CHP’li Arık: Kayserimiz 17 yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor

CHP’li Arık: Kayserimiz 17 yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yapımı sürekli ötelenen Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin bir kez daha revize edilmesine tepki göstererek, “Sayın Bakan, ticari zekasıyla nam salmış Kayseri’miz tam on yedi yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor” diye konuştu. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2017 Bütçesinin görüşülmesi sırasında, 2021 yılında faaliyete geçeceği belirtilen Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi, bakanlığın sunuş kitapçığında 2025 yılında tamamlanacağı ileri sürüldü.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin ulaşım sorunlarını TBMM’de gündeme taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü, Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan Arık, “Sayın Bakan, ticari zekasıyla nam salmış Kayseri’miz tam on yedi yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor. Bakınız, 2 Cumhurbaşkanı, 3 Başbakan, sizin de aranızda bulunduğunuz 9 Ulaştırma Bakanı, sayısız milletvekili Kayseri için yüksek hızlı tren sözü verdi. Ben de Plan ve Bütçe Komisyonlarında Ankara’dan yola çıkan kaplumbağa Kayseri’ye ulaştı, Kayseri’ye yük sek hızlı tren ne zaman gelecek, diye sordum; Sayın Bakanın cevabı ‘Proje bitti, ihale aşamasında.’ Bir sonraki Plan ve Bütçe Komisyonunda yani 3 Kasım 2017 tarih inde tekrar sordum ‘Kayseri’ye niçin üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz, Kayseri yüksek hızlı trene ne zaman binecek? ‘ diye. Bakın, Sayın Bakanın cevabı aynen şöyle: ‘Kayseri hızlı tren projesi bitti - kayıtlara girmesi açısından önemli - Aralık ayı içerisinde yapım ihalesine çıkacağız; üç, üç buçuk yıl içerisinde de bitirmiş olacağız. Bunu daha öncede söylemiştik, bir kez daha ifade ediyorum.’ Yani o günkü Ulaştırma Bakanının söylemine göre Kayseri bugün yüksek hızlı trene binmiş olacaktı. Siz Bakan ık koltuğuna oturunca 21 Ağustos 2020 tarihinde yazılı olarak sonra da yine 19 Kasım 2020 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonunda size sordum. Sizin de verdiğiniz cevap: ‘Paramız yok, dış kaynak bulabilirsek?’

Bakınız, bugün de kitapçığınıza bakıyorum, diyorsunuz ki: ‘Kayseri’yi yüksek hızlı tren hattına dâhil etmeyi amaçlıyoruz. ‘ Şimdi, ben, burada ‘Kayseri’yi niçin aldatıyorsunuz, Kayseri’ye niçin yalan söylüyorsunuz, devleti yönetenler milletine yalan söyler mi? ‘ desem Sayın Başkan beni oradan uyaracak… Temiz bir dil kullanın. ‘ diyecek ki uyarma ya başladı.

Sayın Başkanım, siz benim yerimde olsanız nasıl bir dil kullanırsınız? Bakınız Sayın Başkanım, size soruyorum: ‘2017’nin Aralık ayında ihalesi bitmiş olacaktı’ diyor ama bugün gelinen noktada ‘Kayseri’yi de Yüksek Hızlı Tren Projesine almayı planlıyoruz’ diyor. Şimdi, ben bu Sayın Bakana ne söyleyeyim? Yani ne söyleyebilirim? Ya, siz benim yerimde olsanız Sayın Başkan ne söylersiniz? Siz söyleyin, ben onu söyleyeyim. ‘Kayseri’yi de almayı düşünüyoruz. ‘ diyor ama bir önceki Bakana göre biz şu an hızlı trene binmiş olacaktık.”

YOL YOK ÖDÜL VAR!

Kayseri’nin ulaşım konusundaki önemli konularından birinin de otoyol olduğunu ifade eden 20 yıldır 20 kilometrelik Felahiye’nin Gövdere yolunun yapılmadığını belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Başka bir problem; otoyol problemi. Bakınız, Sayın Genel Başkan Yardımcısına soruluyor, Sayın Özhaseki’ye ‘Kayseri’ye ne zaman otoyol gelecek? ‘ diye. Sayın Bakanın cevabı aynen şu: ‘Kırşehir’e kadar çift yol, oraya kadar gidin, sola dönün, Niğde Otoyolu’ndan gidin.’

Sayın Başkan, şimdi benim nasıl bir dil kullanmamı düşünüyorsunuz? Yine, yirmi yılda Felahiye’nin Gövdere yolunu, 20 kilometrelik yolu yapamadınız.

Bakınız, olmayan proje için de Belediye Başkanı ödül almış Sayın Başkan. Kayseri’de seçim döneminde atılan manşetler ‘Ankara -Kayseri arası bir buçuk saat olacak.’ diyor. Ne zaman diyor? 2017’de deniliyor ama Kayseri’de hâlâ yüksek hızlı tren yok.”

PAYLAŞ
GÖNDER
Rasim Arı’dan hodri meydan Kazım Yücel dert dinledi: Faturalar can yakıyor Erbakan: Asıl cahillik Peygambere ve eşine dil uzatılmasına ifade özgürlüğü demektir Babacan: “Bu kriz, el yapımı bir krizdir” CHP’li Arık’ın ‘emekli maaşı’ önergesi reddedildi Kayseri için demediğini bırakmayan Rasim Arı, AK Parti’den istifa etti Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Narin: Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu CHP İl Başkanı Özer'den AK Parti Milletvekili İsmail Tamer'e 3 kuruşluk tazminat davası Kayseri’de Covid-19 yüzde 100 arttı Erbakan iktidara yüklendi: Ne adalet kaldı ne kalkınma! Bakanlık, 'hızlı tren' ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı Erbakan: İlk iş çiftçiye, memura, işçiye yüzde 100 maaş zammı yapacağız 8 bin doktor Türkiye’den gitmek istiyor Muharrem İnce’nin ilginç çağrısına partilerin yanıtı merak ediliyor Fatih Erbakan'dan çok konuşulacak zorunlu PCR testi açıklaması CHP’li vekil Çetin Arık’ı kızdıran icraat: Kayseri’den neyin intikamını alıyorsunuz? Özhaseki, “2023 seçimlerinde bir kez daha destan yazacağız” Muharrem İnce 14 Ocak’ta Kayseri’de İYİ Partili Kazım Yücel: "Kürsü yerinde, toplantı meclis salonunda" SP İl Başkanı Coşkun: Düşünmek eleştirmek suç olmaktan çıkarılmalı Özdemir: Maaşlardaki artış vatandaşı memnun etti BAKAN YARDIMCISI GÜRCAN’DAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A BÜYÜK ÖVGÜ YRP Başkanı Narin: “Memura verilen maaş artışı, enflasyon karşısında kayboldu” MHP ‘Sevdamız Kayseri’ dedi, sorunlara çözüm üretti Gelecek Partisi’nde istifa şoku
×