Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor

Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için tüp bebek tedavisi ile yüzde 40 ila 70 oranında başarılı sonuç elde ettiklerini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Profesör Dr. Gökalp Öner, gebe kalma oranı en yüksek tedavi şeklinin tüp bebek tedavisi olduğunu dile getirdi.

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Kadın ve erkekten de var olan çeşitli sorunlardan kaynaklı çiftler çocuk sahibi olamıyor. Bu süreçte çiftler bebek özlemlerinin giderilmesi için uzman doktorlara başvuruyorlar. Gebelik oranın en yüksek olduğu tedavi şeklinin tüp bebek olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Profesör Dr. Gökalp Öner, “Tüp bebek özellikle bize çocuk istemi için başvuran çiftlerin değerlendirdiğimiz zaman eğer kadının tüpleri rahim filminde kapalıysa, eğer erkeğin sperm analizinde sperm sayısı çok azalmışsa ya da hiç gözükmüyorsa ya da yumurta sayısı ciddi anlamda azalmış ya da kadının yaşı ileriyse biz o zaman tüp bebek yöntemini tercih ediyoruz. Tüp bebek yöntemi, çocuk istemi için bize başvuran çiftlere uygulanan tedavi yöntemi ve gebelik oranı en yüksek yöntemdir. Aynı zamanda bize polikistik over olup ya da çikolata kisti olup ya da herhangi bir sebep bulamadığımız çiftlerde diğer tedavi yöntemleriyle de başarı elde edemezsek yine en son uygulama olarak ta başarı şansı en yüksek olduğu için tüp bebek uygulaması tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANI 40 İLA 70 ARASINDA’

Tüp bebekte başarı oranı embriyo bağlı olarak 40 ila 70 oranı arasında olduğunu dile getiren Profesör Dr. Öner, “Tüp bebekte başarı oranı yüzde 40 ila 70 oranında embriyonun kalitesine göre değişir. Hasta çiftlerimiz bize başvurdukları zaman kadının adetin ikinci günü değerlendirilir. Yumurtaları büyütülür. Belli bir olgunluktan sonra toplanır. Eşinin spermi ile birlikte embriyo oluşturulur. Biz bu embriyonun kalitesini özellikle transfer anında yapay zekâ yöntemi de kullanarak ta en kaliteli yumurta embriyo seçilir. En kaliteli embriyo transfer edilmeden önce hastalarımıza kişisel olarak da aynı zamanda oran veriyoruz” dedi.

‘BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER ARASINDA MUTLAKA KADININ YAŞI ÇOK ÖNEMLİ BİR FAKTÖR’

Doğal yollarla bebek sahibi olamayanlar tüp bebek tedavisi olup bebek sahibi olmak istiyor. Tüp bebek tedavisinde ise kadının yaşının etkili olduğunu belirten Profesör Dr. Öner, “Tüp bebek yüzde 40 ila 70 oranında gebelik oranı olan bir yöntem. Başarıyı etkileyen faktörler arasında mutlaka kadının yaşı çok önemli bir faktör. Yumurtanın kalitesi çok önemli bir faktör, erkeğin sperm kalitesi çok önemli bir faktör. Tabii bu faktörler belirlerken de beslenme tarzı, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve çiftlerin hem psikolojik hem de diğer şekilde hazırlamaları gerekir. Hazırlıklardan sonrasında biz tedaviye başladığımız zaman bu tedaviyi de kişiselleştirdiğimiz zaman her çiftin çocuk istemi ve çocuk problemi farklı olabiliyor. Bu problemleri çözdüğümüz zaman da başarı oranı en yüksek olur” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı Okullar açıldı, omurga sağlığına dikkat! İl Sağlık Müdürü Erşan, Pınarbaşı’nda Sağlık Tesislerini inceledi Enerji içecekleri kalp krizine sebep olabiliyor Doç.Dr. Ali İhsan Tekin Varis tedavisinde güncel yöntemleri anlattı! Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alacak
×