Başkan Mustafa Yalçın: “Zincidere 100'üncü Yıl Mesire Alanı'nı doğallığını bozmadan hizmete açtık”

Başkan Mustafa Yalçın: “Zincidere 100'üncü Yıl Mesire Alanı'nı doğallığını bozmadan hizmete açtık”
Zincidere 100. Yıl Mesire Alanı’nın doğallığını bozmadan hizmete açmaya gayret ettiklerini belirten Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “Zincidere 100. yıl mesire alanı bitti ihale ettik, çok da güzel ve doğal bir proje olmasına gayret ettik. Oraya beton sokmayalım kendi taşlarıyla yapalım, akustiğini bozmayacak şekilde, kuşların cıvıltısı, göletin etrafındaki söğüt ağaçlarının doğallığını bozmayalım dedik. Yeşil Talas emin olun yeşilliği gösterdiği haliyle duruyor. Talas’ın en büyük nüfusun olduğu yeri proje yaptık ve Dünya bitki literatüründe 10 tane ismi Kayseri ve Erciyes ile başlayan bitki var. Bunlar Kayseri’nin endemik bitkileri, yeşillendirmede bu bitkiler kullanılacak ve Mevlana Mahallesi’nde bir günde üretilen sera gazı ve karbonmonoksiti 1 gecede oksijene çevirecek bu bitkiler” dedi.

Başkan Yalçın Covid-19 sebebiyle yaşanan pandemi sürecine hazırlıklı olduklarını ifade ederek, “Koronavirüs sebebiyle o dönemde belediye olarak yatırımlarımızı donduralım, bir kenara alalım, elimizde ne kadar paramız varsa hepsine maske alalım, dezenfektan ilacı alalım dedik. O zaman 1 lira olan ilaç sonra 11 lira oldu, 40 kuruşa maske aldık sonra 4 liraya kadar çıktı. İlk başlarda hazırlıklı olduk. Okullar, insanların toplu yaşadığı yerler, sağlık ocakları hepsine dezenfektanını kendi elemanlarımızla ücretsiz yaptık, pandemiye çok hazırlıklıydık. Bu işin bir de öğretmenlik tarafı var, toplumu yöneltme bölümü var ve tecrübe var belediyecilikte. Çocuklar dışarı çıkmayın, dışarı çıkmasanız size kitap göndereceğim. Kitap okursanız koronavirüs bittikten sonra sizi gezdireceğiz dedik. Ramazan ayına denk gelmişti otobüsün üstünde Hacivat-Karagöz gösterisi, Mevlevi gösterisi yapan semazenler gibi şeylerle geçti. Allah bir daha göstermesin, yakınlarımızı kaybettik. Çokça arkadaşlarımız rahatsızlandı, Allah bir daha yaşatmasın” dedi.
‘ZİNCİDERE 100. YIL MESİRE ALANI’NA BETON SOKMAYALIM DEDİK, DOĞALLIĞI BOZMADAN HİZMETE AÇTIK’
Zincidere 100. Yıl Mesire Alanı’nın doğallığını bozmadan hizmete açmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Yalçın, “Zincidere 100. yıl mesire alanı bitti ihale ettik, çok da güzel ve doğal bir proje olmasına gayret ettik. Oraya beton sokmayalım kendi taşlarıyla yapalım, akustiğini bozmayacak şekilde, kuşların cıvıltısı, göletin etrafındaki söğüt ağaçlarının doğallığını bozmayalım dedik. Yeşil Talas emin olun yeşilliği gösterdiği haliyle duruyor, Talas’ın yanı başına bugün itibariyle 85 bin nüfuslu Mevlana mahallesi, kentsel dönüşümle Bahçelievler hareketlendirilince beton yığınları göze batmaya başladı. Doğrusu ben de aynı şekilde mustaribim bu nedenle de jandarmanın arazisini aklımıza koyduk, 3’te 1’ini aldık oralar bina olmasın bari dedik ve şimdi oranın 100 bin metrekaresi park oluyor, ihalesini yaptık önümüzdeki yıl bu zamanlar açılmış olacak inşallah. Talas’ın en büyük nüfusun olduğu yeri proje yaptık, projenin yöneticilerinden Hayriye hanım, projeyi çalışırken şunu öne aldım dedi; ‘Dünya bitki literatüründe 10 tane ismi Kayseri ve Erciyes ile başlayan bitki var. Bunlar Kayseri’nin endemik bitkileri, bunu kullanacağım. Bunu kullandığımda Mevlana Mahallesinde bir günde üretilen sera gazı ve karbonmonoksiti 1 gecede oksijene çevirecek bu bitkiler” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Mahalle sakinleri girişteki kavşağın düzeltilmesini istiyor KASKİ'den Araç ve İş Makinesi Alım İhalesi KAYMEK, Evli Çiftleri Kayseri Yağlaması Etkinliği İle Buluşturacak Kocasinan’ın 41. sosyal tesisi Kocasinan Akademi, Ertuğrulgazi Mahallesi’nde açıldı Büyükkılıç: Erciyes Dağı 4 mevsim vatandaşımıza hizmet sunacak Kayseri Havalimanı yeni terminal binası ilk yolcularını karşıladı Talas'ta 'Dijital Baba' Söyleşisi Talas’ta kentsel dönüşüm evleri Kura ile sahibini buldu Talas Personeline İş Güvenliği Eğitimi 2024’ün İlk Antika Pazarına İlgi Büyüktü Kocasinan’da Yangın Tatbikatı Gerçeği Aratmadı Talas Gençlik Merkezi’nde Küçük Prens tiyatro oyunu sahnelendi Büyükkılıç, Terminal binasının yenileneceğini duyurdu Başkan Taşyapan kentsel dönüşüm proje alanını yerinde inceledi Başkan Yalçın'a 5 Yılda 10 Ödül Başkan Arslan, çatı ve oluk yapım çalışmalarını inceledi Çanakkale’den Cumhuriyete 100. Yıl Müzesi Talas'ta açıldı Suya 1 yıl zam yapılmama kararı alındı İncesu’da ‘Fidan Dik Orman Olsun, Yaşayacak Yurdun Olsun’ sloganı ile 5 bin çam fidanı dağıtıldı Başkan Büyükkılıç ile Büyükşehir'de "2023" Böyle Geçti Talas’ta Hilye-İ Şerif Odası Ziyaretçilerini Bekliyor Talas-Şuşa Kültür Köprüsünde Sona Yaklaşıldı Kayseri’de İlk Ve Tek Olan ‘Eğitim Aile Sağlık Merkezi’ Açıldı Talaslı Öğrencilerden Başkan Yalçın’a Teşekkür Ziyareti Hospice Projesi'nde Sona Doğru
×