Büyükşehir Belediyesi, Şehrin Tarihine 2022'de de Sahip Çıktı

Büyükşehir Belediyesi, Şehrin Tarihine 2022'de de Sahip Çıktı
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kadim kent Kayseri’nin tarih dolu dokusuna 2022 yılında da sahip çıkarak kazı çalışmaları ile restorasyon ve konservasyon çalışmalarını sürdürdü.

Kayseri’yi bir ‘açık hava müzesi’ şeklinde niteleyen ve Kayseri’nin tarihine ayrı biz özen gösteren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kent merkezindeki ve ilçelerdeki tarihi dokuya sahip çıkarak proje ve faaliyetlerini yürütüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında ilçe ve kent merkezindeki 16 noktada kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını yürütüyor.

MÜZEDEN KONAĞA, CAMİDEN TÜRBEYE, KİLİSEDEN KAZILARA KADAR HER ALANDA ÇALIŞMA

Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında müzeden konağa, camiden türbeye, kiliseden kazılara kadar hemen her alanda çalışma yaparak, Kayseri’deki tarih hazinesini canlandırıyor ve kent dokusu ile turizmine kazandırıyor. Bu anlamda 1 yılda Ahi Evran Müzesi yenilenerek yeniden ziyarete açılırken, İncesu Karamustafa Paşa Kervansarayı Arasta Çarşısı’nın onarımı çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından projeleri hazırlanan Seyyid Burhaneddin Mezarlığı Selçuklu Türbesi’nin Restorasyonu ve Gavremoğlu Konağı’nın Konservasyonu ve Çevre Düzenlemesi çalışmaları tamamlanırken, Seyyid Burhaneddin Cami’nin ve Bünyan Samağır Abdurrahman Gazi Türbesi’nin de restorasyonu tamamlandı.

6’SI TAMAMLANMIŞ, 10’U DA DEVAM ETMEKTE OLAN 16 NOKTADA FAALİYET

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2022 yılında, Ahi Evran Müzesi, İncesu Karamustafa Paşa Kervansarayı Arasta Çarşısı’nın onarım çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi tarafından projeleri hazırlanan Seyyid Burhaneddin Mezarlığı Selçuklu Türbesi’nin Restorasyonu ve Gavremoğlu Konağı’nın Konservasyonu ile Çevre Düzenlemesi çalışmaları, Seyyid Burhaneddin Cami’nin ve Bünyan Samağır Abdurrahman Gazi Türbesi’nin de restorasyonu olmak üzere toplam 6 noktada çalışmalar tamamlandı. Ayrıca, İncesu Agios Dimitrios Rum Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları, Yeşilhisar Soğanlı Tahtalı Kilisenin restorasyon çalışmaları, Yeşilhisar Soğanlı Çevre Düzenlemesi restorasyon çalışmaları, Tavukçu Mahallesi Restorasyon çalışmaları, Kültepe Asurlu Tüccarlar Mahallesi Canlandırma Projesi, Kayadan Oyma Kültepe Müzesi yapım çalışmaları, İncesu Örenşehir mozaikleri kazısı, Taşhan bölgesinde yer alan 7.5 milyon yıllık fosil kazıları, Keykubadiye Sarayı kazı çalışmaları ve Kültepe- Kaniş-Karum kazı çalışmaları gibi 10 noktada da çalışmalar sürdürülüyor.

PAYLAŞ
GÖNDER
Palancıoğlu, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Kentsel Dönüşüm Dairelerini İnceledi Hocalı Şehitleri, Yeni Yapılan Azerbaycan Parkında Anıldı Kocasinanlı Gençler, Yeni Proje İle Tarımsal Üretime Teşvik Edilecek! Mahalle sakinleri girişteki kavşağın düzeltilmesini istiyor KASKİ'den Araç ve İş Makinesi Alım İhalesi KAYMEK, Evli Çiftleri Kayseri Yağlaması Etkinliği İle Buluşturacak Kocasinan’ın 41. sosyal tesisi Kocasinan Akademi, Ertuğrulgazi Mahallesi’nde açıldı Büyükkılıç: Erciyes Dağı 4 mevsim vatandaşımıza hizmet sunacak Kayseri Havalimanı yeni terminal binası ilk yolcularını karşıladı Talas'ta 'Dijital Baba' Söyleşisi Talas’ta kentsel dönüşüm evleri Kura ile sahibini buldu Talas Personeline İş Güvenliği Eğitimi 2024’ün İlk Antika Pazarına İlgi Büyüktü Kocasinan’da Yangın Tatbikatı Gerçeği Aratmadı Talas Gençlik Merkezi’nde Küçük Prens tiyatro oyunu sahnelendi Büyükkılıç, Terminal binasının yenileneceğini duyurdu Başkan Taşyapan kentsel dönüşüm proje alanını yerinde inceledi Başkan Yalçın'a 5 Yılda 10 Ödül Başkan Arslan, çatı ve oluk yapım çalışmalarını inceledi Çanakkale’den Cumhuriyete 100. Yıl Müzesi Talas'ta açıldı Suya 1 yıl zam yapılmama kararı alındı İncesu’da ‘Fidan Dik Orman Olsun, Yaşayacak Yurdun Olsun’ sloganı ile 5 bin çam fidanı dağıtıldı Başkan Büyükkılıç ile Büyükşehir'de "2023" Böyle Geçti Talas’ta Hilye-İ Şerif Odası Ziyaretçilerini Bekliyor Talas-Şuşa Kültür Köprüsünde Sona Yaklaşıldı
×