CHP’li Niyazi Ünalmış: “AK Parti, yapay krizlerle Anayasa Değişikliği yapmak istemektedir”

CHP’li Niyazi Ünalmış: “AK Parti, yapay krizlerle Anayasa Değişikliği yapmak istemektedir”
AK Parti hükümetinin yargı kurumları üzerinden Anayasa Değişikliği gündemi yaratmaya çalıştığını söyleyen CHP Kayseri Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Niyazi Ünalmış, “Genel seçimlerden hemen sonra sürekli Anayasa Değişikliği gündemi oluşturmaya çalışan ve kamuoyunda yeterli çoğunluğu vermediği AKP iktidarı, yapay krizlerle Anayasa Değişikliği yapmak istemektedir. CHP örgütleri başta olmak üzere, Türk halkı bu yapay krize en güzel tepkiyi vermiş, milletvekillerimiz mecliste adalet nöbeti tutmaya başlamışlardır. Yine Türkiye Barolar Birliği ve Barolarımız AYM’den Yargıtay’a adalet yürüyüşü düzenlemişlerdir, demokratik eylemler devam etmektedir. Mesele, Can Atalay’ın özgürlük meselesi değil, hukuk devleti ilkelerini, tek adam rejimine teslim edip etmeme meselesidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, Adalet-Hukuk krizine yönelik ve ‘İktidar eliyle Yargıtay’ın Hukuk Darbesi’ temalı, 81 il genelinde ortak basın açıklaması yapıldı.
TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın 13 Temmuz tarihinde, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne yapılan tahliye başvurusunun reddedildiğini söyleyen CHP Kayseri Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Niyazi Ünalmış, “Red kararı aleyhine Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi’ne yapılan itiraz başvurusu da reddedilmiştir. Can Atalay tarafından, 20 Temmuzda Anayasa Mahkemesi’ne adil yargılanma, seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle müracaat edilmiştir. 25 Ekim tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’ haklarının ihlal edildiğine karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin kararı çok açıktır; Atalay’ın yargılandığı yerel İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ise bu konuda yetkisi olmamasına ve Anayasa Mahkemesi’nin kararı çok açık olasına rağmen dosyayı Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı doğrultusunda karar verilmek üzere Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne göndermiş, krizin fitilini ateşlemiştir. 8 Kasım 2023 tarihinde, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi; AYM’nin kesinleşmiş bir hükümden dolayı inceleme yaparak yetkisini aştığını ve Anayasayı ihlal ettiğini gerekçe göstererek Can Atalay’ın hapis cezasının onanmasına ve Atalay hakkında ihlal kararı veren AYM üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına karar vermiştir. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından Anayasanın 153’üncü Maddesi ve Yasama Dokunulmazlığını içeren 83’üncü Maddesi açıkça ihlal edilmiştir” şeklinde konuştu.
‘AKP İKTİDARI, YAPAY KRİZLERLE ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK İSTEMEKTEDİR’
AK Parti iktidarının yargı kurumları üzerinden Anayasa Değişikliği gündemi yaratmaya çalıştığını söyleyen Ünalmış, “Krize ve Yargıtay’ın hukuk darbesine giden süreç ve kriz bu şekilde özetlenmişken, iktidar ve avanelerinin, oluşan bu krizden hemen sonra ‘Anayasa Değişikliği’ çığırtkanlığına girmeleri ve bu yönde açıklama yapmaları ise aslında bu krizin ne için çıkarıldığını, yargı kurumları üzerinden kriz çıkartarak kafalarının ardındaki art düşünceyi hayata geçirmek istediklerini açıkça ortaya koymuştur. Genel seçimlerden hemen sonra sürekli Anayasa Değişikliği gündemi oluşturmaya çalışan ve kamuoyunda yeterli çoğunluğu vermediği AKP iktidarı, yapay krizlerle Anayasa Değişikliği yapmak istemektedir. CHP örgütleri başta olmak üzere, Türk halkı bu yapay krize en güzel tepkiyi vermiş, milletvekillerimiz mecliste adalet nöbeti tutmaya başlamışlardır. Yine Türkiye Barolar Birliği ve Barolarımız AYM’den Yargıtay’a adalet yürüyüşü düzenlemişlerdir, demokratik eylemler devam etmektedir. Mesele, Can Atalay’ın özgürlük meselesi değil, hukuk devleti ilkelerini, tek adam rejimine teslim edip etmeme meselesidir” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
KAZIM YÜCEL MEYDANDA VATANDAŞLARI DİNLEDİ DEVA Partisi Kocasinan Başkan Adayı Türkmen, "Görmezden gelinen ulaşım sorununu biz çözeceğiz" Milletvekili Çopuroğlu, “Hızlı tren projesi bölge için önemli bir ulaşım ağı oluşturacak” Milletvekili Özsoy duyurdu: “Keleş Deresi’nde doğal afet ve taşkın hasarı onarımı yapılacak” Coşkun: “Kayseri’mizi nefes alamaz hale getirdiler” CHP Kocasinan İlçe Başkanlığından Kocasinan Belediyesi’ne Slogan Tepkisi Yücel: “Vatandaşı makarna, mantıyla kandırmaya alıştılar” Gözütok, “Talas’a 7 gün 24 saat açık kalacak kreşler yapacağız” İYİ Parti Kocasinan İlçe Başkanı Şahin’den Cumhuriyet Meydanı’ndaki parti bayraklarına eleştiri Başkan Büyükkılıç 5 yıllık projelerini açıkladı Özhaseki: “Gıpta ile bakılan bir şehir konumuna geldik” Özhaseki, “Mart sonuna kadar 75 bine kadar evi teslim etmiş olacağız” Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arıkan, “Güney Çevreyolu’nu Kayserimize hediye edeceğiz” Yücel, “Tarımda bir master plan ortaya koymak zorundayız Gelecek Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhammed Tosun Oldu İYİ Partili Kazım Yücel Projelerini Açıkladı Vekili Ataş’tan Avşar halayı Kazım Yücel: Sanayicinin Derdi Büyük Yücel: “Kayseri, en çok sığınmacı barındıran dördüncü şehir” AK Parti Yahyalı İlçe Başkanı Adem Sarıçiçek oldu Milletvekili Ataş, “Taksicilik ve ticari taşımacılık yapan esnaflar sıkıntıda” AK Parti Felahiye İlçe Başkanı Halit Abul oldu Memleket Partisi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Deniz Coşkun oldu Saadet Partisi Talas Belediye Başkan Adayı Harun Toprak oldu Yücel: “Sancaktepe, Boztepe ve Oruçreis’i hak ettiği yere getireceğim”
×