Başkan Şahin’den GSM Operatörlerine Çağrı

Başkan Şahin’den GSM Operatörlerine Çağrı
Üniversite öğrencilerine yönelik vergisiz cep telefonu, bilgisayar ve 10 GB internet desteği sağlanacak olan uygulamada öğrencinin hattının kendi üzerine olması gerekiyor.

Uygulamadan yararlanacak öğrencilerin hali hazırda 18 yaşını doldurmadığı için ebeveynlerinin adına hat sahibi olduklarını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “GSM operatörleri hattı kendi üstünüze taşımanız için ‘600 lira para’ verin diyor. Zaten bu telefonu kimin kullandığını firma biliyor. Şimdi bu kampanyada milyonlarca öğrenciden bahsediyoruz. Milyonlarca liralık bir haksız kazanç ortaya çıkıyor. Bir suiistimal oluşuyor. Milyonlarca hat devri yapılacak 5 bin 500 lira için. 600 lirası masrafa gidecek. Ya bu düzenlemede bir değişiklik yapılsın ya da GSM operatörleri bu suiistimale son versin” dedi.

Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon ve bilgisayar desteği ile 10 GB internet yardımı Resmi Gazete'de geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Vergisiz teknolojik cihaz desteği başvuru tarihi ve şartları da netleşti. 9 bin 500 lirayı aşmayacak ve ikinci el olmayacak. Alınan teknolojik cihazın öğrenci üzerine olması ve elektronik ortama düzenlenen faturaya sahip olması gibi şartlar söz konusu olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Teknoloji desteği adı altında 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencilerine yönelik bir kampanya başlatıldı. Güzel bir kampanya. Burada daha çok kullanılacak olan internet ve cep telefonu. İnternet bir hizmet sürekliliği var ama cep telefonunu bir kere alıyorsunuz. Bu kampanya da düşünülmemiş bazı işlemler var. Bunlardan birisi ‘Hat öğrencinin adına olacak’ deniyor. Çoğunluktan öğrenciler hattı lisedeyken alıyor. Bu öğrenciler 18 yaşını doldurmadığı için ebeveynlerinin adına alıyor bu hattı. Bu kampanyadan faydalanmak istediğinde diyecekler ki, ‘hat senin adına değil, hattı adına al’. Öğrenci de ‘peki alayım’ diyecek. Babasının, annesinin üstüne olan hattı kendi üstüne alacak. Ne diyor GSM operatörleri hattı kendi üstünüze taşımanız için ‘600 lira para’ verin. Bir devir işlemi var burada. Bu devir işlemi aynı işletmenin içinde geçiyor. Zaten bu telefonu kimin kullandığını firma biliyor. Gittiğimizde diyecekler ki ‘hattı kendi üstünüze alın’. 600 lira para vererek hattı üzerimize alacağız. Şimdi bu kampanyada milyonlarca öğrenciden bahsediyoruz. Milyonlarca liralık bir haksız kazanç ortaya çıkıyor. Bir suiistimal oluşuyor. Bu hat devrinde GSM operatörleri ne gibi bir işlem yapıyor. Hadi kağıt masrafı olsun. 1 lira kağıt masrafımız var. 10 lira, 20 lira, 50 lira al 600 lira nedir? Bir araba alıyorsunuz 1 buçuk, 2 milyon liraya notere gidiyorsunuz orada da bir devir işlemi yapılıyor. İçinde bir sürü resmi belge var. Buradaki işlem 938 lira. Telefondaki işlem ne oluyor da 600 lira ücret alınıyor. Kampanya başlarken bu çok iyi düşünülmemiş. Eksik düşünülmüş. Kullanacak kim ise kayıtlarda vardır zaten. Onun adına kampanya kapsamındaki haklar verilir. Madem bu düşünülmedi, GSM operatörleri bunu bir fırsat bulup, ganimet elde etmişler gibi milyonlarca hat devri yapılacak 5 bin 500 lira için. 600 lirası masrafa gidecek. Ya bu düzenlemede bir değişiklik yapılsın ya da GSM operatörleri bu suiistimale son versin. Buradan bir sağduyuya bir insafa davet etmek istedik” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×