Çay zammı, esnaf ile müşteriyi karşı karşıya getirdi

Çay zammı, esnaf ile müşteriyi karşı karşıya getirdi
Çaya gelen yüzde 43,71’lik zam, esnafları da vurdu. Zam yapmak zorunda kalan çay evi işletmecileri müşteri sayısının düşmesinden ve karşılaştıkları olumsuz tepkilerden dertli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs’ta 2022 ürünü yaş çay alım fiyatını açıkladı. Buna göre yaş çay bir önceki seneye göre yüzde 76 artışla kiloda 6,70 liraya yükseldi. Yaş çay kilogramda destekleme oranı da arttırılarak 30 kuruşa çıkarıldı. Yaş çay taban fiyatının ve destekleme oranının belli olmasının ardından çay üreticisi Çaykur da çay fiyatlarına yüzde 43,71 oranında zam yapıldığını duyurdu. Bu da doğruda çayın kilogram etiket fiyatlarını yukarıya çekti. 45-50 TL olan çayın kilosu 80 lirayı buldu. Geçen ay 1,50 TL’ye satılan bir bardak çayın fiyatı da 2 - 2,50 liraya çıktı.

Vatandaşlar ve çay ocağı işletmecileri zamlardan dolayı dertli. Kayseri’de 50 yıldır çay evi işletmeciliği yapan Fuat Uzak, şekerin ardından çaya yapılan zammın kendilerini de memnun etmediğini dile getirdi. Zincirleme gelen zamların vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü dile getiren Uzak, “Müşteri sayımızda azalma söz konusu. Her gün zam yapmaktan biz utanır olduk, müşterilerimiz bir bardak çayın hesabını yapmaya başladı. Yeni gelen zamla birlikte birlikte yine kurtarmaz oldu. O yüzden maliyet yükselince bardak fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldık. Genelde müşterilerimiz emekli kesimden ve bir bardak çayın hesabını yapan insanlar bu yüzden de tepkiler oldukça kötü” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de başka bir işletme sahibi olan Sevda Sezer de yapılan zamlardan sonra müşterilerinin tepki gösterdiğini dile getirdi. Sezer, “1,50 TL’ye sattığım çayı gelen zamlardan dolayı 2 TL’ye çıkardım. Müşteri sayımızda düşüş oldu ve tepkiler de alıyoruz. Dün gelen bir grup müşterimiz çay içti ve bir şeyler yediler. 100 TL hesap çıkınca ‘4 çaya 100 TL mi alıyorsunuz?’ diye tepki gösterdi. Yani zam kendini belli ediyor. Öğrencilere de hitap ediyoruz fakat bizi ayakta tutan çevredeki esnaflar. Haliyle artık onlar da kendileri çay demlemeye başladılar. Haklı olarak kendilerini düşünüyorlar” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Tele takılan Karaleyleği işçiler kurtardı ALİ ÖZCAN: “TİCARET DENİLİNCE AKLA KÜLTEPE GELECEK” Bakan Akar’dan Kayseri ziyareti Büyükşehir'in Kariyer Merkezi 50 Bin Kişiye Ulaştı, 2 Bin Kişiye İstihdam Sağladı Büyükşehir, Yavru Vatan Kıbrıs'ta İş Birliği İçin İmza Töreninde Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den Başkan Büyükkılıç'a Ziyaret KİRACIOĞLU: “HER ŞEY SANAYİCİLERİN HAKLARINI SAVUNMAK İÇİNDİ” Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın: “Kavgasız, gürültüsüz yeni bir dönem başlatıyoruz” Kayseri OSB’de Mehmet Yalçın dönemi OSB’ne Sahip Çık Platformu: Seçimde tüm sanayicilerimiz aday olabilmeli Kurbanda doğru bilinen bazı yanlışlar neler? Avrupa'nın en yüksek Dağ Maratonu Erciyes'te 6. kez koşulacak SON DAKİKA… Ekmek zamlandı! 200 gram ekmek 3,5 lira oldu Semt pazarı fiyatları Kurban pazarları 25 Haziran’da açılacak; Fiyatlar el yakıyor! Başkan Büyükkılıç’tan ‘ek bütçe’ açıklaması Sıcaktan bunalanlar için Erciyes’te kamp imkanı Meteoroloji gün ve saat verip yeniden uyardı KAYÜ Tomarza Mustafa Akıncıoğlu MYO’da Mezuniyet Coşkusu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kurban Bayramı’nda tren seferlerinde ek kapasite artışı yaptı Sinop ve Van'dan Getirilen İki Yavru Ayı, Hayvanat Bahçesi'ne Renk Kattı Uluslararası Nötrino Deneylerinin Kontrol Merkezi ERÜ’de Kuruluyor Bakan Nebati Kültepe Zirvesi için Kayseri’ye geliyor Kayseri Karadenizliler Derneği genel kurula gitti Nursaçan’a destek paylaşımları Mehmet Yalçın’a ittifak desteğini bozmadı
×