Balığın faydaları saymakla bitmez

Balığın faydaları saymakla bitmez
Balık etinin faydalarını saymakla bitmez. Balık hem insan vücudu için gerekli maddeleri sağlar; hem de bedeni çeşitli hastalık risklerinden uzak tutacak içeriğe sahiptir. Örneğin içerdiği omega-3 asidi ile vücudu adeta bir kalkan gibi korur. Balık düzenli olarak tüketilirse kalp hastalıkları riskini azalttığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Dalyan Gıda İnş. Turizm Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Senan Kurt, "İnsan vücudu için omega-3 yağ asitlerinin tıbben zaruri yağ asitleri olarak kabul edildiğini söyledi. Kurt," Bu doymamış yağ asitlerini vücut üretemez ve kesinlikle dışarıdan besinlerle alınmalıdır ve balık eti bu asitler bakımından çok zengindir. Kısacası balıkta bulunan omega-3 yağ asidi, kandaki kolesterolü düşürür, ayrıca yine kandaki trigliserid ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korur. Yüksek kolesterol ise bilindiği gibi kalp krizi sebebidir" dedi.

Balık etinin faydalarının saymakla bitmeyeceğinin altını çizen Senan Kurt," Balık eti özellikle protein, D vitamini ve eser elementler açısından mükemmel besin kaynağıdır. İçerdiği fosfor, sülfür gibi mineraller sayesinde büyümeyi ve dokuların iyileşmesini sağlar. Sağlıklı dişetleri ve diş yapısı oluşmasına yardımcı olur. Cilt rengini güzelleştirir. Saçların daha dayanıklı olmasını sağlar. Bakteriyel enfeksiyonlarda mücadeleye katkıda bulunur. Kandaki kolesterolü düzenleyici etkisiyle kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynar. Nişasta ve yağların parçalanarak vücutta kullanılmasına yardım eder. Eklem sağlığına faydalıdır" diye konuştu.

Haber/ Fotoğraflar: Mehmet Fatih KAYMAZ

PAYLAŞ
GÖNDER
×