CHP’li Aşkın Genç’ten iktidarın ekonomi politikasına eleştiri

CHP’li Aşkın Genç’ten iktidarın ekonomi politikasına eleştiri
CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Merkez Bankası’nın 2023 yılı için 818,2 milyar TL zarar açıklamasına ve Banka’nın hükümete yolladığı açık mektupta asgari ücrete yılda bir kez zam yapılması uyarısına tepki gösterdi. Genç, “Hükümete ‘asgari ücrete yılda bir kez zam yapın’ diyerek açık mektup yayınlayan Merkez Bankası, 2023 yılı için 818,2 milyar TL zarar açıkladı. İktidar ve ekonomi yönetimi, ekonomik krizin faturasını asgari ücretliden, emekliden, işçiden çıkarmanın planlamasını adım adım işlerken, zenginler bu krizden etkilenmek yerine daha da zenginleşiyor. Krizin suçlusu ve sorumlusu, yılda 1 kez zam yapmayı planladığınız asgari ücretle geçinen milyonlar değildir” dedi.

Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 31 Aralık 2023'te sona eren 92. hesap dönemine ilişkin bilançosuna göre, Banka’nın 2023 yılındaki dönem zararı 818,2 milyar TL oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Haftalık Bankacılık Sektörü Verileri verilerine göre ise 22-29 Mart tarihleri arasında vatandaşların kredi kartı borcu, 66,1 milyar lira artarak 3,1 trilyon liraya yaklaşırken kredi stoku 165,9 milyar liralık genişlemeyle 12,88 trilyon liraya çıktı.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TCMB’nin zararını ve yurttaşların bankalara olan borçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ekonomide yaşanan krizin faturasının asgari ücretliye yansıtıldığını belirten Genç, şunları ifade etti:

“VATANDAŞLARIMIZIN BANKALARA OLAN BORCU HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTIYOR”

“Nakit avans limitlerine getirilen sınırlamalar, kart işlemlerinde uygulanan azami faiz oranının yükseltilmesi, kredi kullanımlarının azaltılması için bankalara yapılan baskılara rağmen vatandaşlarımızın bankalara olan borcu her geçen gün daha da artıyor. Vatandaşlarımızın birincil ödeme aracı haline gelen kredi kartlarına olan borcu, 22-29 Mart arasında 66,1 milyar lira artarak 3,1 trilyon liraya yaklaşırken kredi stoku 165,9 milyar liralık genişlemeyle 12,88 trilyon liraya çıktı.

“HER SEÇİM DÖNEMİNDE DÜŞÜRMEYE SÖZ VERDİKLERİ ENFLASYONU DA FAİZİ DE DÜŞÜREMEDİLER”

Merkez Bankası’nın ‘enflasyonu düşürmek’ için aylardır uyguladığı faiz artırımlarına rağmen ne enflasyon düştü ne de vatandaşlarımızın bankalara olan borçları azaldı. Halkı sıtma ile ölüm arasında bırakanlar, ‘faiz sebep enflasyon sonuç’ garabetini ülke ekonomisinin başına bela edenler her seçim döneminde düşürmeye söz verdikleri enflasyonu da faizi de düşüremediler. Zengini daha zengin, fakiri ise açlıkla terbiye eden bu zihniyetin faiz politikası, yurttaşın içinde bulunduğu borç sarmalını daha da arttırıyor.

“MERKEZ BANKASI, 2023 YILI İÇİN 818,2 MİLYAR TL ZARAR AÇIKLADI”

Açlık sınırının altında emekli maaşı ve asgari ücretlerle hayatlarını sürdürmeye çalışan vatandaşlarımız, evine ekmek götürebilmek için borç yükünün altında yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Hükümete ‘asgari ücrete yılda bir kez zam yapın’ diyerek açık mektup yayınlayan Merkez Bankası, 2023 yılı için 818,2 milyar TL zarar açıkladı. Zarar ağırlıklı olarak Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında oluşan kur farkı ödemelerinin Hazine yerine Merkez Bankası tarafından yapılmasından kaynaklanıyor.

“KRİZİN SUÇLUSU, ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN MİLYONLAR DEĞİLDİR”

İktidar ve ekonomi yönetimi, ekonomik krizin faturasını asgari ücretliden, emekliden, işçiden çıkarmanın planlamasını adım adım işlerken, zenginler bu krizden etkilenmek yerine daha da zenginleşiyor. Sınıflar arası gelir adaletsizliğin arşa çıktığı bu düzende, krizin faturasının geçim derdi mücadelesi veren milyonlara kesilmemesi için yapılması gereken ekonomik yaptırımların tavana yayılmasıdır. Krizin suçlusu ve sorumlusu, yılda 1 kez zam yapmayı planladığınız asgari ücretle geçinen milyonlar değildir.”

PAYLAŞ
GÖNDER
Milletvekili Dursun Ataş: “İktidar, ithalata dayalı politikasıyla Türk çiftçisini ağlatmaktadır” Büyükkılıç, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na Katıldı Milletvekili Aşkın Genç: “Pınarbaşı’nın Deniz Yağan başkanımıza desteği tam” MansurYavaş, Kayseri’ye geliyor Milletvekili Genç Sarımsaklı Mahallesi vatandaşlarının sorunlarını meclise taşıdı Vekil Çopuroğlu, hükümet konakları talebini Bakan Yerlikaya’ya iletti Felahiye Belediye Başkanı Güleser: “6 kuruş borcumuz yok dediler, 6 milyon borç var” Eski İl Başkanı Ataman İYİ Parti’den istifa etti Kazım Yücel, İYİ Parti GİK listesinde yer aldı Coşkun: “Saadet Partisi’nde genel başkan değişikliği olacak” Özhaseki: “CHP güzel işleri eleştirmeye devam ediyor” Bakan Özhaseki'den Başkan Büyükkılıç'a "Hayırlı Olsun" Ziyareti İYİ Partili Ülker: “Su fiyatlarındaki yüzde 50’lik indirim uygulanmıyor” Başkan Büyükkılıç, “Bizi takip eden siyasi partimizin 2 misli oy almış bir belediye başkanıyım” Özer: “Büyükşehir Belediyesi’nin ödediği banka faizi bir ilçe belediyesinin bütçesi kadar” Koç, “Halk diyor ki; ‘Memduh Başkan seni seviyoruz ama biraz daha kendine çeki düzen ver” “AKP’li Büyükşehir Belediyesi, Suriyelilerin kentte yoğunlaşmasını engelleyecek tedbirler alır mı CHP’li Aşkın Genç’ten iktidarın ekonomi politikasına eleştiri Saadet Partili Coşkun yeniden il başkanı oldu İsmail Özdemir, yeniden!.. “Fatih Erbakan’ı Cumhurbaşkanı olarak iktidara getireceğiz” AK Parti büyükşehirlerde en çok oyu Kayseri’de kaybetti İtirazlar reddedildi: Pınarbaşı’nda yeniden seçime gidiliyor İl seçim kurulu itirazı reddetti: Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk oldu Özhaseki: “Seçimlerde vatandaşımızın ihtarını herkes almıştır”
×