BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN

BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN
Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Dahiliye Bölümünden Uzm. Dr. Ömer Faruk Arcasoy, “Böbrek yetmezliği tablosu yerleştikten sonra geriye dönüş söz konusu değildir. Bu yüzden özellikle beslenme konusunda bazı noktalara dikkat etmek gerekir” dedi.

“Böbrek hastalıkları toplumumuzda önemli bir ölüm ve işgücü kaybı nedenidir. Hastalığın sinsi seyretmesi , toplumsalfarkındalığın yeterli düzeyde olmaması, risk faktörlerinin fazla olması hastalığın yaygınlığının en önemli nedenleridir.” diyen  Melikgazi Hastanesi Dahiliye Bölümünden Uzm. Dr. Ömer Faruk Arcasoy, “Toplumun %15’i hastalıktan etkilenebilmektedir. İnsanımızın hastalığın farkında olmaması nedeni ile son dönemde böbrek yetmezliği ( SDBY) gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile bireyin ve ülkenin sağlık bütçesini ciddi olarak tehdit etmektedir. Kronik böbrek hastalarında ölüm ve maluliyet riskleri sağlıklı bireylerden 10-30 kat daha yüksektir. Yüksek maluliyetoranları ve kötü yaşam kalitesi, bu hastaların aile ve sosyal yaşantılarını olumsuz etkiler ve ekonomik üretkenliklerini engeller.

Kronik böbrek hastalığı basit ve ucuz kan ve idrar testleri ile kolayca teşhis edilebilir. Erken evrede saptandığında hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler, hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımlarıile ilerlemesi engellenebilir veya geciktirilebilir. Üstelik, riskli bireylere yönelik etkin tarama ve tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir.

Düzenli ve dengeli beslenme, ideal vücut ağırlığının korunması, düzenli fiziksel aktivite, alkol-sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, tuz tüketiminin azaltılması, yeterli su içilmesi kronik böbrek hastalıklarının gelişmesini önlemek için yapmamız gereken basit önlemlerdir.

Diyabet, hipertansiyon, böbrek taşı, ailede böbrek hastalığı öyküsü, kalp hastalığı olanlar, tekrarlayıcı idrar yolu enfensiyonları kronik böbrek hastalığı açısından riskli bireylerdir.

Gece idrara çıkmak, idrar miktarında azalma, vücutta şişlik, kaşıntı, halsizlik, yorgunluk, cildin kirli toprak rengine dönüşmesi, kilo kaybı, iştahsızlık, bulantı, kusma, nefes darlığı hastalığın belli başlı belirtileridir. Fakat tanı laboratuar ile mümkündür. Bu belirtileri olan kişilerin mutlaka hekime başvurmaları ve kan Üre ve kreatin düzeylerine baktırmaları gerekmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği tablosu yerleştikten sonra geriye dönüş söz konusu değildir. Bu yüzden amaç hastalığın önlenmesi, geciktirilmesi olmalıdır.

Bu nedenle risk faktörü olan bireyler belli aralıklarla taranmalı, önleyici basit tedbirler toplumda uygulanmalı özellikle yeterli su tüketimi sağlanmalı ve tuz kullanımı azaltılmalı, sofralardan kaldırılmalıdır. Son dönemde bebek yetmezliğinin ülkemizdeki en önemli nedeni şeker hastalığıdır. Bu nedenle şeker hastaları hekim kontrollerini aksatmamalı, tüm vizitlerde böbrek durumunu gösteren kreatin tetkiki yapılmalı, hastaları kan şeker seviyelerinin uygun seviyelerde olacak şekilde tedavileri düzenlenmelidir. Çoğu kez hasta ve hekimlerin uygulamaktan çekindiği insülin tedavisi de böbrek hastalığına gidişi geciktire bilmektedir.”

PAYLAŞ
GÖNDER
Plastikler anne karnına, insan kanına kadar girdi! Zararlı güneş ışınları kansere sebep olabilir Kalp ve damar hastalığında riskli gruplar kimlerdir? Ramazan Bayramında nasıl beslenmeliyiz? ERÜ Hastaneleri, UCARE/ACARE Mükemmeliyet Merkezi Programlarına Kabul Edildi Bahar Geldi Polen Alerjisi Kapıda Peki Nasıl Korunmalıyız? KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti
×