eleştiri de CHP Milletvekili Aday Adayı Niyazi Ünalmış’tan geldi.

Ulaşıma gelen zamlar hakkında konuşan Ünalmış “Büyükşehir Belediyesi tarafından dün yapılan bir açıklama vardı. Bu açıklamada İzmir ve Hatay gibi illerle kıyaslama söz konusuydu. Böyle bir kıyaslama yapılması ulaşım ücretlerine yapılacak zam açısından yanlış. Çünkü Kayseri’nin kendine has özellikleri var. Bu şehirler arasında yüz ölçüm farkları, doğal farklılıklar var. Bu nedenle biz bu kıyaslamanın doğru olmadığını düşünüyoruz.  Mesela Konya örneğinde bildiğim kadarıyla tam bilet 4 buçuk lira, indirimli bilet 2 buçuk lira. Dolayısıyla bu ücretlerin şehirler arasında kıyaslanarak ücret belirlenmesi ya da zamlanması doğru değil. 8 buçuk lira gerçekten vatandaşın cebini yakacak bir rakam. Aslında kıyaslamayı vatandaşın cebini yakıp yakmamasını dikkate almak gerekiyor. Biliyorsunuz asgari ücrette yüzde 50’ye yakın bir artış oldu. Bu artışın vatandaşın cebine yansımasıyla daha vatandaş asgari ücreti cebine bile koymadan ulaşım ücretine zamlar geldi. Bence Büyükşehir Belediye’sinin bu konuda yaptığı kıyaslama yanlış. Vatandaşın cebininin düşünülerek artışların düşürülmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

PAYLAŞ
GÖNDER
YRP’li Önder Narin, “Seçimi Yeniden Refah Partisi belirleyecek” CHP’li Ünalmış, “Eski il başkanı hangi aracı kullanıyor?” 6’lı masanın adayı yine belli olamadı! Yeniden Refah Partisi Kayseri Seçim Koordinasyon Merkezi ilk toplantısını yaptı İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL'DEN KESİNTİSİZ ULAŞIM ÖNERİSİ İYİ Parti Kayseri teşkilatında görev dağılımı Önder Narin: Emeklilikte Adalet sağlanmalı CHP’li Ünalmış’dan, sürekli kaza yaşanan yol için iyileştirme talebi İYİ Parti’li Yücel, “Belediye, pazar esnafını cezalandırıyor” YRP’de SKM Başkanı Ferudun Öztaş oldu SP: ULAŞIMA YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINMALI CHP’li Ünalmış: “Ulaşım fiyatında Konya’yı ikiye katladık” Vatan Partisi’nden Kılıçdaroğlu’na eleştiri Gelecek Partili Özdağ’dan TÜVTÜRK Protestosu CHP’li Orhan’dan toplu ulaşım zammına sert tepki CHP'nin çiçeği burnunda İl Başkanı Genel Merkezde KAZIM YÜCEL: ZAMLARA DOYMADINIZ GİTTİ! Özdemir: Suriye’nin geleceğine okyanus ötesinden gelenler değil, bölgenin sahipleri karar verir SP: CUMHURBAŞKANI’NA YAPILAN HAREKET TEK KELİME İLE İĞRENÇTİR İYİ Partili Yücel: “Vatandaşın hakkını belediye meclisinde arıyoruz” Kazım Yücel'den Kadroya Alım Yöntemine Tepki CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Devrim Demirtaş oldu CHP İl Başkanı için “ortak aday” formülü İYİ Partili Yücel: “Mülteciler gitmek isterse sınıra kadar 5 otobüs verebilirim” CHP Kayseri İl Başkanlığı seçiminde gergin anlar
×